Böbrek taşı türleri nelerdir?

Hastaniye.com’un soru havuzunda en çok merak edilen soruların başında gelen böbrek taşı türleri nedir sorusuna yapılmış derinlemesine araştırmalar neticesinde bulunan kanılarla cevap veriyoruz.

Böbrek taşı türleri nelerdir?

Oldukça küçük böbrek taşları hiçbir belirtiye neden olmadan (keskin uçları bulunmuyorsa) idrarla beraberinde sizler fakında bile olmadan birlikte vücuttan atılırlar. Böbrek taşının neden olmuş olduğu en yayın belirtiler genellikle, taşlar böbrekte sıkışma gösterdiğin de, böbreği mesaneye bağlayan üst idrar kanalında ilerlemeye devam ettiğinde ve enfeksiyona yol zamanlar da ortaya çıkmaktadır. En sık görülen belirti ise, karnın yan tarafına doğru (böbreklerin bulunduğu bölge) veya belin üst kısmının sol veya sağ kısmında meydana katlanılmaz ara Böbrek taşı türleri2ara vuran ve süre gelen ağrılardır. Ağrılar sizi acil servise götürecek kadar şiddetli olabilir ve birkaç dakikadan birkaç saate kadar sürebilir. Aniden başlayan bu ağrılar sosyal hayatınızda  ki bütün aktivitelerinizi yapmaktan sizi alı koyacağından cerrahi müdahale gerektirmektedir. Şimdi sizlere yazımın geri kalanında biraz da böbrek taşları türlerinden bahsetmek istiyorum.

Sık rastlanan böbrek taşı türleri

Kalsiyum Taşları:

Böbrek taşı türleri1Böbreklerde fazla kalsiyum birikmesine bağlı olarak rastlanan böbrek taşları sıkça görülen böbrek taşı türlerinden birtanesidir. Genellikle 15-30’lu yaş arası oldukça sık görülen taşlardır. Taşı meydana getiren kalsiyum, oksalat, fosfat ve karbonat gibi maddeler bu taşların bileşenleridir.

Sistin Taşları:

İdrarda sistin bulunmasına neden olan metabolik bir hastalık olan sistinüri böbrek taşı nedenleri arasındadır. Hastalık nedeniyle idrarda bulunan sistin oranına gelen artışlar ve böbrek taşı oluşumuna büyük ortam hazırlamaktadır. Sistinüri genetik bir hastalıktır, nesilden nesile devam edebilmektedir.

Strüvit Taşları:Böbrek taşı türleri3

Bir mineral olan “strüvit”in böbrekte birikmeler göstermesi sonucunda böbrek taşları genellikle, tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu yaşayan kadınlarda sıkça rastlanan taş türüdür. Çok fazla büyüyebilen bu taşlar böbrek, idrar yolu ve mesaneyi tıkayabilir.

Ürik Asit Taşları:

Gut hastalığı bulunanlarda ve de ve kemoterapi görenlerde sık görülen ürik asit taşları erkeklerde daha yaygındır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ