Bağırsak Enfeksiyonuna İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Bağırsak enfeksiyonları sindirim sisteminin düzenli çalışmasına engel olur. Peki bağırsak enfeksiyonlarına karşı hangi yiyecekler iyi gelir? Sizler için bağırsak enfeksiyonuna karşı iyi gelen yiyecekleri bir araya getirdik.

Bağırsak Enfeksiyonuna İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Bağırsak enfeksiyonları vücutta bir çok farklı belirti göstererek oluşabilir ve bağırsak enfeksiyonlarını oluşturan mikropları bakteri , mantar , virüs ve küf olarak sıralayabiliriz. Bağırsak enfeksiyonları karın ağrısı , ishal , mide bulantısı , kusma ya da kabızlık gibi kısa sürede tedavi edilebilir sonuçlar doğurmasına rağmen ciddi bağırsak hastalıklarına da gebe olabilir.

Bağırsak Enfeksiyonlarının Nedenleri Nelerdir?

Parazitler

Parazitler bağırsağımız da bulunan küçük bakterilerden oluşurlar ve bağırsaktaki sindirim gören besinlerden yararlanarak büyürler ve hatta kimi zaman gözle görünür hale bile gelebilirler. Bu durumda bağırsaktan emilip kana karışabilir ve hayati tehlike yaratabilirler. Böyle bir durumda acil olarak tıbbi yardım alınmalıdır.

Staphylococcus

Her türlü et ürünleri ya da yumurta çeşitleri uzun süre oda sıcaklığında bekletildiğinde Staphylococcus mikrobu üreyerek çoğalır ve yaklaşık 8 ile 12 saat arasında bağırsak enfeksiyonunu başlatır.

Salmonella

İyi pişmemiş ya da çiğ etlerde üreyebilen Salmonella mikrobu iyi arıtılmamış kaynak sularında da bulunabilir.

Bağırsak Enfeksiyonuna İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Semizotu: Bağırsak kolonlarını yumuşatır.
Sahlep: Bağırsaktaki tembelliği giderir.
Nar kabuğu: Bağırsak solucanlarına karşı mücadele eder
Lavanta çiçeği yağı: Bağırsakta oluşan gereksiz gazları yok eder ve düşürür.
Lahana: Çiğ tüketilmiş lahana bağırsakların çalışma hızını artırır,  bağırsak tıkanıklarını giderir.
Kimyon: Mide ve bağırsak hastalıklarına karşı savaşır.
Kekik: Bağırsak parazitlerinin oluşumunu önler.
Ayva: Bağırsak hücrelerinin birleşimini artırır.
Fasulye: Bağırsaktaki toksinleri temizler.
Bamya: Bağırsak sertliklerini giderir ve kabızlığı önler.
Havuç: Havuç suyu bağırsak iltihaplarını kurutur ve enfeksiyonların iyileşmesini sağlar
Isırgan otu: Sindirim sisteminde bulunan organların genel temizliğini yapar.

Bağırsaklarda İyi Bakterileri Arttıran Besinler Nelerdir?

Her insanın bağırsaklarında besinlerin parçalanmasında kullanılan be tehlikeli mikrop ve parazitlerle savaşan probiyotik adı verilen bakteriler bağırsaklarda yer almaktadır. Bu bakteriler lactobacillus ve bifidobacterium adı verilen bakterilerdir. Gıdalardan, vitaminler ve minerallerin alınmasına yardımcı olur ve idrar yolu patojenlerine karşı bağırsaklarınızı korur. Bazı durumlarda bu yararlı bakterilerin sayılarında git gide azalmalar olur ve sindirim sistemi de sekteye uğrayarak yavaşlar. Bu gibi durumlarda probiyotik yönünden zengin gıdalarla bu iyi huylu bakterilerin sayısını da artırabiliriz. Bu besinleri sizler için araştırdık ve aşağıda sizlerle buluşturuyoruz.

Süt ürünleri

Süt probiyotik bakımından aşırı derece zengindir ve her iki ana grup probiyotikleri içerir. Ama her şeyde olduğu gibi de süt ürünlerinde de aşırı kullanımı başka problemlerine neden olabilmektedir.

Probiyotikler

Enginar, çilek, muz, keten, sarımsak ve bal gibi besinlerde doğal olarak bulunan probiyotikler iyi bakteriler için enerji sağlar ve besinleri parçalar.

Takviyeler

Laktoz intoleransı bulunan kişiler probiyotik bakımından zengin süt ve süt ürünlerini tüketemediğinden mutlaka doktora danışması gerekmektedir.

Bağırsak enfeksiyonuna iyi gelen bitki kürü tarifi videosu!

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. Ali dedi ki:

  İshal durumunda kesinlikle doktora görünmelisiniz. Kabızlıkta farklı, ishalde farklı diyet veriyorlar. İlaçlar da ona göre değişiyor.

 2. Soner dedi ki:

  6 ay once idrar yolu enfeksiyonu gecirdim ozel hastaneye gittim antibiotik tedavisi verdiler enfeksiyon gecti bu sefer ishal basladi 6 aydir yemedigim icmedigim sey kalmadi gecmedi taki musmula meyvesini yiyene kadar yiyin kurtulun

 3. SEZEN A. dedi ki:

  Sebze ve meyveleri tüketirken bu ürünleri kullanmadan yani tüketmeden önce kesinlikle iyice durulamanız ve yıkamanız gerekmektedir bu virüs ve enfeksiyonlar sık şekilde bu yolla da insan vicuduna girebilmektedir.

 4. Volkan Tatar dedi ki:

  En sık bozuk besinleri tüketmemizden bu problemle karşı karşıya kalıyoruz yediklerimizinde bir kullanım ömrü olduğunu unutmamalıyız

 5. Melek Nur dedi ki:

  Uzman bir fikir isterseniz yediklerinize içtiklerinize dikkat ettiğiniz taktirde böyle sorunlarla karşı karşıya kalmazsınız o yüzden biraz dikkat etmekte fayda vardır

 6. Seren yel dedi ki:

  Bunların yanında arkadaşlar bol bol c vitamini içeren besinler tüketmekte fayda vardır. Gerçekten vücudun direncini ve de bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.

 7. Arif Sağ dedi ki:

  Bağırsak enfeksiyonlarına karşı aile dostum önermiş di bol bol nar tüketmemi söyledi gerçekten bu nar oldukça mükemmel bir besin sadece buna değil bir çok şeye faydasını gördüm dostlar herkese tavsiye ederim

 8. Hamit B. dedi ki:

  İshal olmuştum sonrasında enfeksiyon oluşmuş dediler.. bunları tüketmek bağırsak enfeksiyonunu engeller mi yoksa ilaç almamız gerekirmi..

BİR YORUM YAZ