Çocuklarda Tik Neden Olur ve Tedavileri Nelerdir?

Sağlıklı bir çocukluk dönemi geçiren çocuklarda bile tik görülme olasılığının %13 civarında olduğunu biliyor muydunuz? Çocuklarda görülen tikler hakkında bilmeniz gereken her şeyi sizler için hazırladık.

Çocuklarda Tik Neden Olur ve Tedavileri Nelerdir?

Çocuklarda tik, istem dışı ve ani olarak kendisini gösteren ve belli özellikleri ile tanımlanan, herhangi bir amacı olmayan ani kas kasılmalarıdır. Hareket genellikle refleks halinde kişinin farkında olmadan sürekli tekrarlanır. Tikler çocuğun duygusal durumuyla sıkı ilişki gösterir. Ortaya çıkmasının asıl nedeni genellikle aşırı bir heyecan, korku ve irkme yaratan bir takım olaylardır. Tik geliştirmeye eğilimli olan çocuklar da genel olarak tedirginlik, kaygı  görülmektedir. Pek çoğunun ebeveynleri çok fazla titiz, kuralcı kişilerdir. Bu tutumla yetişen çocuk örseleyici bir olaya tepki olarak tik geliştirebilir.

Örneğin bir ameliyat, yüze vurulan bir tokat, ürkütücü bir olaya tanık olma, kazalar tike neden olabilmektedir. Tiklerin diğer bir sebebi ise taklittir. Bazen küçük yaşlarda çocuklar genellikle ana baba veya öğretmenlerin bazı hareketlerini taklit edebilirler. Sonralarda bu alışkanlık haline dönüşür. Tikler tamamlanmamış bir fiilin tamamlayıcısı olabilirler. Çocuk bu tamamlanmamış fiili istenmeyen bir davranış olduğu için açıklayamaz. Fakat onu bilinçaltı dürtülerle dışlar. Kavgacı, saldırganlık ve kırıcılık göstermek isteyenlerin bu hareketi yapmadığı için devamlı olarak el ve kol hareketleri tiklerin temsilcisi olabilir.

Çocuklarda Görülen Tik Kalıcı Mıdır?

Çocuk yaşta görülen tikler kimi zaman kalıcı olabilirken kimi zaman da erken zaman içerisinde geçmektedir. Geçici grubuna alabileceğimiz tikler, vücudun farklı bölgelerinde meydana gelir ve en fazla 1 yıl içerisinde bu tikler geçer. Meydana gelen bozukluk, çocuklar arasında oldukça sık bir şekilde karşımıza çıkmaktadır. Sağlıklı olarak yaşayan çocukların bile %13 ile %15’i arasında olmak üzere en sık görüldüğü yaş aralığı 4 ve 10 arasıdır.

Vücutta karşılaşılan bu bozuk davranışlar eğer 1 yılı aşkın bir süredir devam ediyorsa, uzun süreli tikler grubuna girmektedir. Bu dönem içerisinde görülen tikler erişkinlik dönemine gelmeden %90 oranında kaybolmaktadır. Fakat yine de %10 oranında erişkinlik döneminde devam eden tikler de vardır.

Çocuklarda Tikin Tedavisi Nasıl Olur?

Destekleyici tik tedavi yöntemleri oldukça faydalı olabilmektedir. Eğer çocuk tikleri ev dışı ortamlarda sergilemiyor ve belirli durumlarda gösteriyorsa; bunun nedenlerinin iyice değerlendirilmesi gerekmektedir. Gerginliğin arttığı ya da yoğun ilginin gösterildiği durumlar tespit edildiğinde ilk olarak gerginliğin azaltılması, destek ve ilginin çocuğun pozitif yönlerine kaydırılması, tiklerin ortadan kalkmasına katkı sağlamaktadır. Tikler sıkça tekrardan ortaya çıkıyor, çocuğu rahatsız ederek arkadaş ilişkilerinde sosyal hayatında sorun yaratıyor, çocuğun kendine güvenini olumsuz etkiliyorsa, çocuk ve ergen ruh sağlığı uzmanına başvurulması ve tiklerin tedavi edilmesi gerekmektedir.

Alınabilecek diğer önlemler;

 • Taklit etmekten, çocuğun dikkatini çekmekten, tenkit etmekten, akranları ile kıyaslamaktan sakınmalıdır
 • Yeteneklerini iyice saptamadan birçok derslerde daha başarılı olmaya zorlamaktan çekinmek gerekir
 • Küçük tikler genellikle önemsiz tikler olup, özel bir tedavi gerektirmeden kısa sürede geçer
 • Ciddi ve ağır tikler devamlılık gösterirler. Çocuğun ailedeki, okuldaki ve yakınları ile olan çatışmaları ve bunların asıl nedenleri bulunup ortadan kaldırılması gerekmektedir
 • Hakaret, azarlama ve bu çocuklara dayak atılması tiklerin daha da artmasına ve buna eşlik eden bir seri duygusal bozuklukların ortaya çıkmasına sebep olabilir
 • Ana-babanın çocuğun bu halinden utanması ve çocuğu utandırması olumlu bir önlem değildir.
 • Devamlı olarak ana-babanın çocuğu kendi arzularına ve kurallarına uydurmaya çalışması yanlış bir önlemdir
 • Gerilimleri, endişeleri azaltmak ve yatıştırmak için tiklerin psikolojik tedavisi oldukça faydalı olacaktır. Sakinleştirici etki göstererek hareketleri kolaylaştırırlar. Doktor tavsiye ederse ilaç verilmelidir. Öncelik anne ve babanın davranışları ve çocuğun sıkıntılarını azaltıcı yönde terapi alınması olmalıdır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. İdil dedi ki:

  Çocuklarda tik gibi problemlerde ilk olarak mutlaka çocuk ve ergen ruh sağlığı uzmanına başvurulması gerekmektedir.

 2. Mehmet dedi ki:

  Çocukların bu tip eylemlere yönelimlerinde anne-babanın çocuğuna karşı davranışları çok etkili oluyor çocuğu bilinçli büyütmek lazım.

 3. Esma dedi ki:

  Bu yaşlarda oluşan tiklerde paniğe kapılmayın kesinlikle arkadaşlar… Çocuk büyükdükçe bu tikler kendiliğinden ortadan kaybolacaktır.

 4. Ahmet dedi ki:

  İdil hanıma katılıyorum benim çocukta da vardır sürekli göz kırpıyordu. Daha sonra doktorun tüm tavsiyelerine uyduk ve kısa bir süre içerisinde çocuğumuz tikli hareketinden vazgeçti.

BİR YORUM YAZ