Bebek Doğduktan Sonra Yapılacak Sağlık Kontrolleri

Özellikle de ilk kez anne olan kadınlar bebekleri için oldukça endişelenmektedir. Bebeğiniz doğduktan sonra yapılması gereken tüm kontrolleri aşamalarla birlikte sizlerle paylaşıyoruz.

Bebek Doğduktan Sonra Yapılacak Sağlık Kontrolleri

Dünyaya gözünü yeni açan bebeklere yapılan aşamalı sağlık kontrolleri birçok hastalığın erken teşhis edilmesine katkı sağlayacaktır. Yapılan bu kontrollerle uzman doktorunuz bebeğinizin büyüme ve gelişimi ile ilgili bir problemin olup olmadığına bakacaktır. Bebeğin ilk yaşı içerisinde yapılması gereken bir takım aşılar vardır bunlar bebeğin hayata sağlıklı bir başlangıç yapmasını kolaylaştıracaktır. Rutin olarak yapılan bu kontroller de bebeğinizle ilgili aklınıza takılan, dikkatinizi çeken her şeyi doktorunuza danışabilirsiniz. Hiç kimse bebeğinizi sizin kadar tanıyamayacağı için dikkatinizi çeken şeyleri doktorunuzla paylaşın. Bebeğiniz büyüyüp yeni yeteneklere sahip oldukça, hareket ettikçe doktorunuz sizi olası tehlikeler hakkında uyararak, güvenli olduğunu sandığınız evinize bebeğinizin gözüyle bakarak, olası tehlikeleri ortadan kaldırmanıza yardımcı olacaktır.

Yeni Doğan Bebek İçin Sağlık Kontrolleri

Yeni Doğan Bebeğin ilk sağlık kontrolü

Bebeğinizin ilk kontrolü bebeğiniz doğar doğmaz ilk 1-2 hafta içerisinde yapılır. Bu kontrol sizin ve bebeğinizin ilk tanışması olacağından doktorunuz size uzun bir zaman ayırır. Soracağı sorularla bebeğinizle uyum sağlayıp sağlamadığınızı belirleyecektir. Bebeğinizin beslenmesi, uykusu, ağlaması, hareketleri hakkında sorular sorarak yanıtlamanızı isteyecektir. Bebeğinizi nasıl giydirmeniz, nasıl yatırmanız gerektiğini anlatacaktır. Başarılı bir emzirmenin başlayıp sürdürülmesi için dikkat etmeniz gerekenleri anlatacaktır. Doktorunuz bu kontrollerde;

 • Bebeğinizin kilo, boy ve baş çevresini ölçerek, normal büyüme eğrileriyle karşılaştıracaktır
 • Bebeğin cinsel organını kontrol edecektir
 • Bebeğin sarılık geçirip geçirmediğine bakacaktır
 • Bebeğin göbek kordonun düşüp düşmediğini kontrol edecektir
 • Kalp atışları ve solunumunu dinleyecektir
 • Ağız, kulak ve gözlerini kontrol edecektir
 • Cilt yüzeyini kontrol edecektir
 • Hepatit B aşı kontrolü yapacaktır.

2 Aylık Bebek için Sağlık Kontrolü

İkinci ay için bebeğinizin kontrollerine gittiğinizde doktorunuz, bebeğinizin kilo, boy ve baş çevresini ölçerek, normal büyüme oranı tekrardan incelemektedir. Ayrıca bebeğin beslenme ve uyku düzeninin kontrol edilmesi yanı sıra göz sağlığında herhangi bir rahatsızlık olup olmadığına da bakılır. Gerekli kulak, burun boğaz muayenesi de yapıldıktan sonra ağız bölgesinde pamukçuk veya artık salya bulunup bulunmadığına da bakılır. Son olarak refleks testleri yapıldıktan sonra erkek bebeklerde testislerin torbaya inip inmediği kontrol edilir.

3 Aylık Bebek için Sağlık Kontrolü

Bu kontrolde de bebeğinizin ölçüleri alınarak önceki ölçümlerle ve aya göre karşılaştırılmaktadır. Eğer sizin fark ettiğiniz uyku düzeni ve beslenmede farklılıklar varsa bu durumu doktorunuzla paylaşabilirsiniz. Bu ayda bebeğin diş çıkarması ile belirtiler başlamış, hatta dişler görünmüş bile olabilir. Çıkan dişlerin kontrolü yapılarak bu dönemin kolay atlatılması sağlanır. Kapsamlı bir muayene sonrası bebeğin aşıları yapılmaya devam eder.

6 Aylık Bebek için Sağlık Kontrolü

Doktorunuz bebeğinizin büyümesini değerlendirerek bundan sonra ki beslenmesi hakkında size öneriler verecektir. 6. aydan itibaren bebeğiniz için ek gıdalara geçiş süreci başlar. Artık anne sütü veya mama tek başına bebeğinize yetmeyeceğinden takviye gıdalar alınır.

 • Bebeğinizin neleri yapabildiği ve bu aylarda neler yapması gerektiği konusunda bilgi alırsınız
 • Bebek artık dönmeye başladığı için doktorunuzun yüksek ve korumasız yerlerde bebeğinizi tek başına bırakmamanız için sizi uyaracaktır.

9 Aylık Bebek için Sağlık Kontrolü

Bebeğiniz 9. ayda önceki aylar gibi doktorunuza dostça bir tavır sergilemeyecektir. Artık insanları ayırt edebilecek bir döneme girmiş bulunmaktadır. Bu nedenle bebeğiniz doktorunuzdan korkabilir, belkide sizin kucağınızda muayeneye izin verecektir.

Bu ay içerisinde de bebeğinizin büyümesi ve gelişimi kontrol edilir. Desteksiz oturup oturamadığına, eşyalara tutunup tutunmadığına ve konuşmaya başlayıp başlamadığına bakılır. Bu ay içerisinde bebeğiniz yardımla birlikte ayakta duruyor olabilir. Ayrıca 9.ay da bebekte kan değerlerine bakılarak her hangi bir anemi problemi olup olmadığına bakılır.

12 Aylık Bebek için Sağlık Kontrolü

Bebeğinizin 1. yaşı hem bebeğiniz hem de sizin için bir dönüm noktası olacaktır. Bebeğiniz artık daha iyi emekliyor, eşyaları sıralıyor, tutunarak ya da normal olarak ilk adımlarını atıyor bile olabilir. Bu nedenle doktorunuz ufak tefek düşmelere karşı ilk yardım bilgilerini sizle paylaşacaktır. Bebeğin hareket alanını kısıtlamadan uygun ev ortamını nasıl hazırlayacağınızdan bahsedilir. Büyümesi ve gelişimi değerlendirilerek tam bir fiziki muayeneden geçilir. Beslenmesi düzenlenecektir, artık bebek aile sofrasına terfi etmiş bir aile bireyidir. Aşıları halen devam etmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Oya dedi ki:

  Yeni doğan bebeklerin rutin doktor kontrolleri hakkında çok fazla bilgim yoktu gerçekten çok iyi oldu benim için teşekkürler.

BİR YORUM YAZ