D Vitamini Bulunan Besinler Nelerdir?

Daha sağlam kas ve kemik yapısına sahip olmak için tüketmemiz gereken D vitamini sınırlı sayıdaki besinlerde bulunuyor. D vitamini bulunan besinler nelerdir? Hep birlikte göz atalım.

D Vitamini Bulunan Besinler Nelerdir?

D vitamini yağda eriyen vitaminler arasındadır. İnce ve kalın bağırsakta kalsiyum ve fosforun kullanılmasını sağlar. Dişlerin ve kemiklerin yapısında bulunur ve gelişimlerini hızlandırır. Böbrek hastalarında kan ve kalsiyumu dengeler. Kas, eklem ve kıkırdakları güçlendirerek kasılmaları engeller. D vitamini bağışıklık sistemini güçlendirerek kansere karşı koruma sağlar. D vitamini kalsiyum emilimini artırdığından dolayı kemik gelişimine katkıda bulunur ve kemik erimesini engeller. Vücuda kalsiyum, fosfor ve demir sağlayarak diskleri güçlendirir buna bağlı olarak boyun ve bel fıtığı oluşumunu engeller. Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisiyle D vitamini enfeksiyonlu hastalıkların oluşumunu önler.

D vitaminini güneşe maruz kaldığımız zamanlarda vücudumuz üretebilmektedir. Bu nedenle D vitamini “gün ışığında üretilen vitamin” olarak adlandırılır.

D vitamini Bulunan Besinler Nelerdir?

D vitamini insanlar için çok önemli olmasına rağmen D vitamini kaynakları oldukça sınırlıdır. Bu nedenle D vitamini kaynakları iyi bilinmeli ve bilinçli bir şekilde D vitamini bulunan besinler tüketilmelidir.

Morina balığı: Morina balığı ciğeri D vitamini eksikliği görülen hastaların tedavisi için kullanılmaktadır. 100 gr morina balığı içerisinde günlük D vitamini ihtiyacının tam 17 katı bulunmaktadır.

Balık çeşitleri: Özellikle de derin deniz balıklarını tüketerek günlük D vitamini ihtiyacınızı rahatlıkla karşılayabilirsiniz. Derin deniz balıklarına örnek olarak somon, uskumru ve ton balığı verilebilir.

İstridye: Türk yemek kültüründe pek fazla görülmeyen istiridye içerisinde yüksek miktarda D vitamini bulunmaktadır. D vitaminin yanı sıra vücudun ihtiyacı olan bir çok minarelide içinde barındırır.

Tofu ve soya sütü: 1 bardak soya sütü günlük D vitamini ihtiyacının %25’ini karşılamaktadır. Bunun yanı sıra kalsiyum oranı da oldukça zengin olan soya sütünü gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

Yumurta: Kolaylıkla ulaşabildiğimiz ve sıklıkla tükettiğimiz yumurtanın 1 adetinde günlük D vitamini ihtiyacımızın %4’ü bulunmaktadır. B12 ve protein oranı oldukça yüksek olan yumurtayı kahvaltılarımızdan eksik etmemeliyiz.

Süt ve süt ürünleri: 1 bardak tam yağlı süt, günlük D vitamini ihtiyacının %13’ünü karşıladığı için özellikle çocuklarda kemik gelişimi için çok önemli bir yer tutmaktadır.

Düğme mantarı: Günlük D vitamini ihtiyacının %7’sini karşılayan düğme mantarı özellikle de sağlıklı kemikler için tüketilmesi çok önemlidir.

Haşlanmış patates: Bir miktar kadar tam yağlı süt eklenmiş patates püresi günlük D vitamini ihtiyacının %1’ini karşılamaktadır.

D Vitamini Eksikliğinde Görülen Hastalıklar Nelerdir?

D vitamini eksikliğinde görülen hastalıklardan en önemlisi çocuklarda görülen raşitizm’dir. Bu hastalık çocuklarda bacak eğriliklerine ve dişlerin gelişmemesine neden olur. Halsizlik, yorgunluk ve iştah kaybına neden olabilir. Kas ve iskelet sisteminin gelişimini yavaşlatır. Yaşlılarda kemik erimesi ve kas, eklem ağrıları görülür. Kemiklerin erken kırılmasına neden olur. D vitamini eksikliği sonucu uyku bozuklukları, stres ve psikolojik rahatsızlıklar görülebilir.

Özellikle de annelerin emzirme dönemlerinde D vitamini konusunda çok hassas olmaları gerekmektedir. Çünkü bebeğin D vitamini eksikliğini kendi sütlerinden karşılamaları gerekmektedir. Bu nedenle emziren annelerin güneşlenmesi gerekmektedir.

Günlük D Vitamini İhtiyacı Ne Kadardır?

0 – 30 yaş arası bireyler 200IU

31 – 50 yaş arası olan bireylerde ise 300IU

51 – 70 yaş arası bireylerde 400IU

70 yaşında büyük bireylerde ise 600IU

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ