Bozanın faydaları nelerdir?

Ferah ve oldukça besleyici içeceğinin yanında bol miktarlarda enerji vermektedir. Daha birçok faydası bulunan bozanın daha bilmediğiniz yönleri sizlerle.

Bozanın faydaları nelerdir?

Boza darı adlı bitkiden yapılan oldukça koyu bir kıvamı bulunan, açık bal renginde oldukça besleyici ve bir diğer yandan rahatlatıcı bir sıcak içecek türüdür. İçerisinde az miktarlarda alkol de bulunmaktadır. Genellikle kış aylarında tüketmiş olduğumuz boza eskiden günümüze dek popülerliğini bozanı faydaları 2kaybetmemiş bir içecektir. Mayalı gıda bakterilerin rahatça yaşayabileceği ortamlardan olan boza içeceğini muhafaza etmek de oldukça zordur. Bu lezzetli içecek elde edilmesinin ardından kısa süre içinde tüketilmesi ve uzun süre saklanmaması gerekmektedir. Bir diğer yandan enerji açısından çok yüksek bir enerjiye sahip bir içecektir. 1 su bardağı boza tüketimi yaklaşık 350 kaloriyle eş değerdir. Besleyici ve enerji değeri yüksek olan boza içeriğin de yüksek oranda fosfor, çinko, B1,B2 vitamini bulundurmaktadır. Ülkemizde genelde darıdan yapılan boza, diğer ülkelerde yapıldığı yerin başlıca ürününe göre mısır, arpa, çavdar, yulaf, buğday, karabuğday, Arnavut darısı, gernik gibi tahılların unu, bazen da pirinç ve ekmek, nadir olarak da kenevir unu ve karamuk mayalandırılarak yapılır.

Bozanın faydaları?

Anne sütünü artırır: Bozanın en bilindik faydalarından bir tanesi de anne sütünü ve anne sütü verimini artırdığıdır. Bunun yanında zengin vitamin ve mineralleri sayesinde anne sütü ile bebeğe bu mineral ve vitaminlerde bebeğe geçmektedir.

Kemikleri güçlendirir: Gelişme evresinde olan çocuklarda, içermiş oldukları vitamin ve mineral sayesinde kemikleri ve kemik yapısını kuvvetlendirerek, güçlendirmektedir. Ve yaşlanmaya bağlı ortaya çıkabilecek kemik hastalıklarını da önlemektedir.

bozanın faydaları 3Kanserle savaşır: Barındırmış olduğu vitaminler insan vücudunun metabolizma ve bağışıklık sistemini kuvvetli tutacağı için kanser riskini en aza indirmektedir. Bunun yanında vücudun direncini ve genel sağlığını da belirgin şekillerde arttırmaktadır.

Soğuk algınlığını önler: Kış aylarında tüketilen boza, soğukla gelen nezle ve griple etkin bir biçimde mücadele etmektedir. Ve vücuda enerji vereceğinden bu hastalıklara yakalanma riskini de ortadan kaldıracaktır.

Cildi sağlığını korur: Boza içermiş olduğu B12 vitamin ve mineraller sayesinde cilt ve cilt sağlığı için oldukça faydalıdır. Özellikle kuru ciltlerin nemlenmesine ve saçların yumuşamasına katkı sağlamaktadır. Bunun yanında kuru ciltler de meydana gelen dökülmeleri önler.

Boza hangi hastalıklara iyi gelir?

  • Sindirim ve mide problemlerini giderir,
  • Zihin açar ve unutkanlığı önler,bozanın faydaları 2
  • Bağırsak florasını düzenler,
  • Stres ve depresyonu önler,
  • Halsizliği ve yorgunluğu giderir,

Bozanın zararları nelerdir?

Şuana kadar bozanın her hangi bir yan etkisi ve zararı görülmemiştir. Gündelik olarak 1-2 bardak boza tüketiminin her hangi bir yan etki ve zararı olacağını düşünmüyoruz. Şayet aşırı tüketimlerde mide şişkinlik ve gaz, bunun yanında vücudun asit dengesini bozabileceği için ishale neden olabilir.

Muhteşem boza tarif video !

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ