Çörek Otu Yağının Faydaları Nelerdir?

Tüm Dünya’da olduğu gibi son yıllarda Türkiye’de de popülerliği artan çörek otu yağının, saça ve cilde faydalarını, vücut genel sağlığına faydalarını, kullanımını ve piyasadaki fiyatlarını sizler için hazırladık.

Çörek Otu Yağının Faydaları Nelerdir?

Çörek otu, genel olarak 10 – 30 cm yüksekliğinde ve otsu, yaz aylarında mavi-yeşil renkli çiçekler açan oldukça şifalı bir bitkidir. Çörek otuna yol kenarlarında oldukça fazla rastlanmaktadır. Çörek otu Türkiye’de Trakya ve Ege Bölgelerin’de yetişmektedir.

Çörek otu bitkileri olgunlaştıktan sonra toplanır ve güneşte iyice kurutulur. Bu tohumlar daha sonra adından da anlaşıldığı gibi çörek ve ya hamur işlerine lezzet verici olarak kullanılır. Ayrıca su ile kaynatılarak çörek otu yağından ilaçlarda elde edilmektedir.

Çörek otunun içerisinde sabit yağlar, uçucu yağ, sponinler, tanen, şekerler ve connigelin alkaloidleri barındırır. Acı maddesi ile iştah açıcıdır. Bunun yanı sıra uyarıcı etkisi ile anne sütünü artırır ancak farklı yan etkiler olarak idrar söktürür ve rahim kaslarını kasarak adet kanamasını başlatıcı olarak tetikleyebilir.

Çörek Otu Yağının Genel Faydaları

Çörek otu yağı içerisindeki etken maddeler ile birlikte vücuda pek çok fayda sağlamaktadır. Özellikle de C, B ve A vitaminleriyle birlikte çinko, magnezyum ve potasyum mineral yapısına sahip olan çörek otu yağının genel faydaları;

 • Yaraları hızlı iyileştirerek ağrı ve acıları azaltır
 • Genital bölge bakterilerini kısa sürede yok eder
 • Hemoroid rahatsızlığının tedavisinde kullanılır
 • Burundaki tıkanıklıkları kolayca açar
 • Cilt sağlığını korur ve cildi güzelleştirir
 • Diş ağrılarına karşı etkilidir
 • Kas ve eklem ağrılarına iyi gelir

olarak sıralanabilir.

Çörek Otu Yağının Saça Faydaları

Çörek otu yağı, günümüzde şampuan teknolojisinde kullanılan enzimlerden içerisinde bulundurmaktadır. Bu nedenle çörek otu yağı saç bakımı için oldukça faydalı bir konumda bulunmaktadır. Çörek otu yağını haricen kullanarak saçlarınızın daha güçlü ve kafa derinizin kepeksiz olmasını sağlayabilirsiniz.

 • Saç dökülmesini ciddi bir şekilde önler
 • Yeni saçların köklerini güçlendirir
 • Pigmentleri uyararak beyazlamanın önüne geçer
 • Koparak dökülmelere karşı saçları kalınlaştırır
 • Zarar gören saçları iyileştirerek daha hızlı uzamasını sağlar
 • Saçlara ciddi oranda parlaklık verir

Saçlar için çörek otu yağı kullanımı

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı çörek otu yağı
 • yarım yemek kaşığı elma sirkesi
 • yarım yemek kaşığı zeytin yağı
 • 3 çay kaşığı deniz tuzu

Malzemeleri 1 kase içerisine ekledikten sonra iyice karıştırmalısınız. Daha sonra karışımı saçınızın diplerine yedirecek ve masaj yapacak şekilde sürmelisiniz. Saçın kök kısımlarına tamamen nüfuz ettiğini hissettiğiniz anda, bir bone yardımıyla saçlarınızı kapattıktan sonra 2 saat kadar beklemeniz gerekmektedir.

Süre sonunda saçlarınızı iyice durulamalısınız. Haftada 1 kez bu uygulamayı yaparak güzel sonuçlar elde edebilirsiniz.

Çörek Otu Yağının Cilde Faydaları

İçerisindeki yüksek antioksidan etki ve bir çok vitamin-mineral desteği ile birlikte çörek otu yağı cildin temizlenmesine, lekelerden arınmasına ve daha genç görünmesine yardımcı olmaktadır.

Çörek otu yağının cilde faydaları

 • Cilt lekelerini düzenli kullanım sonucunda temizler
 • Ölü derinin atılarak yeni derinin alttan gelmesini sağlar
 • Cilt hastalıklarını antioksidan yapısı ile iyileştirir
 • Parlak, pürüzsüz ve sağlıklı bir cilde sahip olmanızı sağlar
 • Cilt gözeneklerini sıkılaştırır
 • Cildin direncini üst seviyelere çıkararak tahribatlara engel olur.

Çörek Otu Yağı Zayıflatır mı?

Çörek otu içerisindeki etken maddeler ile birlikte metabolizmayı hızlandıran bir etki yaratarak yağ yakımını destekleyici rol oynamaktadır. Bu nedenle çörek otunun zayıflatıcı etkisi bulunmaktadır.

İştahı azaltan, karaciğeri temizleyen ve sindirimi hızlandıran bir yapıda bulunan çörek otu yağı, bağırsak tembelliğini giderir ve boşaltım sistemininde rahat çalışmasını sağlar. Düzenli bir sindirim ve boşaltım sistemi sayesinde kilo vermeye yardımcı olan çörek otu yağını gün içinde öğün öncelerinden 1 saat önce tüketebilirsiniz.

Soğuk sıkım ve saf olarak kullanmanız gereken çörek otu yağı zayıflamak için oldukça etkilidir. Ayrıca yemeklerden 10 dakika önce tüketeceğiniz yarım tatlı kaşığı çörek otu ile iştahınız daha da azalacak ve yediğiniz besinlerle daha hızlı bir doyuma ulaşacaksınız.

Çörek Otu Yağının Kullanım Şekli

Çörek otu yağı, pek çok faydası bulunan, cilt ve saç bakımında sıklıkla kullanılan bir bitki yağıdır ve haricen kullanılması daha doğru olacaktır. Sadece bir kaç küçük noktada çörek otu yağını dahilen kullanmak doğru olacaktır.

Çörek otunu dahilen kullanıma örnek olarak; tansiyon problemleriniz için 2 diş sarımsağı ezebilir ve yarım tatlı kaşığı çörek otu yağı ile karıştırdıktan sonra içerek kullanım yapabilirsiniz. Uykusuzluk problemleri içinde çörek otu yağı kullanmalısınız. 1 bardak sıcak su içerisine 1 tatlı kaşığı bal ve 1 tatlı kaşığı çörek otu yağı ekleyerek tüketebilirsiniz.

Çörek otu yağını, saç dökülmesine karşı kullanabilirsiniz. Saç dökülmeleri için çörek otu yağı saçın dip kısmına masaj yaprak uygulanmalıdır. Ayrıca masaj yapılarak uygulanan çörek otu yağı pigmentlerin hareketlenmesini sağlayarak saç beyazlamasına karşı etkili olmaktadır.

Sinüzit problemi için de çörek otu yağı kullanımı yapılabilir. Tıkanıklar için çörek otu yağını 2-3 damla damlatarak kullanılabilir. Bunun yanı sıra cilt sağlığınız için çörek otu yağını masajla cildinize sürerek kullanabilirsiniz.

Çörek Otu Yağı Fiyatları

Çörek otu yağının fiyatları piyasada değişkenlik göstermektedir. Çörek otu yağı satışı yapan pek çok firma bulunmaktadır. Çörek otu yağının soğuk sıkımı, miktarı ve marka değeri fiyatlarda değişiklik yaratmaktadır. Ancak genel olarak çörek otu yağını 20 TL ile 60 TL arasında temin edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ