Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir ve Nasıl Giderilir?

Özellikle yeni doğmuş bebeklerde görülen gaz sancısı hem bebekler hem de anneler için çok zorlu bir döneme sebep oluyor. Bebeklerdeki gaz sancısına iyi gelen tüm yöntemler hastaniye.com’da.

Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir ve Nasıl Giderilir?

Bebeklerde gaz sancısı için belirli başlı yöntemler dışında pek fazla tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Bebeklerde gaza ne iyi gelir diye sorduğumuz zaman bilmemiz gereken şey erişkin bireylerde gaz sancıları nasıl gerçekleşiyorsa bebeklerdeki gaz sancısının da aynı şekillerde geliştiğidir. Bu nedenle tedavi yöntemleri hemen hemen aynı olacaktır.

Bu durumdaki en önemli problemlerden biri bebeğiniz şikayetini size aktaramayacağı için gaz şikayeti olup olmadığını anlayabilmektir. Fakat anne sütünden dolayı bebekte gaz sancısı normal olduğundan dolayı, ağlayarak tepki verdiği zamanları iyi analiz edip gaz sancısına iyi gelen yöntemleri uygulamamız gerekmektedir.

Bebeklerde Gaz Sancısı Neden Olur?

 • Bebeğin anne göğsünü tam vakumlayarak süt içememesi
 • Bebeğin memeden süt içerken hızlı olması ve hava yutması
 • Biberon kullanımı sebebiyle hava yutması
 • Ayak üşütmesi sonucu bağırsakta gaz birikmesi

Bebeklerde Gaz Sancısına İyi Gelen Yöntemler

Bebeklerde gaz sancısını önlemek için toplum içerisinde kulaktan kulağa yayılmış büyük bir bilgi kirliliği yer almaktadır. Bu karmaşa arasında sizler ile bebeklerde gaz sancısına kesin çözüm niteliğindeki bilgileri paylaşacağız. Bu yöntemleri düzenli bir şekilde uyguladığınızda ve dikkat ettiğinizde bebeğinizdeki gaz sancısı problemini giderebilirsiniz.

Göğüsü vakumlamalı: Bebeğinizi emzirirken göğsünüzün uç noktasının tam olarak emildiğinden ve vakumlandığından emin olmalısınız. Ayrıca bebeğinizi biberon ile beslerken de hava yutmayacak şekilde boşluk kalmamasına özen göstermelisiniz.

Ayaklarını sıcak tutun: Yeni doğan bebekler dışarıya karşı çok hassas olduğundan ayaklardan üşütülmemeye çok fazla özen gösterilmelidir. Uyku zamanlarında ayak yanlarına sıcak su torbası ile takviyeler yapılmalıdır.

Mamalar sıcak olmalı: Özellikle de inek sütü ile mama yapıp veriyorsanız kesinlikle sıcak olmalıdır. Soğuk mamalar bebeklerde dayanılmaz gaz sancıları yapabilir.

Beslenme sonrası gazını çıkartın: Bebeğinizin öğünlerinden sonra mutlaka gaz birikmesini önleyecek hareketler ve egzersizler ile gazının çıkartılması gerekmektedir. Bebek arabası ile gezdirmek bile gaz sancısına iyi gelmektedir.

Emzirdikten sonra dik konumda tutun: Bebeğinizi emzirdikten sonra kucağınıza alarak yaklaşık 20-25 dakika boyunca dik konumda kalmasını sağlayın. Bu sayede hassas mide kapakçıkları yorulmayacak ve gaz oluşumu önlenecektir.

Bebeğinizi kucağınızda gezdirin: Yapılan araştırmalar neticesinde hareketli yaşam tarzı olan bebeklerin diğer bebeklere göre daha az gaz sancısı problemi yaşadığı tespit edilmiştir. Bebeğinizi bol bol kucağınızda gezdirin ve onun daha öz güvenli olmasını sağlayın.

Bebeğinizin karnını omzunuza yaslayın: Bu pozisyonu aldıktan sonra bebeğinizin sırtına ufak ufak vurarak ve yukarı aşağı olacak şekilde sıvazlar hareketler yaparak bebeğin gazını çıkartabilirsiniz. Özellikle de bu hareket bebeklerde gaz çıkarmaya iyi gelir.

Ayak ve karın masajı yapın: Bebeğinizi sırt üstü olacak şekilde yere yatırın ve ayak baş parmaklarının hemen alt kısmında bulunan tombul etli yerlere elma yağı ile birlikte masaj yapın. 1-2 dakikalık bir masajın ardından bebeğin ayaklarını karnına çekip bırakacak şekilde egzersizler yapın. Daha sonra karın bölgesine de elma yağı ile masaj yaparak bebeğinizin rahatlmasını sağlayın.

Ayrıca gaz sancısı nedeniyle bebeğiniz evde yüksek derecede huzursuz bir şekilde duruyor ya da sürekli ağlıyorsa sakinleşmesi için saç kurutma, çamaşır ya da bulaşık makinesi sesi dinletebilirsiniz. Bu sesler bebeğinizin anne karnında duyduğu seslere benzerlik gösterdiğinden huzur verici olacaktır.

Bebeklerde gaz sancısını önlemek için:

 • Gaz üretimine neden olan besinlerden anne kesinlikle uzak durmalıdır
 • Bebeğin yutkunurken hava yutmasına izin vermemek için bebeğin burnundaki tıkanıkları giderin
 • Bebeğin üşütmemesi ve ayaklarının soğuk ortamda tutulmaması gerekir
 • Bebeği emzirdikten sonra yatırmayın ve hatta akabinde 30 dakika boyunca sırtı sıvazlanmalıdır
 • Bebeğin gaz çıkarabilmesi için ona küçük egzersizler yaptırmayı ihmal etmeyin.

Bebeklerde Oluşan Gaz Sancısına Bitkisel Çözüm

Bebeklerde görülen gaz sancısı problemi için evde uygulayabileceğiniz doğal yöntemlerden bir tanesi de bitki çayları tüketmektir.. Bu tedavi yöntemleri de modern tıp dünyası tarafından kabul edilmiştir ancak tüketirken miktarlarına çok fazla özen göstermelisiniz.

Not: Birazdan sizlerle paylaşacağımız bebeklerde gaz sancısına iyi gelen bitki çaylarını lohusa ya da emzirme dönemi içerisinde bulunan anneler tüketecektir. Ancak gaz sancısına iyi gelen bu çaylar gün içerisinde en fazla 100 ml tüketilmelidir.

Papatya çayı

İçerisindeki etken maddeler ile birlikte papatya çayı 100 ml kadar tüketildiğinde emzirme sonrasında bebeğinizin sindirim sistemini düzenleyici etkiler yaratmaktadır.

Rezene çayı

Bebeklerde gaz ağrısına iyi gelen bir diğer bitki çayı da rezene çayıdır. 100 ml olarak tüketilmesi gereken bu çay anne de sakinleştirici etki yaratır ve bebekte gaz sancısı oluşmasını önler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Emine dedi ki:

  3 aylık kız çocuğum var ve anne sütünün gaz yaptığını söylediler. haliyle daha 3 ay daha emzirmem gerekli ne yapmam lazım önerileriniz nelerdir?

 2. Derya dedi ki:

  pembe hanıma katılıyorum her adımı denedim resimde ki gibi çok etkili gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz arkadaşlar

 3. Türkan dedi ki:

  Bebeğinizi emzirdiğiniz pozisyonda bebeğinde gaz oluşumuna davetiye çıkarmaktadır. Doğru emzirme yollarını izleyin

 4. Peri dedi ki:

  Emine hanım bunun için uzman bir kadın doğum uzmanına başvursanız da faydalı olucaktır inanin.

 5. Oya dedi ki:

  sırtına belinin ortasına hafif hafif vurarak giderebilirsiniz bunda bebeğinizin beslenmesi de önemlidir.

BİR YORUM YAZ