Bel Ağrısı Neden Olur?

Teknolojinin iyice geliştiği son dönemlerde bilgisayar kullanım süresinin artması ile bel ağrıları daha da yaygınlaşmıştır. Ancak bel ağrılarının altında pek çok farklı neden yatıyor olabilir hep birlikte göz atalım.

Bel Ağrısı Neden Olur?

Bel ağrısı, toplumumuzda sıklıkla görülen, yürüme, koşma, kalkma, oturma ve benzeri pek çok hareketi yapmaktan bizleri kısıtlayan can sıkıcı bir durumdur. Bel ağrısı oluşan insanlar acaba bel fıtığı mıyım? sorusunu hemen kendilerine yöneltirler ancak birazdan sizlerle de paylaşacağımız gibi bel ağrısı pek çok farklı nedenden kaynaklanıyor olabilir.

İyi bir doktor tarafından doğru sorular sorularak bel ağrısının, kireçlenme, stres ya da profil bozukluğundan kaynaklanıp kaynaklanmadığı tespit edilebilmektedir.

Bel Ağrısı Nedenleri

Stres – Depresyon

Fazla stres altında bulunduğumuz zamanlarda vücudumuzda pek çok farklı hastalığa davetiye çıkarılmaktadır. Bu hastalıklardan bir tanesi de stres hormonu sonucunda aşırı gerilme yapan bel kasları ile gerçekleşen bel ağrılarıdır.

Aşırı Kilolar

Kilosu yüksek insanların vücutlarının belli bölgelerinde fiziksel yüklenmeler meydana gelmektedir. Yüksek kilo sebebiyle uzun yıllar sonucunda bel bölgesinde yüklenme fazla olacağından bel ağrıları görülmektedir.

Belde Kayma

Kazalar ya da darbeler sonucunda omurgamızı oluşturan ve düz çizgiler halinde bulunan omurların hasar görmesi ve düz çizginin bozulması sonucunda bel kayması problemi oluşabilmektedir. Bel fıtığı ile sıklıkla karıştırılan bir durum olmasına rağmen ikisi tamamen farklı bir olaydır. Kayan omurlar bel bölgesinde sinirlere baskı yaratacağından belde ağrılar oluşacaktır.

Duruş Bozuklukları

Aynı şekilde duruşu bozmadan uzun süre vakit geçirmek, pozisyon değiştirmemek bel ağrılarının en yaygın nedenleri arasında yer almaktadır. Bilgisayar çağında bulunduğumuz şu dönemde sürekli oturur pozisyonda olmak hem zamanla kamburluk yaratıyor hem de omurlardaki yıpranma sürecini hızlandırarak bel ağrısını tetikliyor.

Kaslardan Kaynaklanan Ağrılar

Çoğu bel ağrısı kaslardan kaynaklanan sebeplerden dolayı oluşmaktadır. Her gün yapmadığınız bir ağırlıkta iş yükümlülüğü gerçekleştirmiş iseniz, bir sonraki gün bel bölgesinde ciddi ağrılar ile karşılaşabilirsiniz. Uzun yolculuk sonrası, ağır eşya taşıma sonucu veya valiz çekme sonucunda bel ağrıları görülebilir.

Bel Fıtığı

Omurgayı oluşturan disklerin ağır bir darbe veya kaza sonrasında bozulma göstermesi veya yırtılması gibi durumlarda her omur arasında bulunan kıkırdak dışarıya doğru çıkar ve bel fıtığını oluşturur. Fıtık dolayısıyla o bölge de görülen sinir sıkışmaları bel de ağrıya neden olmaktadır.

Romatizma ( iltihaplı ) 

Genetik özellikler taşıyan ve anne – baba vasıtasıyla çocuğa geçebilen, daha çok gençlerde görülen bir hastalık türüdür. İdrar yolundaki enfeksiyonlar, bağırsak enfeksiyonları ya da cilt hastalıkları iltihaplı romatizmaya neden olabilir.

Geceleri uyurken hafif başlayan bel ağrıları, sabah uyanınca şiddetlenen ve bel tutulmasına kadar giden bu hastalıkta dinlenmekten daha çok egzersiz yapmak daha faydalı olmaktadır. Teşhis edilmesi zor bir hastalık olan iltihaplı romatizmalar bel bölgesinde ciddi ağrılara neden olmaktadır.

Omurga Kırıkları

Fazla hasarlı darbeler veya kazalar sonucunda ortaya çıkabilen ya da yaşlanmayla birlikte gelişen omurga kırıkları şiddetli bel ağrılarına sebep olmaktadır. Bel ağrıları ile birlikte bacak ve kollarda güçsüzlük ile uyuşuklukta gözlemlenir. Ayrıca bu hastalarda tuvaletlerini kaçırma gibi bir durumda söz konusudur.

Eklem Kireçlenmeleri

İlerleyen yaşlar ile birlikte vücudun genelinde yorulmalar ve yıpranmalar meydana gelerek fiziksel aktivilerde güçsüzlük ve dayanma süresinde azalmalar meydana gelmektedir. Ayrıca kıkırdaklar eriyerek eklemler arasında kireçlenmelere sebebiyet verir. Bu da zaman içerisinde bel ağrıları gibi problemler yaratır.

Kemik Erimesi

Osteoropoz olarak da isimlendirilen kemik erimesi hastalığı, kemiklerin içerisindeki yapıda saydamlaşmalar ve yoğunluk kayıpları sonucunda oluşmaktadır. Kemik erimesi görülen hastalarda bel kemikleri bu durumdan çok çabuk etkilenir ve çökerek kırılmalar yaşanılabilir. Bu durumda şiddetli bel ağrıları yaşatmaktadır.

İç Organ Hastalıkları
Bel bölgesi çevresindeki organlar; karaciğer, böbrek, pankreas ve bağırsak gibi organlarda görülen hastalıklar ve bozukluklar bel ağrısı yaratabilmektedir.
Bel Ağrısının Diğer Nedenleri

 • Ailesinde bel ağrısı şikayeti olanlar
 • Gebelik dönemi geçiren kadınlar
 • Romatizma hastalığına yakalananlar
 • Menopoz dönemi içerisindeki bayanlar
 • Sigara kullananlar
 • Cerrahi operasyon geçirenler
 • İltihaplı hastalık yaşayanlar
 • Kanser hastası olanlar
 • Ağır spor müsabakalarına çıkanlar
 • Fazla stres yaşayan insanlar
 • Tansiyon ve diyabet hastalığı olanlar

Bel ağrısı yaşama riski yüksek olan grup içerisinde bulunurlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Kemal dedi ki:

  Merhabalar 2 haftadır belimde ağrılar var özellikle de sağ tarafta. Günlük yaşantımı da olumsuz etkiliyor resmen bu belin sağ tarafındaki ağrı nedenleri nelerdir bilgi verir misiniz?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Kemal Bey, belin sağ tarafındaki ağrı nedenlerini safra kesesi, idrar yolu enfeksiyonu, kanat kemiği kırığı, bel fıtığı ve siyatik hastalığı olarak sıralayabiliriz.

 2. Hayrettin dedi ki:

  3 haftadır belimin sol tarafında ağrılar oluyor sebebini anlayamadım sizce neden olabilir?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Hayrettin Bey, 3 hafta ve daha uzun süren bel ağrıları önemli bel hastalıklarının belirtisi konumundadır. Bir an önce ortopedi polikliniğine görünmenizi tavsiye ederim.

BİR YORUM YAZ