Baş Dönmesi Neden Olur ve Hangi Hastalıkların Habercisidir?

Ani şekillerde görülebilen baş dönmeleri bir çok hastalığın habercisi midir? Gün içerisinde karı karşıya kaldığımız bir durum olan baş dönmesine neler sebep olur ve nasıl geçer hep birlikte göz atalım.

Baş Dönmesi Neden Olur ve Hangi Hastalıkların Habercisidir?

Baş dönmesi aslında bir hareket yanılsamasıdır. Hasta, olmayan bir hareketi varmış gibi algılamakta ve kendisinin ya da çevresinin hareket ettiği hissine kapılmasıdır. Dengesizlik hissi, kişinin çevresine göre dengesini kuramama durumudur.

Baş dönmesi ve denge bozukluğu, oldukça sık rastlanan yakınmalardan biridir ve acil başvurularının yaklaşık % 30 unu oluşturmaktadır. Bu yakınmalar, özellikle orta ve ileri yaş grubunda daha sıktır. Hareket ederken dengemizi sağlayabilmek için oldukça çok sayıda vücut sisteminin koordineli bir biçimde çalışması gerekmektedir. Bu da göstermektedir ki, çok sayıda sistemi etkileyebilen çeşitli hastalıkların sonucunda baş dönmesi ve dengesizlik yakınması ortaya çıkabilir.

Baş Dönmesi Neden Olur?

Ara ara meydana gelse de baş dönmesi ciddi sorunlara neden olabilmektedir bazen. Örneğin kan basıncındaki ani değişmeler beyne yetersiz derecede kan ve oksijen gitmesi sonucunda baş dönmesi meydana gelebilmektedir. Baş dönmesine sebep olan diğer ciddi durumlar arasında kalp kapakçığı hastalıkları (Aort darlığı), ani kalp krizleri, şiddetli hipertansiyon atakları veya kritik düzeye inmiş kan basıncı durumları da başta gösterilebilmektedir.

Baş dönmesinin bir diğer nedeni ise iç kulakta yer alan denge organımızın çalışmaması sonucunda da oluşabilmektedir. Denge mekanizması, göz hareketlerini de kontrol ettiği için, vertigoda çevre dönüyormuş gibi de hissediliyor. Baş dönmesinin en sık görülen nedenleri arasında iç kulakta yerleşen yuvalayan virüs ve enfeksiyonlar yer almaktadır.

Baş dönmesinin en sık görülen nedenleri;

 • Yoğun ve şiddetli ağrılar
 • Sık ve derin bir şekilde solunum yapılması
 • Baş ağrıları ya da yaralanmalar
 • Ani korku ve heyecan
 • Kan basıncının aniden düşmesi
 • Uzun süreli yatar pozisyondan aniden ayağa kalkmak
 •  İç kulakta oluşan viral enfeksiyonlar
 •  Beyin ve beyincik tümörleri ya da psikolojik sorunlar
 •  Aşırı alkol tüketimi
 •  Boyundaki karotit sinüse baskı yapan durumlar (gömlek yakasının çok dar olması gibi)
 •  Sakinleştiriciler, bazı kalp ilaçları, antikonvülzanlar,  narkotikler, tansiyon düşürücü gibi ilaçlar
 • Kalp atım hızının dakikada 30’dan daha az ya da 200’den daha fazla olması
 • Kulak zarı yırtılması, kulak hastalıkları

Baş Dönmesi Hangi Hastalıkların Habercisi Olabilir?

Tümör çeşitleri: Beyincik ve omurilik soğanı bölgesine baskı yapan beyin tümörleri baş dönmesine sebebiyet verebilmektedir. Bu nedenden görülen baş dönmelerinde genel olarak başta ağrı, mide bulantısı ve kusma da beraberinde görülür.

Kansızlık baş döndürür: Demir eksikliğinde görülen kansızlık, beraberinde beyin hücrelerine yetersiz kan taşınımını gerçekleştireceğinden baş dönmesi gibi semptomlara yol açabilmektedir

Damar sertliği: Damarda sertlik görülen insanlarda iç kulak ve beyne giden kan miktarında ciddi bir azalma görülmektedir. Bu da ortaya kulak ağrısı ve baş dönmesi olarak çıkabilir.

Tansiyon yüksekliği baş dönmesi yapar: Kronik olarak bir çok insan kan basıncındaki bozukluklarla mücadele etmektedir. Kan basıncındaki problemlerden meydana gelen hipertansiyon da baş dönmesinin sebebi olabilir.

Psikolojik bozukluk: Yaşanılanları kafaya takma, sinir, stres ve beraberinde gelen yorgunluklar baş dönmesini nedeni olmaktadır.

MS hastalığı: Beyinin içerisindeki destek dokularında görülen bir takım problemler kas hastalığı olan MS’e neden olabilir. Bu hastalığın belirtilerinden biride baş dönmesidir.

Travmalar: Bir süre önce ya da çok öncelerden görülmüş kafa travmaları sonrasında kulak iç denge noktalarında görülen bozulmalar baş dönmesine neden olabilir.

Menier rahatsızlığı: İç kulağımzıda bulunan denge organında görülen sıvı artışı hem dengesi yürümüze sebep olur hem de sıklıkla baş dönmesi gerçekleştirir.

Baş Dönmesi Nasıl Geçer?

 • Ani hareketlerden kaçınılmalı
 • Sırt üstü yatış pozisyonları değiştirilmeli
 • Ayakta uzun bir süre kalınmamalı
 • Aşırı bunaltan ve sıcak havalarda kendinizi korumaları ve kesinlikle serin tutmalısınız
 • Kan şekeri düşmemesi için dengeli ve sağlıklı beslenmeliyiz
 • Eğer doktorunuz egzersizler önermişse bunlar düzenli olarak uygulanmalıdır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Derya dedi ki:

  Baş dönmesiyle gittiğim doktordan vertigo olduğumu öğrendim… Bu nedenle baş dönmesini küçümsemeyin kesinlikle.

 2. Gaye dedi ki:

  Baş dönmesi gibi problemi olanlar ya da yatarken başı dönen arkadaşlar çok güneşli havalarda korunmadan dışarıya çıkmamalılar. Özellikle vertigo da varsa bayılıp düşme ve yaralanma riski de fazla arkadaşlar.

BİR YORUM YAZ