Çıban Neden Çıkar ve Nasıl Geçer?

Oldukça kötü görünümlere neden olan vücuttaki çıbanlara karşı yanlış yapılan müdahaleler iz bırakabilir. Çıbanın vücutta çıkma sebepleri ve çıban tedavisi hakkında her şeyi sayfamızda bulabilirsiniz.

Çıban Neden Çıkar ve Nasıl Geçer?

Çıban, içi iltihapçık dolu cilt üzerinde ya da iç organlarımızda oluşabilen şişlik türünde bir parçadır. İltihaplı bir cilt rahatsızlığı olan çıban, eğer göz kapağında görülürse arpacık ismini alır ve kirpik diplerinin iltihaplanması nedeniyle ortaya çıkar. Genel olarak çıban, kalça, kasıklar, koltuk altları ve göbek gibi fazla terleyen, yeteri kadar havalanmayan ısısı yüksek yerlerde meydana gelir.

Çıban Neden Çıkar?

Tüy köklerinde stafilokok isimli bakteriler vücut içerisine girmektedir. Bu esnada mikropların en hızlı üreme gösterdikleri alanlara doğru hareket gösteren stafilokok bakterileri, kanımızdaki beyaz kan hücreleri ile mücadele etmeye başlarlar. Yapılan yüzlerce araştırma sonucunda stafilokok mikrobu ve beyaz kan hücreleri arasındaki mücadelenin herhangi bir kazananı olmadığı sonucuna varılmıştır. Bu mücadele sonucunda hem mikroplar hem de akyuvarlar ölmektedir. Ölen çıban mikropları zaman içerisinde birikme göstererek deri üzerine çıkmaktadır. Bizler de durumun adına çıban çıkması demekteyiz. Çıban çıkmasının pek çok hastalıkla alakası olabilir. Bu hastalıkları;

 • Diyabet hastalığı veya tiroid bezi hastalıkları
 • Böbrek yetmesi ya da kansızlık
 • Mantar ya da egzama gibi cilt hastalıkları
 • Fazla oturmak veya fazla terlemek
 • Hareketsiz ve durağan bir yaşam tarzı
 • Dar ve sürtünmeye sebebiyet veren kıyafetler
 • Yeterince yapılmayan vücut temizliği
 • Hızlı şekilde verilen kilolar
 • Alkol bağımlılığı
 • Fazla yağlı besin tüketimi
 • Mineral ve vitamin eksiklikleri

olarak sıralayabiliriz.

Ölü çıban mikrobu ve beyaz kan hücrelerinin toplandığı bu küçük kesecikler vücudun yumuşak ve savunması zayıf bölgelerinden daha çok gün yüzüne çıkmaktadır. Bu duruma halk arasında “baş gösteren çıban” denmektedir.

Çıban olarak adlandırdığımız bu kesecikler ilk başlarda çok küçük olduğundan sivilceler ile karıştırılmaktadır. Fakat süreç içerisine iltihap birikerek çıban haline dönüşür. Şişlik içerisindeki bölüm çıbanın kendisi olarak tabir edilir ve patlatılan çıbanın yeniden ortaya çıkmaması için içerisindeki tüm sıvının alınması gerekmektedir. Yüz bölgesinde görülen çıban kanser bakımından risk yaratacağından kesinlikle patlatılmamalıdır.

Çıban Nasıl Geçer?

Sıcak bez uygulayın

Çıban çıkan bölgenin üzerine sık olarak ısısı yüksek ve biraz nemli bir bezi yerleştirmek, çıban içerisindeki iltihabın daha kısa sürede akıp yok olmasını ve yaranın daha hızlı iyileşmesini sağlamaktadır. Çıbanı elinizle kesinlikle sıkmayın. Çünkü böyle bir uygulama sonucunda çıbana neden olan enfeksiyonun daha fazla yayılmasına neden olabilirsiniz.

Çıban çıkan bölgedeki sıvıyı kendi doğal çabalarınızla boşalttıktan sonra, o bölgedeki ağrıyı dindirmek için kompres uygulamalısınız. Genel olarak çıbanlar 10 gün içerisinde kendiliğinden iyileşme göstermektedir.

Cerrahi müdahale

Eğer vücudunuzda çıkan çıbanın boyutu normalden daha fazlaysa ve kan çıbanı haline dönmüşse, bu çıbanı patlatmak için mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekmektedir. Böyle bir durum içerisinde doktorunuz kesin tedavi yönteminin kararını kendisi alacaktır.

Büyük, kan çıbanları için cerrahi müdahale yapılmaktadır. Cerrahi müdahale ile birlikte çıbanın kesilmesi ve içerisindeki iltihabın boşaltılması sağlanmaktadır. Bu uygulama sonucunda çıban nedeniyle oluşan deri gerginliği, ağrı ve acılar yok olacak, iyileşme hızı daha da artacaktır.

Yeni enfeksiyonları önleyin

Eğer cerrahi müdahale sonrasında hala yeni iltihap oluşumları devam ediyorsa çıbanın bulunduğu bölgeye gazlı bez uygulanıp enfeksiyonlara karşı korumaya alınmalıdır. Çıban enfeksiyonuna karşı alacağınız en büyük önlem hijyenik koşullar olacaktır. Çıban bulunan bölgeye temas sağlarsanız hızlı bir şekilde antiseptik özellikteki sıvı sabunlarla elinizi dezenfekte etmelisiniz. Ayrıca çıban hastalığı bulunan kişinin kullandığı hiç bir eşya ile temas etmemelisiniz. Ayrıca cerrahi müdahale sonrasında uygulanan gazlı bezinde sık sık değiştirilmesi gerekmektedir.

Sıcak soğan takviyesi yapın

Çıban patlatmak için uygulayabileceğiniz yöntemlerden biriside sıcak soğan takviyesidir. Öncelikle 1 adet normal kuru soğanı ocakta iyice pişirin. Daha sonra pişirmiş olduğunuz soğanın iç kısımlarını, çıbanı yakmayacak sıcaklığa indiğinde çıban bulunan bölgeye sarın. 2 gün boyunca bu işleme devam ederek çıban iltihabının cilt yüzeyine yaklaşmasını sağlayabilir ve süreci hızlandırarak erken iyileşme sağlayabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Uğur dedi ki:

  Merhabalar hocam, 26 yaşındayım 1.80 boy 82 kiloyum kalçamda çıban çıktı çok can sıkıcı bir durum sinirlerim bozuluyor. Bu kalçamdaki çıban nasıl tedavi edilir bilgi verir misiniz teşekkürler.

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Uğur Bey, kalçadaki çıban tedavisi için öncelikle çıbanın iyice olgunlaşması beklenilmelidir. Eğer evde steril bir ortamınız yoksa çıban tedavisi için hastaneye başvurmanız gerekmektedir.

BİR YORUM YAZ