Boğazdaki Gıcık ve Öksürük Nasıl Geçer?

Pek çok kişi hayatının belli bir döneminde soğuk algınlığı, boğazda gıcık ve öksürük gibi problemlerle karşılaşmıştır. Boğazdaki gıcık ve öksürük için evde uygulayabileceğiniz doğal yöntemler hastaniye.com’da.

Boğazdaki Gıcık ve Öksürük Nasıl Geçer?

Genel olarak mevsim değişikliklerinde ve soğuk havalarda ortaya çıkan boğazda gıcık ve sonrasında görülen öksürük problemi kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Solunum yollarında ve boğazda ciddi tahrişler yaratabilen bu durum acilen tedavi edilmesi gereken hastalıkları arasında yer almaktadır.

Fakat, evde uygulayabileceğiniz doğal tedavi yöntemleri ile öksürük ve boğaz gıcığından kurutulmak mümkün olabilir. Birazdan sizlerle paylaşacağımız boğaz gıcıklanması ve öksürük için bitkisel çözümler ile kısa sürede kendinizi iyileştirebilirsiniz. Sizlerle paylaştığımız bitkisel tedavi yöntemlerini hastalığın semptomları geçene kadar tüketebilirsiniz.

Boğazda Gıcık Nasıl Geçer?

Küp şeker emin

Küp şeker eskilerden günümüze dek boğaz gıcığını geçirmek için kullanılan yaygın yöntemler arasında yer almaktadır. 2 adet küp şeker emerek boğaz gıcığını geçirebilirsiniz.

Kekik çayı

Bir takım çevresel faktörler sonucu alerjik reaksiyonla birlikte boğazda gıcık ve öksürük gibi bir rahatsızlık yaşıyorsanız kekik çayı tüketebilirsiniz. 1 bardak kaynar su içerisine 1 tatlı kaşığı kekik ekledikten sonra 4 dakika kadar demlemeye bırakın. Tatlandırmak için 1 çay kaşığı bal ekleyebilirsiniz.

Adaçayı boğaz gıcığına iyi gelir

Adaçayı içerisindeki etken maddeler ile boğaz gıcığını kısa sürede geçirmektedir. 1 bardak kaynar su içerisine ekleyeceğiniz 1 tatlı kaşığı adaçayı ile gargara hazırlayabilirsiniz. Hazırlamış olduğunuz karışım soğuduktan süzün ve gargara olarak kullanın.

Bal, zencefil ve zerdeçal

Eğer boğazımda gıcık var öksürüyorum gibi bir şikayetiniz varsa bu problemi kısa süre içerisinde çözmek için bir miktar bal içerisine sakız kıvamını alana dek ekleyeceğiniz zencefil ve zerdeçal ile güzel çözümler üretebilirsiniz. Gün içerisinde ihtiyaç duydukça çiğneyerek gıcığı giderebilirsiniz.

Bal ve tarçın

1 yemek kaşığı bal içerisine ekleyeceğiniz 1 tatlı kaşığı toz tarçını gün içerisinde aç karnına 2 kez tüketirseniz hem gıcık hem de gıcığa bağlı öksürüğe karşı iyi bir önlem alabilirsiniz.

Boğaz Gıcıklanmasına Bitkisel Çözüm

Okaliptüs yaprağı

Bu bitki çeşidi tıkanıklıklar ve öksürük problemi için en sık kullanılan bitkisel tedavilerin başında gelmektedir. Okaliptüs içerisindeki etki maddeler ile birlikte boğazı yumuşatan bir etki yaratmaktadır.

Bir tencerenin çeyreğine kadar su ekledikten sonra iyice kaynatın ve içerisine okaliptüs yapraklarını attıktan sonra 3 dakika kadar kısık ateşte pişirin. Ocağın altını kapattıktan sonra tencere içerisini güzelce soluyarak boğazınızdaki gıcığı giderebilir ve öksürüğü kesebilirsiniz.

Nane çayı

Boğazda gıcığa bağlı öksürük ve nefes darlığının tedavisinde nane oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Nane içerisindeki özel bileşenlerle solunum yolundaki tıkanmaları açar ve ferahlık katar. Bu sayede hem boğazı rahatlatır hem de öksürüğü önler.

1 bardak kaynar su içerisine ekleyeceğiniz bir kaç yaprak taze nane yaprağı ile çayınızı demleyebilirsiniz. İçerisine 1 dilim tıraş limon ekleyerek antioksidan etki yaratabilirsiniz.

Öksürüğe iyi gelen meyan kökü

İyi bir balgam söktürücü olan meyan kökü çayı hastalık dönemi içerisinde düzenli olarak tüketildiğinde boğaz tahrişini de en aza indirmektedir. İçerisindeki antioksidanlar ile birlikte güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmanızı sağlayan meyan kökü öksürük için etkili tedavi yöntemlerinin başında gelmektedir.

Yaklaşık olarak 3 bardak kaynar su içerisine 1.5 yemek kaşığı meyan kökünü ekledikten sonra 15 dakika kadar demlemesini bekleyin ve süzdükten sonra tüketin.

Öksürük için bitkisel tedavi zencefil

Zencefil bitkisi öksürüğü önlemek için tüketilmesi gereken ender bitkiler arasında yer almaktadır. İçerisindeki zengin besin ögeleri ile birlikte zencefil sadece öksürüğü kesmek ile kalmaz aynı zamanda bağışıklık sisteminizi de güçlendirir

1 bardak kaynar su içerisine ekleyeceğiniz 1 tatlı kaşığı zencefil ile çayınızı demleyebilirsiniz. Tatlandırmak için 1 çay kaşığı bal yeterli olacaktır.

Sizlerle paylaştığımız tüm yöntemlere rağmen eğer boğazda gıcık ve öksürük için çözümler elde edemiyorsanız ve bu semptomlar 4-5 günden daha fazla sürüyorsa mutlaka uzman bir doktora görünmeyi ihmal etmeyin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Kemalettin dedi ki:

    Arkadaşlar acil çözüm arıyorum boğazımda gıcıkla birlikte öksürük oluyor hem de nefes darlığı da yaşıyorum nedeni ne olabilir?

    1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

      Merhabalar Kemalettin Bey, nefes darlığı ile birlikte gelen öksürük ve boğazda gıcık problemleri ciddi solunum yolu hastalıklarının belirtisi olabilir. Bir an önce sağlık kuruluşuna görünmenizi tavsiye ederim.

BİR YORUM YAZ