Çocuklarda tırnak yeme alışkanlığı nasıl önlenir?

Özellikle çocuklarınızdan bir türlü alı koyamadığınız tırnak yeme eyleminden sizi ve çocuklarınızı çok etkin bir biçimde kurtarıyoruz desek ne dersiniz?

Çocuklarda tırnak yeme alışkanlığı nasıl önlenir?

Tırnak yeme alışkanlığı adından da anlaşılabileceği üzerine bir alışkanlık eğilimidir. Özellikle çocukların sıkça gerçekleştirdikleri ve kendilerini bir türlü alı koyamadıkları oldukça pis bir alışkanlıktır. Bu tip alışkanlığı olan çocuklara çevrenizde de çokça rastlayabilirsiniz. Kişi beklide tırnağını yediğinin farkında bile olmadan bunu yapmaktadır. O eyleme kendini kaptırmasından sonra her defasında ellerini ağzına getirerek tırnaklarını yemek vazgeçilmez bir hal alacaktır. Bu durum çocuk sağlığı açısından birçok zarara neden olmaktadır hem tırnak sağlığında, hem çocuğun bağırsak ve midesinde problemlere, tırnaklardan kapabilecekleri bakteri ve mikroplardan dolayı çeşitli mikrobik hastalıklara kapılabilir. Aslına bakınca Çocuklarda tırnak yeme alışkanlığı nasıl önlenir2önemsiz gibi gözükse de bir takım problemlere neden olabilmektedir. Bu yüzden tırnak yeme alışkanlığı edinen çocuklarınızdan bu alışkanlığı kısa süre içerisinde kesmeniz gerekmektedir. İşte bu noktada sizlere muhteşem birkaç öneri ile tırnak yeme illetinden sizleri ve çocuklarınızı kurtaracağız. Bu bağlamda her adıma uymanız ve bunlara uzun bir süre devam etmeniz gerekmektedir.

Çocuklarda tırnak yeme alışkanlığını bıraktıracak önlemler

Tırnak yeme eylemi gerçekleştiren çocuklar için özel üretilen, yendiği takdirde ağza acı bir tat veren solüsyonlar bu noktada oldukça etkili olmaktadır. Bu solüsyonu sürmenizin ardından siz farkına olmadan tırnak yeme eylemine başladığınızda size acı Çocuklarda tırnak yeme alışkanlığı nasıl önlenir3bir tat vererek sizleri uyaracaktır. Bu solüsyonları hemen birçok eczaneden temin edebilirsiniz. Gün içerisinde etkisini kaybetmesi için birkaç kez uygulayınız. Eğer tırnak dışında tırnak etini yiyorsa çocuğunuz o bölgelere de sürünüz. Tırnaklarınıza sürekli tırnak cilası sürünüz. Tırnaklarınızı sertleştiren tırnak cilası tırnak yemeye başladığınızda sizi zorlayacağından bunun farkına vararak tırnak yemekten vazgeçebilirsiniz. Bu tür losyonlar kullanmak istemiyorsanız iradeli olunuz ve buna uyunuz kendinize sürekli tırnak yememeniz gerektiğini hatırlatarak kendinizi çekmeye çalışın. Ellerinizi sürekli bir şeylerle meşgul ediniz bir süre sonra elinizi sürekli ağzınıza getirerek tırnak yeme eylemini engellemiş olacaksınız.

Diğer alınacak önlemler:

 • Stres’ten uzak durun
 • Kendinizi bir şeylerle meşgul edin
 • Elinizi boş bırakmayınızÇocuklarda tırnak yeme alışkanlığı nasıl önlenir1
 • Sürekli tırnaklarınızı kısa kesin
 • Stres topu kullanınız
 • Ellerinizi temiz saklayınız
 • Kendinize söz verin
 • Dirayetli olmaya çalışın
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Gizem dedi ki:

  12 yaşında kızım var tv izlerken tırnaklarını yiyor ne yapsak bırakmadı artık psikologa gitmeyi düşünüyorum..

 2. Leyla the band dedi ki:

  acı oje tırnak yemeyi engeller mi?

BİR YORUM YAZ