Bel soğukluğu neden olur ve tedavisi nelerdir?

Antalya’dan Can beyin sorusu olan bel soğukluğu neden olduğu ve nasıl önlem alınabileceği sorusunun cevabını sizler için cevaplandırıyoruz.

Bel soğukluğu neden olur ve tedavisi nelerdir?

Bel soğukluğu neden olur?

Bel soğukluğu; idrar yolunda, rahim girişinde, rektumda ve üreme organlarında yuva edinen bir tür bakteri oluşumunun yol açtığı mikrobik bir hastalıktır. Hem erkekte hem de kadında rastlanabilen bu problem akıntılı iltihaba yol açar. Bel soğukluğu genel olarak, cinsel münasebetle bulaşır ve cinsel yolla bulaşan en yaygın hastalıklardan bir tanesidir. Erkekten kadına geçmesi daha basit olan bu hastalık, genel olarak yetişkin erkekler ve kadınlarda rastlanmaktadır. Kadında genellikle rahim ağzına yerleşirler. Korumasız ve çok eşli ilişkilerden dolayı bel soğukluğuyla karşı karşıya kalanların sayısı her yıl git gide artmaktadır. Dünya üzerinde her yıl 40 milyon insandan daha fazlası bu hastalığa maruz bel soğukluğu 2kalmaktadır. Yapılmış olan bir diğer araştırma sonucunda ise 60 saniyede bir kadın bel soğukluğunu kapmaktadır. Bel soğukluğuna yol açan bakteri oluşumları, sadece insandan insana bulaşabilir. Yani direkt bir temasın gerçekleşmesi söz konusudur. Bel soğukluğu, birçok kadında belirti göstermez. Kişi, yalnızca taşıyıcı olarak kalır. Erkeklerde ise idrara çıkarken yanma ve peniste akıntılar şeklinde görülür.

Diğer nedenleri:

 • bel soğukluğu 1 Çok eşli cinsel ilişki
 • Cinsel ilişki esnasında korunmama
 • Aşırı cinsel ilişkide bulunma
 • Genital temizliğin düzgün yapılmaması
 • Taşıyıcı olan kadınlar birlikte olma

 Bel soğukluğu nasıl tedavi edilir?

Tedavide ilk adım olarak bel soğukluğunun hangi tip olduğu saptanması gerekmektedir. Genel olarak %40-60 oranlarında bel soğukluğu enfeksiyonunun üzerine ikincil olarak nongonokoksik üretritler de yer edinebilmektedir. Bundan dolayıdır ki erkeklerde özellikle görülmektedir. Bundan dolayı kombine tedavi diye adlandırılan, hem bel soğukluğu hem de nongonogoksik üretrit tedavisini tamamen bir bütün olarak ele alarak devam etmek oldukça yararlı olacaktır. Gonore enfeksiyonunda penisilin türü antibiyotiklerin ağızdan yaklaşık bel soğukluğu 32 hafta süreli gün boyunca alınması şeklinde tedaviye devam edilir. Şayet tedavi süresinde sarımsı-yeşilimsi akıntı bir türlü kesinlmiyor ve renk değiştirerek şeffaf hale geçiyrsa, o zaman nongonokoksik üretrit de buna eklenmiş demektir. Yapılan tedavinin yanında bunun tedavisi de eklenmelidir. Öncelikle penisilin grubu tedavisi ile başlanır, ardından tetradoks grubu antibiyotikle devamı sağlanmalıdır.

 Alınacak önlemler:

 • Kondom kullanımı sağlanmalı
 • Çok eşli ilişkiden kaçınılmalı
 • Bitkisel ilaçlardan faydalanılabilir
 • Genital bakım mutlaka yapılmalı
 • Ters ilişkiden uzak durulmalı
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. Burak dedi ki:

  Şüphe dolayısıyla doktoruma gittim bel soğukluğuna yakalandım 2 hafta ilaç tedavisi gördüm başlangıçtan 2 gn sonra geçmişti zaten 1 ay oldu ama şuan geri başladı ama akıntı çok az idrarla yanmada çok az ama sürekli idrara gidiyorum ne yapmam gerekiyor

 2. merthan dedi ki:

  2 haftalık bir periyotta erken teşhiste atlatılabilecek bir hastalıktır utanmayın ve kesinlikle korkmayarak tedavinize başlayınız.

 3. osman zuna dedi ki:

  Bilinçli olarak ters ilişkiden uzak durun hayatınızdan atın ve condom kullanmayı ihmal etmeyelim arkadaşlar

 4. halit dedi ki:

  Genital bölge temizliğinizi ihmal etmeyin genell de daima temiz olunuz her şeyin başı pislik

 5. Caner akar dedi ki:

  Genelde bu tür hastalıklarda erken teşhiş ve ilaç kullanımı büyük rol oynamakta uzman bir hekime baş vurmaktan çekinmeyiniz.

 6. FUAT dedi ki:

  OLMA RİSKİN VAR KARDEŞ EN YAKIN BİR DOKTORA UĞRAMANI TAVSİYE EDİYORUM GEÇ KALMADAN GİTMELİSİN.

 7. Taner L. dedi ki:

  Penisimde akıntı ve idrara çıkarken yanma hissediyorum? bel soğukluğuna yakalanmış olabilir miyim?

 8. Mustafa Ş. dedi ki:

  tatilde tanıştığım bir kız arkadaşımdan bel soğukluğuna yakalandım. lanet bir hastalık. siz siz olun korunmasız bir ilişki yaşamayın. bel soğukluğunun tedavisi ve tanısı çok basittir. eczacınıza gidin penisilin grubu özellikle idrar yoluna etki eden bir antibiyotik alın 5 gün kesintisiz sabah akşam alın 3.günden sonra birşeyiniz kalmaz. CİPROFLOXACİN 500 MG, novosef 1g ve tetradox kapsul kullanabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ