Çok Sık Adet Görüyorum Neden Olabilir?

Adet düzeninin bozulması ve hatta kimi kadınlar da süresinin 15 günde bire inmesi çok sık adet görme problemine neden oluyor. Pek sık adet gören kadınlar ne yapmalı? Hepsi hastaniye.com’da.

Çok Sık Adet Görüyorum Neden Olabilir?

Kadınların adet görme dönemleri ve süreleri kendi aralarında değişiklilik göstermektedir. Adet görme süresi değişiklik gösterse de genellikle 21 ile 35 gün arası görülen adetler normal döngü olarak kabul edilmektedir.

Adet kanamaları, olması gereken zamandan daha önce olması ve her seferinde 21 günlük süreç bitmeden tekrar başlaması, sık adet görme problemi olarak adlandırılır. Böyle bir durumla karşılaşan kadınlar 1 ay içerisinde 2 defa adet olduklarına kanaat getirirler. Çünkü temiz olarak geçirilecek gün sayısı epey azalır ve normal olmayan bir durumla karşı karşıya kalınmıştır.

Çok Sık Adet Görüyorum Neden Olabilir?

Bayanlarda çok sık adet olma problemi, bazı rahatsızlıklarında ilk belirtilerinden biri de olabilir. Polip ve miyom gibi hastalıkların belirtisi olan sık adet görme problemi hormon dengesinin bozulduğunun da işaretçisi olabilir. Bu durum bayanların toplumsal hareketlerini, kendi psikolojik durumlarını, bünyesel yapılarını da etkileyebilir. Sinir, stres ve gerginlik gibi sorunlar, adet döngüsünün çok sık görülmesine neden olabilir. Bu problemlerin yanı sıra bayanlarda sık görülen hastalıklardan birisi de guatrdır. Hormonal değerleri bozan ve vücut dengesini olumsuz yönde etkileyen guatr hastalığı, kadınlarda sık adet görmeye sebep olur.

Ergenlik çağına yeni adım atmış genç kızlar, henüz yumurtalıkları tam olarak gelişmiş ve gelişimini tamamlamış olduğundan dolayı çok sık adet görebilirler. Yaş büyüdükçe ve hormonal dengeler yerine oturdukça yumurtalıklar düzen alacak ve her şey normale dönecektir.

Sık Adet Görmede Erken Teşhis ve Tedavinin Önemi Nedir?

Kısa dönemler içerisinde adet gören kadınların, neden ve teşhis yönünden fazla gecikmeden kadın doğum uzmanı tarafından kontrolleri yapılmalıdır. Kadın doğum uzmanları, sıklıkla adet olan bayanların ilk olarak geçmişine inerek orada bir takım ruhsal ve psikolojik problemlerin olup olmadığını çözer. Hormonal testleri ve ultrason kontrollerini yaptıktan sonra kan tahlillerini gerçekleştirerek sık adet görmenin sebebini çözer ve nedene yönelik tedavi amaçlayarak sonuç almaya çalışır.

Çok sık adet görmenin sebebi stres ve gerginlik ise, hastanın ruh ve psikolojik sağlığının artı konuma getirilmesi için çalışmalar yapar. Hormon dengesinin mevsimden mevsime değişiklik göstermesinden dolayı bir problem görülüyorsa süreç tedavisi uygulanır. Fakat sık adet görmenin sebebi kronik vakalar ya da aile öyküsünden geliyorsa kadın doğum uzmanınız size uygun bir tedavi programı hazırlayacaktır.
Bu durumların yanı sıra yumurtalıklarda görülen kist ve miyom gibi bir problem varsa, kadının üreme potansiyelini elinden alabileceği için bir an önce teşhis koyulması önemlidir. Bu rahatsızlıklar ultrason filmleriyle anlaşılır ve gerekli tedavi uygulandıktan sonra sık adet görme problemini düzelterek normale dönmesini sağlar.

Sık Adet Görmek Zararlı Mıdır?

Sık sık adet olmak önemli bir problemdir ve bir an önce bir kadın uzmanı tarafından teşhis konulup değerlendirmeye alınması gereken bir konudur. Bu problemin ana sebebi bulunur ve nedene yönelik tedavi yöntemi uygulanır. Sık adet görme probleminin ana sebebi miyom ya da polip hastalıklarıysa, çok fazla adet görüp kansızlık yaşama riskiniz yüksektir. Eğer durum hormon dengenizin bozulmasından kaynaklanıyor ise tamamen kadın doğum uzmanınızın kontrolünde adet düzenleyici kürler ile düzelebilirken, miyom ya da polip hastalıkları sebep oluyorsa adet döngüsünün normale dönebilmesi için ameliyat gerekebilir.

15 günde bir görülen adet, kadınların ruhsal sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Sık adet gören kadınlar sürekli kan kaybettiğinden dolayı, halsizlik ve yorgunluk görülebilir. Ayrıca, beklenmedik günlerden görülen kanamalar kadının sosyal yaşamını zor durumda bırakabilir. Fazla şekilde görülen kan kaybı hemoglabin değerlerini çok düşük seviyelere çekeceğinden dolayı, yaşam fonksiyonları kötü yönde etkilenecek ve yaşam kalitesi oldukça düşecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Hatice dedi ki:

  Merhaba benim adet dönemim 22 günde birdi, ama şu ara hem uzun oldum 10 gün sürdü 1 hafta sonra tekrar oldum oda 10 gün sürdü ama çok az az oluyorum 35 yaşındayım menopoza girme ihtimalim var mı doktora gitmeye korkuyorum?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Hatice Hanım, anlattıklarınızdan yola çıkarak değerlendirme yaptığımda menopoz ihtimalini düşük görüyorum ancak https://www.hastaniye.com/menopoz-yasi-ve-belirtileri-nelerdir.html adlı makalemizi okuduktan sonra değerlendirme yapmanızı ve eğer belirtiler varsa yeniden bizimle iletişime geçmenizi tavsiye ederim.

 2. Pınar dedi ki:

  Hocam bende her 20 günde bir adet görüyorum erken adet oluyor sanırım bu nedenleri nelerdir çözümü var mı?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Pınar Hanım, hormonal dengesizlik, sinir ve stres, rahim hastalıkları ya da rahim enfeksiyonları sonucunda erken adet görme oluşabilir. Acil bir şekilde doktora görünmenizi tavsiye ederim.

 3. Gülay dedi ki:

  Ayda neredeyse 2 kez adet oluyorum bu kadar hızlı adet görürsem menopoza erken girer miyim? 24 yaşındayım.

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Gülay Hanım, çok sık adet görmek menopozun belirtilerinden bir tanesidir ancak şuan yaşınız gereği sık adet görmenizin altında farklı nedenler yatıyor olabilir. Polip ve miyom oluşumuna dikkat etmek gerekir. Menopoz dönemi içinde 40 yaş üzeri olmanız gerekmektedir.

BİR YORUM YAZ