Boyun Tutulmasına Ne İyi Gelir ve Nasıl Geçer?

Boyun tutulması, çoğu zaman sabahları kalktığımızda karşı karşıya kaldığımız fazla ağrı yapan sinir bozucu bir durumdur. Boyun tutulmasına iyi gelen tedavi yöntemleri ve daha fazlası hastaniye.com’da.

Boyun Tutulmasına Ne İyi Gelir ve Nasıl Geçer?

Boyun Tutulması Neden Olur?

Boyun tutulması, bir takım ameliyatlar, hastalıklar, organ rahatsızlıkları veya boyun kaslarında oluşan gerilmeler sonucunda oluşabilir. Ayrıca, boyun fıtığı, bademcik enfeksiyonu, diş ve diş eti problemleri, rahim içi rahatsızlıklar gibi bir çok durum boyun tutulmasına neden olmaktadır.

Bu durumların yanı sıra, çok fazla el işi ile uğraşanlarda, tek omuz üzerinde okul çantasını taşıyanlarda, ev işi esnasında ağır eşyalar kaldıranlarda, masa başı iş sektörlerinde çalışanlarda ve uzun süreler boyunca hareketsiz kalanlarda boyun tutulması oluşabilir. Eğer boyun tutulması sizde kronik bir sorun haline gelmeye başladıysa mutlaka uzman bir doktora görünmeniz gerekmektedir.

Boyun Tutulması Nasıl Geçer?

Eğer boyun tutulması gibi bir durumla karşı karşıya kalmışsanız ilk olarak kişisel tedavi yöntemlerini kullanmanız daha etkili olacaktır. Çünkü boyun tutulmaları genel olarak yeni bir günün sabahına uyandığınızda ortaya çıkar ve hızlı bir şekilde tedavi uygulamazsanız gününüzü zehir edecek potansiyele sahiptir. İlk olarak sıcak bir kumaş yardımıyla ağrılı ve tutulan kısma kompres uygulamak rahatlatıcı bir etki yaratacaktır.

Bu durumun ana sebebi ise kasların hızlı bir şekilde gevşemesidir. Boyun tutulması esnasında boyundaki kaslar olması gerekenden çok daha sıkışır ve hareket edemeyecek pozisyona gelir. Siz sıcak bir kompres uyguladığınızda kaslar gevşeyerek rahat bir nefes almanıza yardımcı olur.

Birazdan sizlerle paylaşacağımız yöntemleri uygulamanıza rağmen eğer boyun tutulması problemi hala giderilememiş ise uzman bir doktora görünmeniz faydalı olacaktır.

Boyun Tutulmasına İyi Gelen Yöntemler?

Boyun egzersizleri yapın

Boyun tutulması yaşadığınız anda 15 dakika vakit ayırarak basit boyun egzersizleri yapmanız boyun tutulmasının etkilerini hafifletici etki yaratacaktır. Boyun egzersizi hareketlerini yaparken boynu fazla zorlamadan ve ani hareketler yapmadan egzersizi tamamlamalıyız. Gün içerisinde belli saatler aralığında uygulayacağınız bu egzersizlerle boynunuzun her seferinde bir öncekinden daha fazla açılmasını sağlayabilirsiniz.

İlk olarak kafanızı ön tarafa doğru eğerek çene bölgenizi göğüs kafesinin üstüne dokundurun. Egzersizin devamında yavaş hareketlerle kafanızı yukarıya doğru alın. Eğer boynunuz çok aşırı derecede zorlanıyorsa ve bu sizin ilk hareketleriniz ise küçük hareketlerle egzersizi bitirin.

Bu egzersiz ile birlikte boynun tamamını etkileyen tutulmuş kasları açabilirsiniz. Boyun tutulmasının etkilerini azaltmak için her 3 saatte bir bu egzersizi deneyebilirsiniz.

Soğuk kompres uygulayın

Soğuk kompres uygulayarak boyun tutulmasının sebep olduğu ağrıları azaltıcı etki yaratabilirsiniz. Soğuk kompres kas ağrısına neden olan laktik asit dağılımı için oldukça etkili bir yöntemdir.

Soğuk kompres torbası yardımıyla boyun tutulması yaşanan bölgeye kompres uyguladıktan sonra yaklaşık olarak 15 dakika kadar bekleyebilirsiniz. Eğer kompres torbası yoksa, buzdolabı poşeti içerisine koyacağınız 10-12 adet buz yardımıyla da soğuk kompres uygulayabilirsiniz.

Sıcak kompres uygulayın

Soğuk kompres laktik asit dağılımı nedeniyle ağrı hafifletirken sıcak kompreste tutulan kasların rahatlayıp gevşemesini sağlamaktadır. Ağrınızın olduğu ilk anda soğuk kompres uyguladıktan sonra o günün akşamında sıcak kompres uygulayabilirsiniz.

Sıcak kompresi eczanelerden temin edebilirsiniz. Sıcak kompres yerine alternatif olarak sıcak su ile duş (10 dakikalık) yapabilirsiniz.

Okaliptüs yağı

İçerisindeki etken maddelerle kas gevşetici bir özelliğe sahip olan okaliptüs yağı, boyun bölgesine masaj yaparak uygulandığında kasları gevşetir ve rahat bir nefes almanızı sağlar. Okaliptüs yağını sürdükten bir süre sonra küçük egzersizler yaparak boynunuzu daha da açabilirsiniz.

Aktivitelere ara verin 

Düzenli bir şekilde gerçekleştirdiğiniz aktiviteler varsa bir süre boyunca ara vermek en iyisi olacaktır. Çünkü boyun tutulması zorlanmalara gelmeyecek kadar hassas bir rahatsızlıktır. İyileşme sürecide ağrılı ve zor olduğundan boynu zorlayacak hareketlerden korunmak faydalı olacaktır.

Yumuşak bir boyunluk

Boyun kasları tutulduktan sonra hareket alanınız çok kısıtlı olacaktır. Ayrıca iyileşme sürecinde boynunuzu dik tutmaya çalışmak bile boyun kaslarını yoracağından yumuşak bir boyunluk ile boyun kaslarını desteklemek iyileşme sürenizi hızlandıracaktır.

Ancak 3-4 günden daha fazla kullanılan boyunluk boyun kaslarından tembellik yaratacağından boyun incinmesini kolay hale getirmektedir. Bu nedenle bir kaç günden fazla kullanmamaya özen gösterin.

Etkili bir masaj

Boyun bölgesine yapacağınız etkili bir masaj ile boyun kaslarını gevşeten bir etki yaratabilirsiniz. Sıcak kompres sonrası, okaliptüs yağı ile gerçekleştireceğiniz bu masaj boyun tutulmasına karşı etkili bir yöntemdir. Masaj sonrası okaliptüs yağının kaslara daha fazla etki gösterebilmesi için sıcak havlu ile sarabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Tarık dedi ki:

  Arkadaşlar bende tekrarlayan bir boyun tutulması oluşuyor tam iyileştim derken tekrar başlıyor bu boyun tutulmasının bitkisel çözümü var mıdır?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Tarık Bey Merhabalar, size boyun tutulmasına karşı bitkisel çözüm olarak bir tedavi yöntemi önereceğim. Gece uyumadan önce biberiye yağını boynunuza sürüp streç film ile kaplıyorsunuz. Sabah uyandığınızda sıcak duş alarak boyun bölgenize masaj yapıyorsunuz. Biberiye yağı boyun tutulmasını geçirmek için etkili bir bitkisel tedavi yöntemidir.

 2. Ali Kaan dedi ki:

  Boynum tutulduktan sonra hiç bir işimi yapamaz oldum yarım yaşıyorum resmen kaç günde geçer bu boyun tutulması?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Ali Kaan Bey Merhabalar, boyun tutulması için şu kadar günde geçer demek doğru olmayacaktır, kas tipine ve hasara göre boyun tutulmaları bir kaç hafta sürebilir. Bu nedenle size doktor tedavisi öneriyorum.

BİR YORUM YAZ