Burun çıbanı neden olur, nasıl geçer?

Oldukça kötü görünümlere neden olan burun çıbanlar’na karşı yanlış yapılan müdahaleler iz bırakabilir bu noktada sizlere burun çıbanı ile nasıl baş edebileceğinizden bahsedeceğiz

Burun çıbanı neden olur, nasıl geçer?

Burun Çıbanı Neden olur?

Genelde oldukça kütü ve rahatsız edici bir görünüme neden olan burun çıbanları, burunda çeşitli birçok faktöre bağlı olarak büyük ya da küçük çaplı olarak burun bölgesinde yaygın şekillerde görülmektedir. İşte bu çıban türü burun çıbanı olarak adlandırılmaktadır. Çıban oluşumları sadece burun bölgesine odaklı değil vücudumuzun her hangi bir bölgesinde de meydana gelebilmektedir. Bu noktada böyle bir oluşumla karşı karşıya kalırsanız kendiniz her hangi bir dokunuş ve müdahale yapmadan uzman bir cilt doktorunun kapısını çalın. Bu sayede bu oluşumunun yayılmasının ve büyüme göstermesinin önüne de geçmiş olursunuz. Aksi durumda çıbanla oynanması büyümesine ve yayılmasına davetiye çıkarmaktadır. Bu kötü oluşumlar ‘’stafilokok’’ diye adlandırılan bir bakteri türünden meydana gelmektedir.

Bunun yanında;buruncban4.jpg

 •  Düzenli ve sağlıklı beslenme,
 • Zararlı alışkanlıklar (alkol, sigara, esrar vb.),
 • Aşırı derecelerde kansızlık
 • Yağlı yemekleri tercih etmek
 • Bağışıklık sistemlerinin düşmesi gibi nedenler bu bakteri türünün oluşmasına ve yayılmasına zemin hazırlamaktadır.

 Burun Çıbanı Nasıl geçer?

 Stafilokok bakterilerin neden olduğu çıbanın içerisinde irin ve ölü bakteri oluşumları bulunmaktadır. Kesinlikle bu çıbanlara elle temas edilmemeli ve sıkmaya çalışmamalıdır. Çıbanları ortala olarak 2-5 gün arası bir sürede beyazımsı baş oluştururlar ve bununla birlikle ateş ve yanma hissiyatı o bölgede görülebilir. Çok sık çıbanların vücutta boy göstermesi şeker hastalığının da buruncban2.jpghabercisi olabilir.  Sık sık çıban görülen kişilerinden kendi özel eşyalarını kullanmamaya çok dikkat edin aksi halde size de yayılabilirler. Bu tür çıbanlar çoğunlukla kendiliğinden iyileşmesi gösterirler. İçerisinde oluşan irin boşaldığı zaman iyileşmeye başlayacaktır deri.  Birkaç hafta gibi bir süre sonra bu oluşumlar tamamiyle geçer. Eğer vücudunuzun bağışıklık sistemi güçlü ise çıban patlamadan bile iyileşme gösterebilir. Yinede beklenmedik şekilde çıbanda bir değişme yok ise cilt doktoruna başvurunuz. Muhtemelen doktorunuz irini boşaltarak size kullanmanız için bir takım solüsyonlar verecektir tekrardan kısa sürede geçmesine katkı sağlayacaktır.

 Diğer tedavi yöntemleri

 •  Antibiyotik kullanımıBurun-Çıbanı3.jpg
 • Sıcak bezle o bölgesi temizlemek
 • Bir takım bitki kürleri
 • Cilt temizliğine dikkat etmek
 • Zeytinyağı sürmek burunda çıban oluşumlarını yok etmede etkili olan diğer yöntemlerdendir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Uğur dedi ki:

  Bence hiç vakit kaybetmeden cildiyeciye başvurunuz arkadaşlar kesinlile

 2. Feride dedi ki:

  Şenay hanıma katılıyorum her şeyin başı temizlik ılık sabunlu su ile temizleyin kendiliğinden geçecektir.

 3. Şenay dedi ki:

  Hafif kene bastırmadan ılık su ile düzenli olarak gereken temizliği ihmal etmeyiniz çok önemli.

 4. EFE dedi ki:

  Bende çıkmıştı hiç ellemedim 5 gün içerisinde geçti dokunmayın sıkmayın asla

 5. Bulut dedi ki:

  Aşırı yağlı yiyecekler tüketiyorsanız bu problemle karşı karşıya kalabilirsiniz arkadaşlar yedinize dikkat edin

BİR YORUM YAZ