Bebeklerde Sarılık Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Yenidoğan bebeklerin büyük bir kısmında görülen ve genellikle 1-2 hafta kadar süren bebeklerde sarılık oldukça endişe verici bir durumdur. Bebeklerde sarılık ile ilgili öğrenmek istediğiniz her şey hastaniye.com’da.

Bebeklerde Sarılık Neden Olur ve Nasıl Geçer?

İnsanların doğduklarından sonra geçirdikleri ilk 28 güne yenidoğan süreci denmektedir. Bu süreç içerisinde yeni doğmuş bebeklerin hemen hemen %60’ında, erken dönemde doğumu gerçekleşen bebeklerin ise %75′ e yakınında yenidoğan sarılığı görülmektedir.

Bebeklerde görülen sarılık probleminin bir çoğu fizyolojik olarak görünmektedir. Bu çoğu zaman herhangi bir kalıcı probleme neden olmayacağı anlamına gelmektedir.

Bebeklerde Sarılık (Yenidoğan Sarılığı) Nasıl Oluşur?

Bilirubin, ciltte sarılığa neden olan ve kanda bulunan bir maddedir. Vücuttaki sarı renginin temel taşı olan bilirubinin kan içerisindeki miktarı yükseldiğinde deride birikme yaparak vücutta sarılık görülmesine sebebiyet vermektedir.

Henüz yeni doğmuş bebeklerde oldukça fazla sayıda kırmızı kan hücreleri bulunmaktadır ve bu hücrelerin sayılarının azaltılması gerekmektedir. Vücut otomatik olarak bir yıkım gerçekleştirmektedir ve bu durumun sonucunda yenidoğan bebeklerde kandaki bilirubin miktarı artarak sarılık meydana gelir.

Doğum öncesi bebeğin kanındaki bilirubin miktarının temizliğinde anne karaciğeri önemli bir rol oynamaktadır. Bebeğin karaciğerinin bilirubin temizleyecek kapasiteye ulaşması bir kaç gün sürebileceğinden bebekte sarılık görülebilmektedir.

Henüz yeni doğmuş bebeklerde sarılık oluşmasının erken teşhisi ve tedbiri oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Kimi durumlarda bebeğin kanındaki bilirubin miktarı çok yükseğe ulaşarak kalıcı beyin hasarlarına sebebiyet verebilir. Bu nedenle doktor takibinin yapılması bu konu için oldukça önemlidir.

Bebeklerde Sarılık Nedenleri

Yenidoğan bebeklerde sarılık görülmesinin başka nedenleri de bulunmaktadır. Bu nedenlerden en sık rastlanılanlardan bir tanesi de kan grubu uyuşmazlığıdır. Anne ve bebeğin kan grubunda uyuşmazlık meydana geldiğinde bebeğin kırmızı kan hücreleri çok hızlı bir şekilde parçalandığından bilirubin ortaya çıkartır ve sarılık görülür.

 • Bebeğin anne sütü ya da biberon ile beslenmemesi
 • İdrar yolunda görülen enfeksiyonlar
 • Anne sütündeki sarılık hastalığı
 • Şeker hastalığı bulunan anne
 • Bebeğin normal doğum esnasında sıkışması
 • Bebekteki genetik enzim hastalıkları

Bebeklerde Sarılık Değerleri Kaç Olmalıdır?

Yeni doğmuş bebeklerin kan içerisindeki bilirubin değeri 1 ile 2 mg / dl arasında olmalıdır. Eğer bu değerler 4 ile 5 mg / dl miktarını aşarsa bebeğin vücudunda sarılıklar görünmeye başlanacaktır.

 • Boyun ve baş kısmında sarılık görülen bebeğin kanında 5-8 mg/dl bilirubin vardır
 • Gövdenin üst kısmında sarılık görülen bebeğin kanında 8-10 mg/dl bilirubin vardır
 • Gövdenin alt kısmında sarılık görülen bebeğin kanında 10-13 mg/dl bilirubin vardır
 • Kol ve bacaklarda sarılık görülen bebeğin kanında 13-16 mg/dl bilirubin vardır
 • Eller ve ayaklarda sarılık görülen bebeğin kanında 20 mg/dl bilirubin bulunmaktadır.

Bebeklerde Sarılık Nasıl Geçer?

Bebeklerde sarılık problemi oldukça önemli bir durumdur. Sürekli doktor kontrolü gerektirmektedir ve bebeğin kısa süre içerisinde iyileştirilmesi için yoğun çaba verilmelidir. Aşağıdaki yöntemler tamamen tavsiye niteliğindedir ve doktorunuza danışarak uygulamanız gerekmektedir.

Güneş Işığı

Bebeğin güneş ışığı almasına özen göstermelisiniz. Güneş ışığı bebeğinizin bilirubin nedeniyle oluşan sarılığı gidermek için etkili bir yöntemdir. Bilirubinin kimyasal bileşenini yakmak için güneş ışığından faydalanmak gerekir. Sarılık için uygulanan tedavi yöntemleri arasında özel ışık lambaları da yer almaktadır. Bu nedenle güneş ışığı iyi bir alternatif konumundadır.

Bebeğinizin Daha İyi Beslenmesini Sağlayın

Sarılık tedavisinde gıda takviyesi oldukça önemlidir. Bol bol bebeğinizi emzirmek bebekteki boşaltım sistemini olumlu yönde etkileyecek, katı dışkıyı yumuşatacak ve daha iyi idrar sökümü sağlayacaktır. Bu şekilde bilirubin fazlasının da vücuttan atılması için iyi bir zemin hazırlanılabilir.

Kontrol Altında Tutun

Bebeğinizin sarılık karşısında verdiği tepkileri ve semptomları sürekli gözden geçirin. Bu süreçte özellikle de bebeğin baş kısmı ve göz beyazı iyi takip edilmelidir. Her hangi acil bir durumda vakit kaybetmeden doktorunuza gidin.

Bebeklerde Sarılık Ne Kadar Sürer?

Annenin karnındaki plasenta vasıtasıyla işlem gören bilirubin maddesi, doğum gerçekleştikten sonra bebeğin gelişimi yetersiz karaciğerinin bilirubini işleyememesinden dolayı kanda yükseliş gösterir ve bebekte sarılığa neden olur.

Genel olarak bu durum doğum sonrasında 24 saat içerisinde oluşum göstermektedir. Oluşan sarılık vakası 3-5 gün içerisinde düşüş göstermeye başlayacaktır. Bu nedenle normal şartlarda bebeklerde sarılık en fazla 1-2 hafta sürer.

Erken doğum ile dünyaya gelen bebeklerde ise sarılık problemi 2-4 hafta boyunca görülebilir. Bu nedenle sarılık dönemi boyunca bebek doktor kontrolünde kalmalıdır. Eğer kan içerisindeki bilirubin seviyesinde her hangi bir düşüş gerçekleşmemiş ise tedavi yöntemlerine başvurulmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Elif dedi ki:

  Merhabalar ben 3 gün önce doğum yaptım ve bebeğimde yenidoğan sarılığı var bunun için çok endişeleniyorum bebeklerde sarılık ne zaman geçer acaba?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Elif Hanım, öncelikle geçmiş olsun… Bebeklerde sarılık ortalama olarak 1-2 hafta kadar sürebilir. Bu süreç içerisinde doktor kontrollerinin eksiksiz olarak yapılmasına özen gösterin.

BİR YORUM YAZ