Bağırsak Enfeksiyonuna İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Bağırsak enfeksiyonları sindirim sisteminin düzenli çalışmasına engel olur. Peki bağırsak enfeksiyonlarına karşı hangi yiyecekler iyi gelir? Sizler için bağırsak enfeksiyonuna karşı iyi gelen yiyecekleri bir araya getirdik.

Bağırsak Enfeksiyonuna İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Bağırsak enfeksiyonları vücutta bir çok farklı belirti göstererek oluşabilir ve bağırsak enfeksiyonlarını oluşturan mikropları bakteri , mantar , virüs ve küf olarak sıralayabiliriz. Bağırsak enfeksiyonları karın ağrısı , ishal , mide bulantısı , kusma ya da kabızlık gibi kısa sürede tedavi edilebilir sonuçlar doğurmasına rağmen ciddi bağırsak hastalıklarına da gebe olabilir.

Bağırsak Enfeksiyonlarının Nedenleri Nelerdir?

Parazitler

Parazitler bağırsağımız da bulunan küçük bakterilerden oluşurlar ve bağırsaktaki sindirim gören besinlerden yararlanarak büyürler ve hatta kimi zaman gözle görünür hale bile gelebilirler. Bu durumda bağırsaktan emilip kana karışabilir ve hayati tehlike yaratabilirler. Böyle bir durumda acil olarak tıbbi yardım alınmalıdır.

Staphylococcus

Her türlü et ürünleri ya da yumurta çeşitleri uzun süre oda sıcaklığında bekletildiğinde Staphylococcus mikrobu üreyerek çoğalır ve yaklaşık 8 ile 12 saat arasında bağırsak enfeksiyonunu başlatır.

Salmonella

İyi pişmemiş ya da çiğ etlerde üreyebilen Salmonella mikrobu iyi arıtılmamış kaynak sularında da bulunabilir.

Bağırsak Enfeksiyonuna İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Semizotu: Bağırsak kolonlarını yumuşatır.
Sahlep: Bağırsaktaki tembelliği giderir.
Nar kabuğu: Bağırsak solucanlarına karşı mücadele eder
Lavanta çiçeği yağı: Bağırsakta oluşan gereksiz gazları yok eder ve düşürür.
Lahana: Çiğ tüketilmiş lahana bağırsakların çalışma hızını artırır,  bağırsak tıkanıklarını giderir.
Kimyon: Mide ve bağırsak hastalıklarına karşı savaşır.
Kekik: Bağırsak parazitlerinin oluşumunu önler.
Ayva: Bağırsak hücrelerinin birleşimini artırır.
Fasulye: Bağırsaktaki toksinleri temizler.
Bamya: Bağırsak sertliklerini giderir ve kabızlığı önler.
Havuç: Havuç suyu bağırsak iltihaplarını kurutur ve enfeksiyonların iyileşmesini sağlar
Isırgan otu: Sindirim sisteminde bulunan organların genel temizliğini yapar.

Bağırsaklarda İyi Bakterileri Arttıran Besinler Nelerdir?

Her insanın bağırsaklarında besinlerin parçalanmasında kullanılan be tehlikeli mikrop ve parazitlerle savaşan probiyotik adı verilen bakteriler bağırsaklarda yer almaktadır. Bu bakteriler lactobacillus ve bifidobacterium adı verilen bakterilerdir. Gıdalardan, vitaminler ve minerallerin alınmasına yardımcı olur ve idrar yolu patojenlerine karşı bağırsaklarınızı korur. Bazı durumlarda bu yararlı bakterilerin sayılarında git gide azalmalar olur ve sindirim sistemi de sekteye uğrayarak yavaşlar. Bu gibi durumlarda probiyotik yönünden zengin gıdalarla bu iyi huylu bakterilerin sayısını da artırabiliriz. Bu besinleri sizler için araştırdık ve aşağıda sizlerle buluşturuyoruz.

Süt ürünleri

Süt probiyotik bakımından aşırı derece zengindir ve her iki ana grup probiyotikleri içerir. Ama her şeyde olduğu gibi de süt ürünlerinde de aşırı kullanımı başka problemlerine neden olabilmektedir.

Probiyotikler

Enginar, çilek, muz, keten, sarımsak ve bal gibi besinlerde doğal olarak bulunan probiyotikler iyi bakteriler için enerji sağlar ve besinleri parçalar.

Takviyeler

Laktoz intoleransı bulunan kişiler probiyotik bakımından zengin süt ve süt ürünlerini tüketemediğinden mutlaka doktora danışması gerekmektedir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 10 YORUM
 1. Emine dedi ki:

  İyi günler annem 7 ay önce bağırsak ameliyatı oldu şimdi doktoru iltihap ve daralma var demiş ne yapabiliriz?

 2. Özge dedi ki:

  Merhabalar bağırsak enfeksiyonu var antibiyotik kullanmaya başladım bir hafta oldu tam iyileşmedim doktora tekrar gittim ne yapmayalım?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Özge Hanım, bağırsak enfeksiyonları ciddi bir rahatsızlıktır. Daha ileri boyutlara varmadan doktorunuzla yeniden randevulaşın.

 3. Sena dedi ki:

  4 yaşındaki kızım kustuğu için dok götürdüm bağırsaklarında iltihap var dedi serum takıldı ertesi gün kusması devam ediyor ilaçlarında içirdim bilgi verebilirseniz?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Sena Hanım, düzenli olarak doktorunuzun verdiği ilaçları kullandırmaya devam edin. Bunun yanı sıra bağırsaktaki iyi bakterileri artıracak besinleri de makalemizde paylaştık. Onlardan da tüketilmesine özen gösterin.

 4. Hamit B. dedi ki:

  Bağırsak enfeksiyonu kaç gün içerisinde geçiyor? yazdıklarınızı okudum bitkisel kürleri de uygulayacağım inşallah hemen geçer 🙁

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Hamit Bey, tedavi yöntemleri uygulandığında ekstrem durumlar haricinde bağırsak enfeksiyonları 2-3 gün içerisinde geçebilmektedir.

 5. Seren dedi ki:

  Arkadaşlar bağırsak enfeksiyonu için bitkisel tedavi yöntemi arayanlar ada çayı ve papatya çayını yarı yarıya karıştırarak demleyebilirler. Kısa sürede bağırsak enfeksiyonlarını kurutuyor çünkü.

 6. Arif dedi ki:

  Bağırsak enfeksiyonlarına karşı bol bol su tüketmek lazım ben daha yeni atlattım Allah’a şükür. Bol su içmek bağırsak enfeksiyonunu kurutuyor.

 7. Sezen dedi ki:

  Sebze ve meyveleri tüketirken bu ürünleri kullanmadan yani tüketmeden önce kesinlikle iyice durulamanız ve yıkamanız gerekmektedir bu virüs ve enfeksiyonlar sık şekilde bu yolla da insan vucuduna girebilmektedir.

BİR YORUM YAZ