Beyni Çalıştıran ve Hafızayı Güçlendiren Besinler Nelerdir?

Güçlü hafızaya ve daha hızlı çalışan bir beyine sahip olmanın yolunun iyi beslenmeden geçtiği artık aşikar. Sizlere önereceğimiz besinler beyninizi geliştirecek ve daha güçlü bir hafızaya sahip olacaksınız.

Beyni Çalıştıran ve Hafızayı Güçlendiren Besinler Nelerdir?

Kimi besinler beyni hızlandırmaya, algı aktivitesinin artmasına, dikkat eksikliğini gidermeye, uzun cümleleri daha kısa sürede ezberlememize, kimi gıdalarda, hafıza yeteneğinin gelişmesine yaramaktadır. Meyve ve sebzelerden oluşan besin takviyeleri beyin için lazım olan gerekli mineral-vitamin maddelerini karşılar ve beyni çalıştırır.

Bir çok insanın en çok yakındığı konuların başında zayıf hafıza problemi vardır. Özellikle 50 yaş üzeri insanlarda bu problem daha çok görülmektedir. Hafıza zayıflaması uzun süreçler içerisinde oluşur ve günün birinde büyük bir problem olarak karşımıza çıkar. Bu nedenle beyni daha aktif hale getirip unutkanlığı gidermek ve hafızayı daha güçlü bir duruma getirebilmek için, B, C, D ve E vitaminlerinden iyi miktarda tüketmek önemli rol oynuyor. Özellikle B vitaminde görülen eksikli beynin daha yavaş çalışmasına neden oluyor ve hafıza eksikliğinin görülmesine sebep oluyor.

Mineral ve vitamin tüketimini güçlendirerek beynin daha iyi performans sergileyebilmesi için besin takviyelerine özen göstermek gerekir. Nöroloji uzmanları bu noktada; derin deniz balıkları, kırmızı et, baklagiller, süt ve süt ürünleri, kuruyemişler, koyu yapraklı sebze aileleri, bıldırcın yumurtası, tahılgiller, kırmızı renkli meyveler ile antioksidan oranı yüksek soğan-sarımsak ikilisinin bol bol tüketilmesi gerektiğini savunmaktadır.

Beyni Çalıştıran ve Hafızayı Güçlendiren Besinler Nelerdir? 

Birazdan aşağıda okuyacağınız besinler hafızayı kuvvetlendiren besinlerdir fakat sürekli ve düzenli tüketiminde değişik sağlık problemlerine yol açabilir. Örnek olarak her gün kırmızı et tüketilmesi ileride kolesterol problemi ile karşılabilirsiniz.

Derin deniz balıkları: Yüksek yağlı besinler genel olarak hafızayı güçlendirmek için kullanılmaz fakat, omega-3 yağ asitleri beyin içerisindeki nöronların daha aktif şekilde çalışmasını sağlayarak beyni çalıştırır ve hafızayı güçlendirir. Her hafta en az 2 kere olacak şekilde somon, çupra, kalkan gibi derin deniz balıklarının tüketilmesi gerekmektedir.

Sebze çeşitleri: Ispanak, brokoli, kuşkonmaz gibi sebzeler K vitamini olarak zengin içeriğe sahip olduğundan dolayı hem dikkat eksikliğini giderir hem de beynin daha aktif çalışmasını sağlar. İçerisinde polifenol maddesi bulunduran lahana türleri ise beyin hücrelerini iyileştirir ve Alzheimer’a yakalanma olasılığını en aza indirir. Fisetin içerikli sarımsak ve soğan ise düzenli tüketimde hafızayı güçlendirir.

Meyve çeşitleri: Çilek, böğürtlen ve yaban mersini gibi orman meyveleri, yüksek antioksidan içeriği ile hücrelere zarar veren maddelere karşı beyni koruduğu bilinmektedir. Orman meyveleri antosiyanin fitokimyasalı ile hafızayı güçlendiren bir özelliğe sahiptir.

Brokoli: Yüksek B vitamini ve folat içeriği ile brokoli, yapraklı sebze ailesindeki sebzeler gibi belleği kuvvetlendiren özelliğe sahiptir. B vitamini ile folat metabolizma ile buluştuğunda, beyin hücrelerine nöronlara bir çok zararı bulunan “homosistein” maddesine karşı mücadele ederek beyne zarar gelmesini önler.

Bitter çikolata: Bitter oranı yüksek olan çikolata çeşitleri beyin hücrelerini pasif durumdan aktife çevirerek endorfin miktarını artırır. Endorfini artan vücut dikkat eksikliğini yener ve psikolojik durum iyileşerek motivasyon artar. Bitter çikolatanın beyne yararından faydalanmak için %60 ile %70 arasında kakao oranı bulun çikolataları tüketiniz.

Süt ürünleri: Köy yoğurdu, az yağlı ya da yağsız süt ve yağsız peynir özellikle çocuklardaki beyin gelişimini destekleyerek motivasyon ve belleği güçlendirir.

Kuruyemiş çeşitleri: Fındık, fıstık, kaju, ay çekirdeği ve kabak çekirdeği içerisindeki yüksek mineral oranı ile daha hızlı bir beyin, güçlü hafıza ve akıcı düşünme gücüne kavuşmak mümkün.

Kepek oranı yüksek tahıllar: B vitamini çeşitleri ve folik asit yönünden zengin olan kepekli ekmek, bulgur, yulaf ezmesi gibi tahıllı besinler hem hafızayı güçlendirir hem de beyni korur.

Adaçayı: Vücuda sayısız faydası bulunan adaçayının diğer bir faydası da kolesterolü düzenleyip beyin hücrelerinin daha sağlıklı olmasını sağlamasıdır.

Yumurta: Kahvaltılarımızın vazgeçilmezi yumurta, içerisindeki bir çok vitamin ve mineral ile beynin bellek kısmındaki hücrelerin daha aktif çalışmasını sağlayarak güçlü bir hafızayı bize sunar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ