Çocuklarda tik neden olur ve tedavisi?

Sivas’tan handan hanımın şikâyeti üzerine çocuğunun istem dışı ani tikler gösterdiğini ve bunu nasıl önleyebileceğini bizlere sordu ve cevaplandırıyoruz.

Çocuklarda tik neden olur ve tedavisi?

Çocuklarda tik neden olur?

Çocuklarda tik, istem dışı ve ani olarak kendisini gösteren ve belli özellikleri ile tanımlanan, herhangi bir amacı olmayan ani kas kasılmalarıdır. Hareket genellikle refleks halinde kişinin farkında olmadan sürekli tekrarlanır. Tikler çocuğun duygusal durumuyla sıkı ilişki gösterir. Ortaya çıkmasının asıl nedeni genellikle aşırı bir heyecan, korku ve irkme yaratan bir takım olaylardır. Tik geliştirmeye eğilimli olan çocuklar da genel olarak tedirginlik, kaygı  görülmektedir. Pek çoğunun ebeveynleri çok fazla titiz, kuralcı kişilerdir.  Bu tutumla yetişen çocuk örseleyici bir olaya tepki olarak tik geliştirebilir. Örneğin bir ameliyat, yüze vurulan bir Çocuklarda tik 1tokat, ürkütücü bir olaya tanık olma, kazalar tike neden olabilmektedir. Tiklerin diğer bir sebebi ise taklittir. Bazen küçük yaşlarda çocuklar genellikle ana baba veya öğretmenlerin bazı hareketlerini taklit edebilirler. Sonralarda bu alışkanlık haline dönüşür. Tikler tamamlanmamış bir fiilin tamamlayıcısı olabilirler. Çocuk bu tamamlanmamış fiili istenmeyen bir davranış olduğu için açıklayamaz. Fakat onu bilinçaltı dürtülerle dışlar. Kavgacı, saldırganlık ve kırıcılık göstermek isteyenlerin bu hareketi yapmadığı için devamlı olarak el ve kol hareketleri bunun temsilcisi olabilir.

Çocuklarda tikÇocuklarda tikin tedavisi nasıl olur?

Destekleyici tedavi ve ilaç tedavisi oldukça faydalı olabilmektedir. Eğer çocuk tikleri ev dışı ortamlarda sergilemiyor ve belirli durumlarda gösteriyorsa; bunun nedenlerinin iyice değerlendirilmesi gerekmektedir. Gerginliğin arttığı ya da yoğun ilginin gösterildiği durumlar tespit edildiğinde ilk olarak gerginliğin azaltılması, destek ve ilginin çocuğun pozitif yönlerine kaydırılması, tiklerin ortadan kalkmasına katkı sağlamaktadır. Tikler sıkça tekrardan ortaya çıkıyor, çocuğu rahatsız ederek arkadaş ilişkilerinde sosyal hayatında sorun yaratıyor, çocuğun kendine güvenini olumsuz etkiliyorsa, çocuk ve ergen ruh sağlığı uzmanına başvurulması gerekmektedir.

Alınabilecek diğer önlemler:

 • Taklit etmekten, çocuğun dikkatini çekmekten, tenkit etmekten, akranları ile kıyaslamaktan sakınmalıdır.
 • Yeteneklerini iyice saptamadan birçok derslerde daha başarılı olmaya zorlamaktan çekinmek gerekir.Çocuklarda tik 2
 • Küçük tikler genellikle tikler olup, özel bir tedavi gerektirmeden kısa sürede geçer.
 • Ciddi ve ağır tikler devamlılık gösterirler. Çocuğun ailedeki, okuldaki ve yakınları ile olan çatışmaları ve bunların asıl nedenleri bulunup ortadan kaldırılması gerekmektedir.
 • Hakaret, azarlama ve bu çocuklara dayak atılması tiklerin daha da artmasına ve buna eşlik eden bir seri duygusal bozuklukların ortaya çıkmasına sebep olabilir.
 • Ana-babanın çocuğun bu halinden utanması ve çocuğu utandırması olumlu bir önlem değildir.
 • Devamlı olarak ana-babanın çocuğu kendi arzularına ve kurallarına uydurmaya çalışması yanlış bir önlemdir.
 • Gerilimleri ve endişeleri azaltmak ve yatıştırmak ilaç tedavisi oldukça faydalı olacaktır. Sakinleştirici etki göstererek hareketleri kolaylaştırırlar. Doktor tavsiye ederse ilaç verilmelidir. Öncelik anne ve babanın davranışları ve çocuğun sıkıntılarını azaltıcı yönde terapi alınması olmalıdır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. mehmet efe dedi ki:

  Çocukların bu tip eylemlere yönelmleridne bireyin çocuğuna karşı davranışları bu tür problemlere davetiye çıkarmaktadır.

 2. Yelda demirci dedi ki:

  iDİL HANIMA KATILIYORUM BENİM ÇOCUKTA VARDI SÜREKLİ GÖZ KIRPMA TİKİ DOKTORUN TAVSİLERİNİ DENEDİK VE KISA BİR SÜRE İÇERİSİNDE BUNDAN ÇOCUK VAZGEÇTİ

 3. İdil ÖRS dedi ki:

  Bu gibi durumlarda bence ilk olarak mutlak ve mutlak süretle çocuk ve ergen ruh sağlığı uzmanına başvurulması gerekmektedir.

 4. ECE dedi ki:

  bu yaşta oluşan tiklerde paniğe kapılmayın büyümeninde etkisiyle birlikte kendiliğinden ortadan kalkabilecektir.

 5. OĞUZ dedi ki:

  Zihinsel ve pisikolojik etmenlerden dolayı çocularda tik problemi görülebilmektedir oldukça yaygın bir biçimde.

BİR YORUM YAZ