Beyin tümörünün bulunduğu yere göre sık rastlanan belirtileri

Ankara’dan Eda hanımın sorusu olan bölgelere göre beyin tümörlerinin göstermiş olduğu belirtilerin neler olduğundan bahsedeceğiz sizlere.

Beyin tümörünün bulunduğu yere göre sık rastlanan belirtileri

Beyin tümörleri tıpta birinci ve de ikincil olarak iki ana kısımlara ayrılmaktadır. Beyinde meydana gelen birincil tümörler kötü veya iyi huylu tümörler olabilirler. İkincil beyin tümörleri ise başka bir noktasında meydana gelen kanser oluşumlarının beyine ulaşması ve de sıçraması sonucunda meydana gelmektedir. Beyin tümörleri hemen hemen her yaşta görülebilmektedir ve bu tümörlerin neden meydana geldiği de günümüz tıpın’da bilinmemektedir. Beynimizin bilindiği üzere birçok birbirinden farklı bölümleri bulunmaktadır bu yüzden her bölgenin farklı görevi ve farklı özellikleri bulunmaktadır. Şimdi sizlere bölgelere göre farklılık gösteren beyin tümörlerinin belirtilerinden bahsedeceğiz.beyin tümörü 4

Bölgelere göre beyin tümörü belirtileri

Beynimizin farklı birçok bölgesi birbirinden farklı çeşitli görevleri üstlenmektedir. Bundan dolayıdır ki beyin tümörlerinin belirtileri diğerleriyle benzerlik göstermeyebilir. Tümörlerin bölgelere göre sıkça görülen belirtileri şunlardır;

beyin tümörü 1Ön Lob: Benlik değişiklikleri, yaşama karşı ilginin yok olması, planlama yaparken aşırı zorluk çekme, aşırı sinirli olmak ve süre gelen saldırganlık.

Temporal Lob: Kelimeleri zamanla unutma, konuşurken doğru kelimeyi bulamama kısa kısa süre gelen hafıza kayıpları.

Parietal Lob: Konuşmada ve söylenenleri anlamada zorluk çekme, yazma ve okuma zorluğu, vücudun bazı bölümlerinde yaşanan his kaybı.

Oksipital Lob: Görme problemleri

Beyincik: Koordinasyonlarda bozulmalar, kontrolsüz göz hareketleri, baş dönmeleri

Beyin Sapı: Zayıf koordinasyon, tek göz kapağının veya ağzın bir tarafının sarkması, çift görme problemi.

Omurilik: Bacak ve kollarda aşırı güç kaybı, mesanenin kontrol edilememesibeyin tümörü 2

Hipofiz Bezi: Halsizlik, kilo alma, diyabet.

Beyin Zarı: Baş ağrısı ve hareket kaybı

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ