Bebeklerde Kabızlığa Ne İyi Gelir ve Nasıl Geçer?

Anne sütünden erken kesilen bebeklerde daha sık görülen kabızlık problemi pek çok anneyi endişelendirmektedir. Bebeklerde kabızlığa iyi gelen yöntemleri sizler için hazırladığımız yazıda bulabilirsiniz.

Bebeklerde Kabızlığa Ne İyi Gelir ve Nasıl Geçer?

Kabızlık problemi ile bebeklerde sıklıkla karşılaşılmaktadır. Kabızlığın bebeklerde gelişmesindeki ana nedeni bağırsak hareketliliğinin yavaşlaması ya da dışkının kıvamının katılaşması olarak belirtilmektedir. Ancak bebeklerde kabızlık problemi çoğu zaman geçici olduğundan bu tür durumlarda panik yapmamak ve doğru tedavi yöntemleri uygulamak daha mantıklı olacaktır.

Bazı bebeklerde 1 haftaya kadar dışkı yapamama problemi ortaya çıkabilir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız doktor tedavisinin yanı sıra evde uygulayabileceğiniz doğal yöntemler ile bebeğinizin kabızlık problemini giderebilirsiniz.

Bebeklerde Kabızlık Belirtileri?

Yetişkinlerde olduğu gibi kimi durumlarda bebeklerde de çeşitli bağırsak hareketlerine bağlı olarak kabızlık görülebilir. Bebeğinizde kabızlık şüphesi duyuyorsanız aşağıdaki belirtilere göz atarak fikir sahibi olabilirsiniz.

 • Kaka yapmadan hemen önce aşırı huzursuzluk ağrı hissi ve ağlama
 • Dışkının kıvamının çok katı olması
 • Kakanın kokusunun çok kötü olması
 • Göbek bölgesinde sertlik ve iştahta eksiklik

Bebeklerde Kabızlık Neden Olur?

Anne sütü dışındaki sütler: Anne sütünden erken kesilen bebeklerde kabızlık daha sık görülmektedir. Anne sütünün içerisindeki etken maddeler bebeklerdeki dışkının kıvamının yumuşak ve çözülebilir olmasını sağlamaktadır.

Katı besinler: Kabızlığa geçiş yapan bağırsaklardan sonra bebeklerin metabolizması nasıl bir tepki vereceğini kestirememektedir. Bu nedenle lif oranı düşük besinler ile birlikte yetersiz sıvı alımı da kabızlığın devam etmesine neden olmaktadır.

Sıvı Kaybı: Bebeğiniz bazı dönemlerde süt ve mamayı yemekten kaçınabilir. Bu dönemlerde bebeğinize sıvı takviyesini yeteri kadar yapmazsanız vücuttaki su kaybı kabızlığa yol açabilir.

Bebeklerde Kabızlığa Ne İyi Gelir?

Eğer bebeğiniz kabızlık problemi yaşıyorsa evde uygulayabileceğiniz doğal yöntemler ile bebeğinizin kabızlığını geçirebilirsiniz.

Bebeğinize sıcak bir banyo yapın

Bebeklerde hem gaz hem de kabızlık gibi bir problemi gidermek için sıcak bir banyo oldukça etkili bir yöntemdir. Bir küvet içerisine dolduracağınız ve bebeğinizin cildinin dayanabileceği bir sıcaklıktaki suya bebeğinizi yatırın ve karın bölgesinde A harfi şeklinde iki elinizle masaj yapın. Bebeğinizin kabızlığına iyi gelecektir.

Sıvı alımını artırın

Bebeğinizin vücudundaki su döngüsünün düzenli bir şekilde devam edebilmesi için sıvı alımına dikkat etmeniz gerekmektedir. Ani sıvı kayıplarında (dehidrasyon) bebeğinizde kabızlık görülebilir. Bu nedenle bağırsakların düzenini devam ettirebilmesi için düzenli su tüketimini sağlamalısınız. Ayrıca ılık su içerisine atacağınız 1 dilim tıraş limon bebeğinizin kabızlığını geçirmekte oldukça etkilidir.

Bebeğinize egzersiz yaptırın

Düzenli egzersiz yaptırmak bir süre sonra bebeğinizin vücudunun bu duruma alışmasına ve metabolizmasının hızlanmasına neden olacağından kabızlığa karşı etkin bir çözüm yöntemi niteliğindedir.

 • Hareket etmek istiyorsa destekli bir şekilde yürütebilirsiniz
 • Bebeğiniz sırt üstü pozisyonda iken bacakları ile bisiklet sürme egzersizi yapabilirsiniz
 • Yemekten hemen sonra uyutmak yerine 1 saatlik bir egzersiz sonrasında uyutmalısınız

Kahverengi şeker tükettirin

Yapılan araştırmalara göre kahverengi şekerin dışkı kıvamını yumuşattığı tespit edilmiştir.

 • Isısı yüksek bir bardak su içerisine 1 çay kaşığı kahve rengi şeker ekleyin
 • Şekeri su içerisinde iyice karıştırarak karışımı homojen hale getirin
 • Bebeğinizin öğünlerinden önce bu karışımı 3 tatlı kaşığı olacak şekilde tükettirin

Lif oranı yüksek besinler tükettirin

Lif oranı yüksek yiyecekler sindirimi basit ve bağırsağı yormayan yiyeceklerdir. Bebeğinize öğün hazırlarken lif oranı yüksek besinleri ılık su ile karıştırmalısınız. Bebeğiniz katı gıdalarla beslenecek döneme geldiyse bu yönteme uygulayarak kabızlığını önleyebilirsiniz.

Kabuğu soyulmuş elma, armut, kayısı ya da brokoli ve bezelye gibi besinleri sıcak su ile püre haline getirerek bebeğinizin tüketmesini sağlayabilirsiniz. Arpa ve yulaf gibi besinleri de süt ile mama haline getirerek bebeğinize tükettirirseniz kabızlığa karşı çözüm elde edebilirsiniz.

Kültür eriği tüketmesini sağlayın

Bebeklerde kabızlığın giderilmesi için bir diğer yöntem ise kültür eriğidir. İçerisindeki yüksek lif oranı ve doğal müshil etkisi ile birlikte kültür eriği bağırsakların hızlanmasını ve temizlenmesini sağlamaktadır.

Bebeğiniz 6 aydan daha büyükse yarım su bardağı sıcak süt içerisine 2 yemek kaşığı erik püresi ekleyerek mama haline getirebilirsiniz. Ayrıca öğün önceleri 1-2 yemek kaşığı erik suyu da bağırsak tembelliğinin giderilmesi için oldukça etkilidir.

Not: Kültür eriğini bebeğinize tükettirmeden önce doktorunuzla görüşüp bebeğinizde bağırsak tahrişine neden olup olmayacağını öğrenmelisiniz.

Bebeklerde Kabızlık Nasıl Önlenir?

 • Emzirme döneminde pirinç türündeki tahıllardan uzak durun
 • Pirinç maması, havuç lapası veya muz gibi yiyecekleri bebeğinize vermeyin
 • Bebeğinizin aynı döngüler içerisinde tuvaletini yapması için onu teşvik edin
 • Bebeğiniz bağırsak tembelliği yaşıyorsa ona egzersizler yaptırın
 • Bebeğinize inek sütü ile kesinlikle beslemeyin
 • Halk arasında duyulan kabızlık ilaçlarını bebeğinize kesinlikle vermeyin

Yeni Doğan Bebeklerde Kabızlık Nasıl Geçer?

Bebeğinizin anne sütünden faydalanmasını uzun süre sağlamak kabızlığa karşı en büyük mücadele yöntemidir. Anne sütü tüketen bebeklerde kabızlık gibi bir probleme çok nadir rastlanılsa da öyle bir belirti ile karşılaştığınızda vakit kaybetmeden bir doktora görünmek çok daha iyi olacaktır.

Bazı zamanlarda meydana gelebilen kabızlık gibi problemler bebeğe uygulanan düzenli beslenme programı ile aşılabilmektedir. Bunun yanı sıra bebeğe uygulayacağınız masaj hareketleri ile kabızlığın giderilmesini sağlayabilirsiniz.

Bebeklerde kabızlık masajı

Karın bölgesine yapılan masaj bebeklerde pek çok huzursuzluğun giderilmesinde etkili olmaktadır. Yavaş ve narin hareketlerle göbek bölgesine yapacağınız masajlar ile bağırsakları uyarabilir ve hareketliliğini artırabilirsiniz. Ayrıca bu masajlar bebeğinizin daha rahat bir uyku çekmesini de sağlamaktadır.

 • Bebeğinizi sırt üstü pozisyona getirin
 • Bebeğinizin karın bölgesine hindistan cevizi yağı ve ılıtılmış zeytinyağı sürün
 • Göbek ve alt karın bölgesine narin hareketlerle 4 dakika boyunca masaj yapın
 • Bebeğinizin bağırsakları hareketlenmeye başlayana dek gün içerisinde masaj ve egzersizleri tekrarlayın
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Müzeyyen dedi ki:

  Yenidoğan bebeğimin kabızlığını gidermek için verdiğiniz önerileri uyguladım çokta memnun kaldım teşekkürler her şey için denemek isteyen arkadaşlar gönül rahatlığıyla kullanabilir yöntemleri bebeğimin kabızlığı düzeldi.

BİR YORUM YAZ