Bebeklerde Pişiğe Ne İyi Gelir ve Nasıl Geçer?

Bir çok annenin korkulu rüyası olan bebeklerde pişik neden olur ve pişiğe ne iyi gelir? Pişik olduğunda yapılmaması gerekenler ve pişiği önlemek için hangi yöntemler uygulanır hepsini sizler için hazırladık.

Bebeklerde Pişiğe Ne İyi Gelir ve Nasıl Geçer?

Henüz yeni doğmuş bebeklerin ciltleri çok hassas olur ve tuvalet kontrolü yapamadıklarından dolayı mikroplardan çok çabuk etkilenirler. Bez bölgesine bulaşan idrar ve dışkı erken fark edilip temizlenmediğinden mikroplar için elverişli ortam oluşur ve pişik gerçekleşir. Bebeklerde pişik hakkında dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan bir tanesi de pişiğin sadece bez bölgesinin temiz olmamasından kaynaklandığının düşünülmesi.

Pişikler idrar ve dışkıdan bağımsız olarak cildi tahriş eden temizlik malzemeleri, ıslak mendil, parfüm ve çeşitli kimyasal maddeler ve ”PH” değeri cilt için uygun olmayan ürünler kullanıldığında da gerçekleşir.

Ayrıca bez bölgesinin sürekli ıslak, nemli ve sıcak olması da pişik oluşumunu kolaylaştırır. Anne sütünden gelen gıdalara karşı da bebeğin alerjik reaksiyonu olabilir ve pişiğe yol açar. Bebeğin diş çıkarma dönemleri de cildin hassaslaştığı dönemlerdir ve bu dönemlerde cilde karşı çok daha hassas davranılmalıdır.

Çinko eksikliği ve bazı genetik kalıntılarda pişiğin oluşmasında rol oynar. Bebeğin kakasının rengi ve kıvamı takip edilmelidir. Normal renk ve kıvam dısında olan kakalar pişik oluşmasına sebep olmaktadır.

Pişiği Önlemek İçin Ne Yapılmalıdır?

 • Temel kural olarak pişik bölgesi kesinlikle temiz, kuru ve serin tutulmalıdır.
 • Bebek bezi mutlaka sıklıkla değiştirilmeli ve bez bölgesi sıkça havalandırılmalıdır.
 • Bebek bezi bağlanırken gevşek bağlanmalı ve alt bölgenin havayla temas etmesi sağlanmalıdır.
 • Doğru boyda ve yaşına uygun bebek bezleri seçilmelidir.
 • Özellikle büyük tuvalet sonrasında alt bölge ılık suyla yıkanmalıdır.
 • Alt bezinin üzerine mutlaka hava alan sentetik giysiler tercih edilmelidir.
 • Bez bölgesinin temizliği ılık suya batırılmış pamuk vasıtasıyla yapılmalıdır.
 • Banyo için şampuanı 3 günde bir kullanarak cildin erken tahriş olmasını önleyebilirsiniz.

Pişiğe Ne İyi Gelir?

 • Saf zeytinyağını kavurduktan sonra bir kapta bekletin. Sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa pamuklu bezlerle sürebilirsiniz.
 • Aleovera yağını günde 3 kere kullanabilirsiniz. Masaj yaparak uyguladıktan sonra 10 dakika kadar havalandırmanız yeterlidir.
 • Mısır nişastası ve vazelini karıştırarak yapacağınız hamur pişiğe iyi gelir.
 • 500 ml kaynar suya 2 tutam ısırgan otu çayı koyulup kısık ateşte 3 dakika kadar kaynatılır. ılıması bekletildikten sonra masaj yapılarak bölgeye sürülür.
 • Arko kremler tüm yüzeyi kaplayacak şekilde sürülebilir ve cildin kremi emmesi beklenilir.
 • Papatya çayını bir tutam pamuk yardımıyla pişik bölgesine sürün. Papatya çayı idrardaki asidi düzenler ve cildin tahriş olmasını engeller.
 • Pişikli bölge için yumurta akı kullanabilirsiniz. Yumurta akını pişiğin üzerine sürün. Yumurta akı cilde nefes aldırır.

Pişiğe İyi Gelen Kremler?

Mustela barrier pişik kremi, Desitin  krem, Chicco pişik kremi, Sebamed krem, Dalin pişik kremi  gibi pişik kremlerini sürerek pişiğin olmasını engelleyebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Meliha dedi ki:

  Bebeğimin pişiğini gidermek için bana en iyi kremi söyleyebilecek var mı?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Meliha Hanım, bebeğinizin pişiğini giderebilmek için en etkili kremlerden bir tanesi Bepanthol pişik kremidir. Gönül rahatlığıyla uygulayabilirsiniz.

 2. Meral dedi ki:

  Ben bebeğimin pişik tedavisini yaparken altının sürekli hava almasını sağlıyorum. Ayrıca pudra kullanmak bebeğimdeki pişiği geçirmek için çok faydalı oldu herkese tavsiye ederim.

 3. Hülya dedi ki:

  Vazelin ve pudra pişik tedavisi için gerçekten birebir arkadaşlar. Özellikle de vazelin bebeğimin pişik bölgesini güzel nemlendiriyor hava alıp iyileşmesini sağlıyor çok memnun kaldım.

 4. Serhat dedi ki:

  Bebeklerde pişiğe iyi gelen bitkisel önerileri olan var mı doğal yöntemler ama?

  1. Cansu dedi ki:

   Bebeklerde pişiğe zeytin yağı çok etkili oluyor serhat bey bunun yanında badem ve papatya yağını da önerebilirim.

BİR YORUM YAZ