Beyin tümörü dereceleri

Beyin tümörleri boyut boyut olduklarından dolayı tıpça derecelendirilmiştir. Sizler için yapılan derinlemesine araştırmalarda beyin tümörlerinin derecelerini ve risklerini sizlere paylaşıyoruz.

Beyin tümörü dereceleri

Beyin tümörleri birinci ve ikinci olarak iki ana başlığa ayrılmaktadır. Beyinde meydana gelen birincil tümörler kötü huylu veyahut da iyi huylu tümörler olabilmektedirler. İkincil beyin tümörleri ise vücudun başka bir noktasında ortaya çıkan kanserli hücrelerin beyine ulaşarak sıçraması sonucunda oluşmaktadır. Beyin tümörleri her yaşta insanda sıklıkla görülebilen bir problemledir, asıl nedenleri tam olarak bilinememektedir. Beyin tümörlerinin en sık görülen belirtileri tümörün büyüklüğü ve beynin hangi kısmında çıktığına bağlı değişmekle birlikte en sıkça görülen beyin tümörü belirtileri şiddetli katlanılmaz baş ağrıları, bacak ve kollarda uyuşma, hafıza sorunları ve denge kaybıdır. Şimdi sizlere yazımızın Beyin tümörü dereceleri1devamında beyin tümörlerinin derecelerinden bahsedeceğiz.

Tümör Dereceleri

Beyin tümörleri derecelendirilirken tümöre neden olan hücrelerin görünümüne göre derecelendirilir.

1. Derece:

Beyin tümörü dereceleri3Tümör iyi huyludur ve tümör hücrelerinin yapısı normal beyin hücresi yapısıyla benzeşir. Bu tümörler oldukça yavaş büyürler. Öncesinden bilinmesi ile önlem alınabilirler.

2. Derece:

Kötü huylu tümör hücrelerdir. Bu hücreler normal beyin hücrelerine de benzerler.

3. Derece:Beyin tümörü dereceleri2

Kötü huylu tümörü meydana getiren hücreler normal beyin hücrelerinden oldukça farklı bir görünüme sahiptir. Bu tümör türü aşırı hızlı büyüme eğilimindedir.

4. Derece:

Kötü huylu tümör hücrelerinin yapısı normal beyin hücrelerinden tamamen farklıdır. Bu tip hücrelerin oluşturduğu tümörler hızlı büyür.

Düşük dereceli tümörler önlem alınmadığı takdirde zaman içerisin de yüksek dereceli hücreleri barındıran bir tümöre dönüşebilir. Bu değişim beyin tümörü bulunan yetişkinlerde çocuklara oranla daha sık görülebilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ