Boşaltım Sistemi Hastalıkları Nelerdir?

Vücudumuzdaki fonksiyonel döngünün düzgün bir şekilde devam edebilmesi için sağlıklı bir boşaltım sistemi gereklidir. Sağlığına dikkat etmediğimizde ortaya çıkan boşaltım sistemi hastalıklarına göz atalım.

Boşaltım Sistemi Hastalıkları Nelerdir?

İnsanoğlu, vücutta bulunmaması gereken maddeleri boşaltım yoluyla dışarıya atmaktadır. Bu boşaltım vücudun tek bir hücresini bile kaplamaktadır. İşte tam bu noktada boşaltım sistemi, döngünün devam edilebilmesi ve vücuttaki tüm zararlı maddelerin uzaklaştırılması için çalışmaktadır.

Boşaltım sistemi, kan içerisindeki zararlı maddelerin ayrıştırılmasını ve vücuttan atılmasını sağlamaktadır. Bunu yanı sıra solunum yapmak ve terlemek bile boşaltım sistemi içerisinde yer almaktadır. Üretra, idrar kanalı, mesane ve böbrekler boşaltım sisteminin ana organlarını oluşturmaktadır.

Boşaltım Sistemi Hastalıkları?

Boşaltım sistemindeki organlar, çeşitli faktörler sonucu mikrop kaparak veya deforme olarak işlevselliğini yitirmeye başladığında boşaltım sistemi hastalıkları görülmektedir. Böbrekte taş, böbrekte yetmezlik, üremi, mesane iltihabı, albümin, idrar yolu enfeksiyonu veya böbrek iltihapları boşaltım sistemi hastalıklarında sık karşılaşılan hastalıklardandır.

Nefrit (böbrek iltihaplanması)

Böbrekler iltihap kapmasına nefrit hastalığı denilmektedir. Nefrit problemi kronik ya da akut olacak şekilde ikiye ayrılmaktadır. Akut nefrit rahatsızlığında ise böbrek bölgesinde ciddi ağrılar görülmektedir. Bu durumu idrar esnasında yanma hassasiyeti takip etmektedir. Bu durum kimi zaman tek, kimi zamanda da iki böbrekte ortaya çıkabilir.

Kronik nefrit hastalığına neden olan iltihapta böbrek dokuları zarar görmüş ve işlevini yitiren bir noktaya gelmiş bulunmaktadır. Akut nefrit sırasında tedavi edilmeyen böbrekler artık iflas boyutuna gelmiş olabilirler.

Böbrekte yetmezlik

Böbrek yetmezliği de kronik ve akut olacak şekilde ikiye ayrılmaktadır. Böbrek yetmezliğinde organlar artık tüm faaliyetlerini kaybetmiş duruma gelmiş olabilir. Böbrek yetmezliği teşhisi için kan içerisindeki kreatin ve üre miktarına bakılmaktadır.

Böbrekte taş

Eğer idrar yollarında zaman içerisinde iltihap gibi problemler oluşmuşsa, süreç içerisinde vücuttan dışarı atılamayan zararlı maddeler böbreklerde birikir ve böbrek taşlarına neden olur.

Sistit (mesane iltihabı)

Ciddi bir boşaltım sistemi hastalığı olan sistit, mesanede iltihap olayı gerçekleştikten sonra meydana gelmektedir. Bu nedenle sistit hastalığına bir diğer isim olarak idrar kesesi iltihaplanması denilmiştir.

Albümin hastalığı

İdrarın süzülmesiyle ilgili kapsüller görevlerini tam olarak yerine getiremediğinde albümin rahatsızlığı ortaya çıkmaktadır.

Üremi rahatsızlığı

Eğer böbrekler üreyi ayrıştırma görevini gerçekleştiremezse kandaki üre miktarını artırarak üremi hastalığına neden olmaktadır.

Boşaltım Sistemi Hastalıkları Belirtileri?

Boşaltım sistemi hastalıkları dikkat edilmesi gereken ve erken teşhis edilerek tedavi edilmesi gereken problemlerdir. Bu nedenle bu konuda bilinçli olmak ve belirtileri iyi takip etmek hastalığın ilerlemeden tedavi edilmesi için çok önemlidir. Boşaltım sistemi hastalıklarının genel belirtileri;

 • Sık idrara çıkma isteği ve yükselen ateş
 • Karın ve makat bölgesinde ağrılar
 • Halsizlik, mide bulantısı ve kusma
 • İdrarın kırmızı renge dönmesi
 • Kötü kokulu idrar ve vücutta ödemler
 • İdrar yapamama

olarak sıralanabilir.

Boşaltım Sistemi Hastalıkları Tedavisi?

Boşaltım sistemi hastalıklarına yakalanmamak için dikkat etmemiz bir kaç temel nokta bulunmaktadır.

 • Soğuk havalara karşı idrar yolunu ve böbrek bölgesini korumak
 • Düzenli olarak genel temizliğinize dikkat etmek
 • Her gün en az 2 litre su tüketmek

Boşaltım sistemi hastalıkları gibi bir problemle karşı karşıya kalırsanız mutlaka uzman bir doktora kontrol yaptırmalısınız. Boşaltım sistemi hastalıkları, doktor kontrolünde yapılan tedavilerle çözüme kavuşturulabilmektedir.

Boşaltım sistemi hastalıkları böbrekteki zararlı maddeler nedeniyle oluşan taş ya da kum gibi faktörler sonucu gerçekleşmişse tedavi süreci zorlu olabilir.

 • İlk olarak doktorunuzun önerdiği beslenme programına geçiş yapılır
 • Bazı yiyeceklere kesin perhiz uygulanılır
 • Doktorun reçete edeceği ilaçlar kullanılır
 • Cerrahi operasyonla birlikte böbrek taşı boşaltım sisteminden tamamen boşaltılır
 • İyileşme süreci boyunca kontroller ve tahlillere devam edilir
 • Eğer çok geç kalınmış ise böbrek nakli gerekebilir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ