Çocukta Yüksek Ateş Nasıl Düşürülür?

Her anne baba yüksek ateş görüldüğünde çocukları için oldukça endişelenir. Peki çocuklarda yüksek ateş nasıl düşürülür ve yüksek ateş görüldüğünde neler yapmalıyız hepsini sizler için hazırladık.

Çocukta Yüksek Ateş Nasıl Düşürülür?

Yüksek ateş, bir rahatsızlık değil metabolizmanın vücuttaki toksinlere, hastalıklara karşı verdiği mücadele hatta bir savunma kalesidir.

Yüksek ateşi dengelemek hastalığın geçmesi anlamına gelmez. Ateşin metabolizma için pek çok yararı bulunmaktadır. Ateş yükseldiğinde toksinleri vücuttan uzaklaştırmakla görevli olan akyuvarları (beyaz kan hücreleri) hastalığın bulunduğu bölgeye ulaşmasını hızlandırır ve mikropları yok etme gücünü artırdığı bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Ateş yükseldikçe bakterilerin ölüm hızı artmaktadır.

Çocuğun Ateşi Çıkınca Yapılması Gerekenler

Islak bez uygulayın

Şakaklar, koltuk altı bölgesi, kasıklar, bacak araları ve alın bölgesine uygulanan ıslak ve ılık bez çocuklarda yüksek ateşe iyi gelir.

Ilık duş aldırın

39 derece ve üzeri ateş görüldüğünde çocuğunuzun yaş ve kilo durumuna göre doktorunuzun önerdiği ateş düşürücüden kullanım dozunu aşmayacak şekilde uygulayarak çocuğu ılık duşa sokmalısınız. Ateş düşürücü vermeden uygulayacağınız ılık duş ya da ılık bez çocuğun kötü yönde etkilenmesine sebebiyet verebilir ve ateşini daha yüksek derecelere çıkarabilir.

Sıvı tüketimini arttırın

Yüksek ateş çocuklarda su kaybının hızlanmasına sebep olarak vücutta su kaybı görülmesine yol açabilir. Bu nedenden dolayı yüksek ateşi olan çocuğa belli aralıklarla sıvı tüketimi yapılmalıdır.

Oda sıcaklığına sabitleyin

Çocuğun bulunduğu oda ısısı 21-22 derece olmalıdır. Ateş yükseldiğinde çocuktaki üşüme ve titremeler artar. Bu duruma aldanıp üzerine battaniye, yorgan gibi sıcak tutan ürünler örtülmemelidir. Uyku esnasında mümkünse daha ince kıyafetler giydirmelisiniz.

Beslenmesini sağlayın

Hastalık anında diğer tüm insanlar gibi çocuklarında iştahında azalmalar görülebilir. Metabolizmanın güçlü kalabilmesi için sevdiği ev yemeklerinden beslenmesini sağlamalısınız. Yüksek ateş için evde uygulanan yöntemler hemen etki göstermeyebilir. Bu durumda sabırlı olmalı ve ateş düşüne kadar teknikler bir bütün halinde uygulanmalıdır.

Çocuğun Ateşi Kaç Derece Olmalı?

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), herhangi bir rahatsızlığı bulunmayan çocuklarda ateş düşürücü özelliğe sahip ilaçların sıklıkla kullanılmamasını önermiştir. Eğer ateş 39 °C üzerinde ise tehlike sınırını aştığı için ateş düşürücüler kullanılabilir.

Çünkü 39 °C ve üzerinde görülen ateş çocuğu rahatsız edebilir, iyileşme sürecini farklı boyutlara taşıyabilir, sıvı kaybı görülebilir ve havale riski ortaya çıkabilir. Yüksek ateş metabolizmayı hızlandırdığı için hücrelere taşınacak oksijen miktarını artırır ve bu nedenden dolayı kalbin daha fazla yorulmasına sebep olur. Bu bilgilere dayalı olarak yüksek ateş görülen çocuklar için ayrı ayrı tedavi yöntemi uygulanmalıdır.

Yine Dünya Sağlık Örgütü’ne göre çocuklarda olması gereken ateş derecesi en fazla koltukaltından 37.2°C, makattan 38°C, kulaktan 37.8°C olmalıdır.

Aşağıdaki durumlardan biri ile karşılaşıldığında çocuğun ateşi acil olarak düşürülmelidir.

 • Kalp rahatsızlığı, bağışıklık sistemi zayıf ve beyin rahatsızlığı olan çocuklarda
 • Yüksek ateşe bağlı havale geçirme belirtisi bulunan çocuklarda
 • 39 derece üzeri ateşlerde
 • Ateşle beraber gelen halsizlik ve huzursuzluk gibi durumlarda
 • Aşırı ağlama görüldüğünde acil olarak çocuğun ateşi düşürülmelidir.

Aşağıdaki durumlarda yüksek ateş tehlikeli durumlara yol açabilir:

 • Bebek 6 aydan küçükse
 • Ağlarken göz yaşı gelmemesi, gözlerde kuruluk, idrar gelmemesi
 • Ağızda ve dilde kuruluk gibi vücudun su kaybına uğradığına dair belirtiler
 • 72 saatten daha uzun süren ateş görülüyorsa
 • Ateşin yanı sıra kuru öksürük, boğaz ve kulaklarda ağrı
 • ensede sertlik, karın ağrısı, eklem bölgelerinde kızarma
 • kusma, ishal ve ciltte pul pul dökülme oluyorsa
 • Dudakta ve parmak uçlarında morarma
 • Yüksek nabız ve hızlı nefes alıp verme
 • Bebeklerde emmeme, huysuzluk ve beslenememe
 • 12 saatten daha fazla süren şişkinlik, kabızlık
 • Yakın tarihte geçirmiş olduğu bir ameliyat varsa

Acil olarak en yakındaki sağlık hizmetinden yararlanmalısınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Canan dedi ki:

  Arkadaşlar merhabalar çocuğunuzun ateşi aniden yükseldiğinde en azından hastaneye yetiştirene kadar bu yöntemleri uygulamak çocuğun ateşini düşürmek için gerçekten etkili teşekkür etmek lazım.

  1. Leyla dedi ki:

   Canan Hanım doğru söylüyorsunuz fakat şuna da dikkat edilmeli sirkeli su ya da limonlu su ateşi anlık olarak düşürüyor ancak daha sonra yüksek ateş olarak geri dönebiliyor.

BİR YORUM YAZ