Ciltteki Kahverengi Lekeler İçin Maske Tarifleri Nelerdir?

Cildinizdeki kahverengi lekeler sizi çok mu rahatsız ediyor? Uyguladığınız tüm yöntemlere rağmen geçmeyen kahverengi lekeler için en etkili doğal maske tariflerini sizler için hazırladık.

Ciltteki Kahverengi Lekeler İçin Maske Tarifleri Nelerdir?

Özellikle de yüz bölgesi başta olmak üzere cilt üzerinde kahverengi lekeler oluşmaktadır. Hormonal aktiviteler, derideki pigmentlerin artış göstermesi, güneş ışığı altında uzun süre geçirme ve ilerleyen yaşlar sonucunda ciltte kahverengi lekeler oluşabilmektedir.

Yüzünüzdeki kahverengi lekelere kesin çözüm bulabilmeniz için piyasada pek çok ürün bulunmaktadır. Bu ürünlerin pek çoğu her hangi bir leke giderme konusunda başarılı olamazken kimileri de içerdiği ağır kimyasallar ile lekeleri yok eder ancak cildinizdeki yararları hücreleri de bu süreç içerisinde hasara uğratarak ilerleyen zamanlarda daha ciddi cilt problemleri ile karşılaşmanıza neden olur. Bu nedenle birazdan sizlerle paylaşacağımız, kahverengi lekeler için evde yapabileceğiniz maskeler ile süreç içerisinde cildinizin çok daha sağlıklı, temiz ve parlak bir görünüme kavuştuğunu göreceksiniz.

Evde yapabileceğiniz doğal maskeler ile kahverengi cilt lekelerine karşı kalıcı çözüm elde edebilmek için aşağıda sizlerle paylaştığımız maske tariflerini düzenli bir şekilde uygulamaya devam etmelisiniz.

Kahverengi Lekeler İçin Doğal Maske Tarifleri

Kahverengi lekeleri gideren salatalık maskesi

Malzemeler:

 • 1 adet salatalığın yarısı
 • 200 gram yulaf ezmesi
 • 1 tatlı kaşığı yoğurt

Salatalık içerisinde cildin temel taşını oluşturan yapılar, vitamin ve mineraller mevcut olduğundan düzenli kullanım sonucunda kahverengi lekelerin azaldığını göreceksiniz. Öncelikle salatalığı iyice rendeleyip bir kase içerisine koyduktan sonra içerisine yulaf ezmesini ekleyin ve iyice karıştırın. Daha sonra maske kıvamını alması için yoğurt ekleyerek karıştırmaya devam edin. Maskeniz hazır olduktan yüzünüze sürün ve 20 dakika kadar bekledikten sonra soğuk su ile durulanın.

Kahverengi lekeleri giderici çilek maskesi

Malzemeler:

 • 2 adet büyük boy çilek püresi
 • 1 çorba kaşığı lavanta yağı
 • yarım tatlı kaşığı bira mayası

Cildi koruyan ve daha güçlü bir yapıda olmasını sağlayan çilek aynı zamanda cilt için gerekli iyi bir antioksidandır. Cilde zarar verebilecek toksinlerin hızlı bir şekilde vücuttan atılmasını sağlar. 1 kase içerisine aldığınız malzemeleri maske kıvamına gelene dek karıştırmaya devam edin. Maskeniz hazır olduğunda masaj yaparak yüzünüze uygulayabilirsiniz. 20 dakika sonra ılık su ile durulanın

Kahverengi lekeleri önleyen salatalık maskesi (2)

Malzemeler:

 • 1 bardağın yarısı kadar salatalık suyu
 • 1 çorba kaşığı şeker

Cildin yenilenmesine katkı sağlayan salatalığın bir diğer maskesi de kahverengi lekeler için oldukça etkilidir. 1 kase içerisinde salatalık suyu ve şekeri iyice karıştırarak maske haline getirin. Karışımınız hazır olduğunda lekelerin kalkmasını istediğiniz bölgeye sürebilirsiniz. Bu maske sayesinde kahverengi lekeleriniz azalacak ve daha temiz bir cilde sahip olacaksınız.

Kahverengi lekeleri önleyici keten tohumu maskesi

Malzemeler:

 • 1 bardak keten tohumu
 • 2 bardak su

Keten tohumu en eski çağlardan bu zamana özellikle de kadınların yüz lekelerini gidermek için kullandığı bir maske türüdür. Keten tohumunu iyice kaynattıktan sonra elde edilen suyu iyice süzerek bir kap içerisine alın. Daha sonra bir bez yardımıyla kahverengi lekeleri gidermek istediğiniz bölgelere keten tohumu suyundan alıp sürebilirsiniz.

Kahverengi lekeleri azaltan yoğurt maskesi

Malzemeler:

 • yarım tatlı kaşığı bira mayası
 • 1 çorba kaşığı yoğurt
 • yüzünüzü durulamak için süt

Yoğurt içerisindeki antibakteriyel maddeler ile ciltte tahrişe ya da lekeye sebep olabilecek etmenleri ortadan kaldırarak cilde temizlik katan bir  etki yaratır. 1 kase içerisinde bira mayası ve yoğurdu maske kıvamı alana dek karıştırın ve yüzünüze uygulayın. 25 dakika kadar bekledikten sonra süt ile yüzünüzü durulayın. 5 dakika daha bekledikten sonra soğuk su ile durulama işlemini bitirebilirsiniz.

Kahverengi lekeleri azaltıcı karbonat maskesi

Malzemeler:

 • yarım tatlı kaşığı karbonat
 • 1 çay kaşığı limon
 • 1 çorba kaşığı yoğurt
 • yarım tatlı kaşığı zeytinyağı

Karbonat, uygulandığı bölgede hızlı tepkimeye girebilen bir maddedir. Kısa süre içerisinde ciltte lekelenmeler yaratan problemleri çözerek cildin daha güzel bir görünüme kavuşmasını sağlamaktadır. 1 kase içerisine alacağınız tüm malzemeleri iyice karıştırın ve maske haline getirin. Hazırlamış olduğunuz maskeyi dudak ve göz bölgesinden sakınarak tüm yüzünüze sürünüz. İyice kuruduktan sonra bol soğuk su ile durulanın.

Kahverengi lekeleri gideren havuç maskesi

Malzemeler:

 • 1 bütün havuçtan püre
 • yüzünüzü durulamak için süt

Havuç içerisinde cildin temel taşı retinol vitamini bulundurmaktadır. Bu nedenle haşlanmış ve püre haline getirilmiş havucu yüzünüze uygulayarak cildinizdeki hücrelerin yenilenmesini ve lekelerden korunmanızı sağlamış olursunuz. Ayrıca önceden kalan sivilce izlerini yok etmek için iyi bir yöntemdir. Havuç maskesini yüzünüzde 20 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulanın.

Kahverengi lekelere karşı etkili limon kabuğu maskesi

Malzemeler:

 • 2 çorba kaşığı su
 • 2 adet limon

Limon, yüzde bulunan kahverengi lekelere çözüm bulmak için mükemmel bir yöntemdir. Yüksek besin ögeleri değerleri ile cildin ihtiyaçlarını karşılayabilen limon aynı zamanda iyi bir antioksidan kaynağıdır. Öncelikle limon kabuklarını iyice soyun ve rendeleyin. Püre haline gelen limon kabuklarına su ekleyerek maske kıvamına getirdikten sonra sıvazlayarak yüzünüze uygulayın ve 25 dakika bekledikten sonra ılık su ile yüzünüzü yıkayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Suat dedi ki:

  sırtımda oluşan güneş lekelerini gidermek için verdiğiniz tarifler etkili midir?

 2. Berna dedi ki:

  Özellikle sonbaharda yüz çevremde kahverengi lekeler oluşuyor kış ortalarına kadar devam eden bu lekeler kendiliğinden geçiyor. Bu durum çocukluğumdan beri aynı şekilde devam ediyor. bir anlam veya çözüm bulmuş değilim. sizin maskelerinizden deneyeceğim bakalım…

BİR YORUM YAZ