Çocuklarda İshale İyi Gelen Yiyecekler Listesi

Pek çok anne baba çocuklarında ishal gibi bir problemle karşılaştığında endişe duymaktadır. Çocuklarda ishale karşı kesin çözüm niteliğindeki tüm bilgilere sizler için hazırladığımız yazıda ulaşabilirsiniz.

Çocuklarda İshale İyi Gelen Yiyecekler Listesi

Çocuklarda ishal rahatsızlığı toplumumuzda sıklıkla görülebilen bir problemdir. Daha çok üşütme gibi problemler sonrasında görülen ishalin ana nedeni bakteri, virüs ya da parazitlerin sindirim sisteminde yarattığı enfeksiyonlardır.

Üşütme sonrasında bağışıklık sistemi zayıf çocuklarda ortaya çıkan ishal vücudun bağırsaklarda oluşan enfeksiyonlara karşı oluşturduğu bir tepki yöntemidir. İshal olan çocuklarda şiddetli kusma ve iştah eksikliği de gerçekleşebileceğinden bakımlarının iyi yapılması gerekmektedir.

Birazdan sizlerle paylaşacağımız doğal tedavi yöntemleri ile çocuklarda ishale karşı kesin çözüm elde edebilirsiniz. Ancak böyle bir durumla karşılaştığınızda uzman bir doktora görünerek çocuğunuzu en kısa sürede tedavi ettirmeniz çok daha sağlıklı bir yöntem olacaktır.

Çocuklarda İshale İyi Gelen Besinler

Muz

Muz yüksek potasyum miktarı ve içerisindeki etken maddeler ile birlikte çocuklardaki ishal tedavisi için etkili bir yöntemdir. Muz tüketiltiğinde bağırsaklarda konstipasyon yaparak kabızlık sağlamaktadır. Dışkının kıvamını sertleştirir ve ishali gidermeye yardımcı olur. Yine muzun içerisindeki pektin maddesi de fazla suya sahip olan dışkıyı kurulaştırır ve ishali keser.

Zencefil suyu

Zencefil içerisindeki etken maddeler ile birlikte ishale neden olan parazit, virüs ya da bakterileri kısa süre içerisinde yok etmektedir. 1 adet kök zencefili temin ettikten sonra 1 bardak kaynar su içerisine ekleyin ve 5 dakika kadar demlemesini bekleyin. Çay ılıdıktan sonra çocuğunuza en az yarısını içirin. Tatlandırmak için 2 çay kaşığı bal katabilirsiniz.

Haşlanmış patates

Eski zamanlardan günümüze dek ishale karşı kullanılan en etkili yiyeceklerden bir tanesi de haşlanmış patatestir. Patatesin içerisindeki yüksek nişasta miktarı çocuğunuzun ishalini kısa süre içerisinde kesmeye yardımcı olacaktır. Dışkıyı katılaştırarak ishalin giderilmesini sağlamaktadır. 2 adet patatesi 4 parçaya bölün ve iyice yumuşayana kadar haşladıktan sonra çocuğunuza verebilirsiniz.

Bal

1 bardak ılık su içerisine 1 tatlı kaşığı bal ekleyip iyice karıştırın ve çocuğunuza içirin. Bu karışım orta veya hafif derecedeki ishal vakaları için etkili bir yöntemdir. Bunun yanı sıra 1 tatlı kaşığı ve 1 tatlı kaşığı zencefil de çocuklarda ishali önlemek için oldukça etkilidir.

Limon suyu

Limon içerisindeki yüksek antioksidan miktarı ile ile tüketildikten sonra kısa süre içerisinde ishale neden olan tüm zararlı maddeleri yok etmeye başlar iyileştirici bir etki yaratır. 1 bardak ılık su içerisine 1 yemek kaşığı limon suyu ekleyin ve hızlı bir şekilde çocuğunuzun tüketmesini sağlayın. 1 tatlı kaşığı bal ile tatlandırabilirsiniz.

Portakal kabuğu

2 adet portakalın kabuğunu soyun ve kaynar su içerisine ekledikten sonra 5 dakika kadar demlemesini bekleyin. 1 tatlı kaşığı bal ile tatlandırdıktan sonra çocuğunuza içirebilirsiniz. Portakalın içerisindeki etken maddeler ishale neden olan kötü maddeleri kısa sürede yok ederek ishalin iyileşmesini sağlayacaktır.

Siyah çay

Evde her zaman demlediğiniz usulde siyah çayınızı hazırlayın. Daha sonra 1 çay bardağı çayın içerisinde 5-6 damla limon sıkın ve çocuğunuzun ishali devam ettiği sürece gün içerisinde aralıklarla yeniden çay demleyin ve çocuğunuza tükettirin.

Nişastalı yiyecekler

Nişasta oranı yüksek beyaz ya da kahverengi pirinç gibi besinleri çocuğunuza tükettirerek daha kısa sürede ishali atlatmasını sağlayabilirsiniz. Nişasta, dışkının koyulaşmasını sağlayan ishale karşı oldukça etkili bir gıdadır.

Yoğurt

Gün içerisinde 2-3 kez köy yoğurdu ile çocuğunuza takviye yapabilirsiniz. Yoğurt iyi bir sindirim sistemi destekleyicidir ve içerisindeki etken maddeler ishalin kesilmesine yardım eder. Yoğurt içerisinde bulunan iyi bakteriler mide de ve bağırsakta bulunan kötü huylu bakterilerle mücadele eder.

Tarçın

Tarçın, mide ve bağırsak rahatsızlıklarına karşı doğada bulunan etkili bitkilerden bir tanesidir. 1 bardak ılık su içerisine ekleyeceğiniz 1 çay kaşığı toz tarçını iyice karıştırın. Karışım hazır olduktan sonra çocuğunuza tükettirin. İshale iyi geldiğini göreceksiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ