Bel Fıtığı Olanlar Nelere Dikkat Etmeli

Bel fıtığı rahatsızlığı bulunan insanlar günlük yaşantılarında bu durumdan çok şikayetçi olmaktadırlar. Bel fıtığına bağlı ağrılardan kurtulmak için uygulamanız gereken tüm yöntemler hastaniye.com’da.

Bel Fıtığı Olanlar Nelere Dikkat Etmeli

Omurgalarımız çok sayıda kemikten meydana gelmektedir. Omurganın daha esnek bir yapıya sahip olmasını sağlayan ise kemiklerin arasındaki disklerdir. Oval daire şeklinde olan bu diskler omurlar arasında yastıklama görevi görmektedir. Disklerin dış kısmı jöle kıvamındadır. Bel fıtığı, yastıklama görevi gören ve omurgaya zamanla deforme olarak esnekliği veren bu disklerin yerinden oynaması ile meydana gelmektedir.

Yerlerinden kayan diskler, omurilik içinden geçen ve vücudun pek çok noktasına beyinden gelen mesajları ileten sinirlerin üst kısımlarına baskı uygulamaya başlar. Bu baskıların ardından bel bölgesinde katlanılmaz ağrılar meydana gelir. Disk kayması’da denilen bel fıtığı, genel olarak omurganın alt kısımlarında oluşmasına karşın omurgada bulunan herhangi bir disk de kayabilir. Bel fıtığı dolayısıyla görülen ağrıları azaltacak ve hayatınızı daha da kolaylaştıracak tüm önerilere birlikte göz atalım.

Bel Fıtığı Olan Kişiler Ne Yapmalı

Bel fıtığı için günlük hayatınızda yapacağınız birtakım değişikliklerle bel fıtığının rahatsız edici etkisi önemli oranda hafifletilebilir. Bel fıtığının ilerlememesi ve ağrıların şiddetlenmemesi için dikkat etmeniz gereken noktaları sizlerle paylaşacağız.

Oturuş pozisyonunu düzeltin

Doğru pozisyonlarda oturmadığınız zamanlarda bel fıtığı nedeniyle dayanılmaz ağrılara katlanmak zorunda kalabilirsiniz. Oturduğunuz yeri sert bir yastık yardımıyla desteklediğinizde bel ağrısından korunabilirsiniz.

Ağır kaldırmayın

Ağır cisimleri yerinden hareket ettirmek büyük oranda bel bölgesine baskı yapacaktır. Bel bölgesindeki disklerde oynama ve zorlanma olacağından ciddi bel ağrıları ile karşılaşmak zorunda kalacaksınız.

Sırt üstü yatmalısınız

Bel fıtığı olan insanlar uzanırken sağ veya sol tarafa yatmak yerine sırt üstü yatmalıdır. Ayrıca yatağınızın çok yumuşak olmamasına dikkat edin ve yüz üstü yatmayın. Sırt üstü pozisyonunun dışındaki yatış şekilleri bel fıtığı olan insanlar için uygun değildir.

Sırt çantası kullanın

El çantası yerine sırt çantası kullanmak vücudunuza binen ağırlığın daha eşit şekilde dağılmasını sağlayacağından bel bölgesinde her hangi bir zorlanmaya sebep olmayacaktır. El çantası kullandığınızda dengesiz bir şekilde bel bölgesine ağırlık bineceğinden ciddi ağrılara neden olacaktır.

Bel bölgesi egzersizleri yapın

Bel bölgesini güçlendirmek için yapacağınız doğru egzersizlerle birlikte daha güçlü bir bele sahip olabilir ve ufak zorlanmalar sonucu yaşanılan bel ağrılarını atlatabilirsiniz. Bel bölgesi için doğru egzersizleri iyi bir fitness eğitmeninden öğrenebilirsiniz.

Topuklu ayakkabı tercih etmeyin

Topuklu ayakkabı giymek vücudun ağırlık dengesini bozarak bel bölgesinin daha çok yorulmasına neden olacaktır. Bu durumda bel fıtığı bulunan insanlar için ağrıların daha da artması anlamına gelmektedir.

Sıcak kompres uygulayın

Eğer bel bölgesindeki ağrıların şiddetinde artmalar görülüyorsa o bölgeye sıcak kompres uygulayarak bel ağrılarını azaltabilirsiniz.

Fazla kilolarınızdan kurtulun

Aşırı ve dengesiz kilolara sahipseniz acil olarak bu kilolardan kurtulmalısınız. Fazla kilolar zaman içerisinde hem disklerin yerinden daha çok oynamasına hemde omurilik şekil bozukluklarına neden olmaktadır. Ayrıca fazla kilolar bel bölgesinde baskılara neden olacağından ayaktayken sürekli ağrılara neden olmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Abdul dedi ki:

    Çok sağolun 45 yaşındayım ağrılarım artmaya başladı yazınızı okuduktan sonra ağrılarım geçti sizi takip etmeye devam edecem 🙂

BİR YORUM YAZ