Bademin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Çağımızın en büyük hastalıklarından biri olan kansere karşı bağışıklık sistemini güçlendiren badem çok faydalı bir besindir. Düzenli olarak tüketeceğiniz bademin tüm faydalarını yazımızda bulabilirsiniz.

Bademin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Badem dünyada sırasıyla Amerika, İspanya ve İran’da üretilmektedir. Türkiye ise bu sıralamada 0.055 milyon ton ile 8. sırada yer almaktadır. Badem tatlı ve acı olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Ayrıca acı badem yağı da Türk mutfak kültüründe yemeği lezzetlendirmek için kullanılır. Çiğ olarak tüketilen ise genellikle tatlı bademdir.

Bademin içerisinde zengin besin ögeleri mevcuttur. Demir, kalsiyum, fosfor, magnezyum ve E vitamini yönünden oldukça zengin olan badem, bunların yanı sıra  içerisinde yüksek miktarda niasin, selenyum, çinko ve bakır bulundurur.

Bademin İnsan Sağlığına Faydaları

Bademin insan sağlığına pek çok faydası bulunur. Yakın çağın en büyük hastalıklarından kanser ve stres gibi problemlere karşı bağışıklık sistemini güçlendiren bir etki yaratır. Ayrıca badem, sindirim sistemi problemleri, kolesterol, kemik erimesi gibi bir çok hastalığın giderilmesi gibi konularda insanlara yardımcı olur. Bademi aç karnına tüketerek vücuda giren minerallerin emilim hızını çoğaltabilirsiniz.

Badem beyne faydalıdır

İnsan beyninin gelişimini sürdürebilmesi için gerekli olan bir çok maddeyi bünyesinde bulunduran badem, sadece büyük bireyler değil, küçük çocuklarında sıkça tüketmesi gerektiği bir besindir. Badem düzenli olarak tüketildiğinde ilerleyen yaşlarla birlikte görülebilecek Alzheimer riskini azaltmaktadır.

Yapılan araştırmalara göre her gün 6-7 adet badem tüketerek beyin ve sinir sağlığını kötü etkenlerden koruyabileceğiniz tespit edilmiştir.

Badem kolesterole karşı faydalıdır

Düzenli olarak tüketilen bademin kan değerlerini olumlu yönde etkilediği bulunmuştur. Özellikle kandaki iyi ve kötü kolesterol üzerine olumlu etkiler yaratan badem, bu şekilde kolesterol nedeniyle görülebilecek tüm hastalıkları önleyici rol oynar.

Badem kemik sağlığı için faydalı

Bademin içerisindeki yüksek kalsiyum ve magnezyum gibi bir çok mineral miktarı kemik gelişimini destekleyicidir. Günde 6-7 adet badem tüketerek ilerleyen yaşlarda kemik hastalığına yakalanma riskini azaltabilirsiniz.

Badem kalp sağlığına faydalıdır

Bademin içerdiği doymamış yağ asitleri, potasyum ve protein miktarı kalp sağlığına olumlu etkiler yapmaktadır. Ayrıca bademin içerisindeki yüksek antioksidan miktarı kalp rahatsızlıklarına neden olabilecek zararları maddeleri vücuttan uzaklaştırmaya yardımcı olur. Ayrıca badem içerisindeki yüksek E vitamini ile, arterlerde yağ lekesi, inflamasyon ya da duvar hasarları gibi kalbe ciddi rahatsızlık verebilecek durumları önlemektedir.

Badem bağışıklık sistemine faydalıdır

Alkali ve E vitamini yönünden zengin içeriğe sahip olan badem, bu iki ayrı maddenin birleşimiyle vücutta güçlü bir antioksidan etkisi yaratmaktadır. Bu nedenle metabolizmada oluşabilecek hastalıkları en baştan önleyici etkiler yaratmaktadır. Badem bu özelliği nedeniyle düzenli olarak tüketimi sağlandığında bir çok ciddi hastalığa karşı bağışıklık sistemini koruyup kollar ve güçlendirir.

Badem cilt bakımına faydalıdır

Badem içerisindeki etken maddelerle birlikte ciltteki hücre yenilenmesini destekler niteliktedir. Bu nedenle cilt bakımlarınızı yaparken direkt olarak badem sütü kullanabileceğiniz gibi badem tüketerek de hücre yenilenmesini hızlandırabilirsiniz.

Badem tansiyon hastalığına faydalıdır

Günde 5-6 adet badem tüketerek kalp sağlığınızı koruyabilir ve daha düzgün çalışmasını sağlayabilirsiniz. Bademin içerisindeki sodyum kan basıncını düzenleyici etki yarattığından tansiyon hastalıklarına iyi gelmektedir.

Badem enerji verir

İçerisinde yüksek miktarda ribaflovin ve manganez bulunduran badem, vücutta enerji açığa çıkarmak için mükemmel bir besindir.

Badem kansere karşı faydalıdır

Yapılan araştırmalara göre bademin içerisindeki yüksek vitamin ve mineral dengesi kanserli hücrelere karşı vücudun bağışıklık sistemini güçlendirdiği tespit edilmiştir.

Badem şeker hastalığına iyi gelir

Badem vücutta doğal insülin ve glikoz düzenleyici görevi görmektedir. Bu nedenle şeker hastalarının yemek öncesi ya da sonralarında karşılaştığı kan şekeri düzensizliğini badem tüketerek aşabilirsiniz.

Badem zayıflamak için yardım eder

Badem düzenli tüketim sonucunda metabolizmayı hızlandıran ve sindirimi kolaylaştıran etkiler yapmaktadır. Bu nedenle badem düzenli spor aktiviteleri için takviye olarak tüketilirse yağ yakımına yardımcı olur.

Badem kabızlığa karşı faydalıdır

Badem içerisinde yüksek miktarda lif bulundurduğundan dolayı çok daha kolay sindirim ve boşaltım yapmanızı sağlamaktadır. Bu nedenle günde 5-6 adet badem yiyerek kabızlık problemini aşabilirsiniz.

Bademin Zararları Nelerdir?

Bademin gereğinden fazla tüketilmediği sürece her hangi bir sağlık problemine sebep olmadığı tespit edilmiştir. Ancak fazla ve uzun süreler tüketilen badem belli bir zaman sonra zararlı olabilir.

 • Fazla badem tüketmek kilo almanıza neden olur
 • İlaç kullanıyorsanız tepkimeye girebilir bu nedenle badem tüketmeden önce doktorunuza danışın
 • Gereğinden fazla tüketilen badem mide bulantısı, kusma ve ishal gibi problemlere neden olabilir.

Genel bir gözle baktığımızda, bademin vücuda bir çok faydasının bulunduğunu belirtmek mümkün. Ancak aşırı tüketim sonucu bazı yan etkiler görülebilmektedir. Bu nedenden dolayı bademi bilinçli bir şekilde tüketmek yararlı olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Çisem dedi ki:

  Sivilceye faydasını yazmışsınız ancak Badem sivilce oluşumunu etkiler mi?

 2. Peri dedi ki:

  Badem yiyerek ağızdan gelen o rahatsız edici kötü kokuları yok etmek artık mümkün badem yiyerek ağız kokularınızı yok edin.

 3. Merve dedi ki:

  Son yıllarda yapılan araştırmalarda bademin kanser üzerinde çok olumlu etkileri olduğu saptanmıştır.

 4. Esila dedi ki:

  Cinsel hayatında bitmiş ve cinsel düzeni bozulmuş orta yaş insanların imdadına koşuyor badem bu sayede cinsel hayatınız düzene girebilir ve bu kabusa son verebilirsiniz.

 5. Akın dedi ki:

  Çisem kardeşim bazı hassas ciltlerde ters tepki gösterebiliyor ama genellde sivilce oluşumuna neden olmadığı gözlemlenmiştir. Ama nadirende olsa %1 de olsa görülenler tabiki de vardır.

 6. Emre dedi ki:

  Badem aşırıya kaçılmadığı taktirde tamamen kalp ve damar dostudur ama aşrıs her şeyde olduğu gibi bunda da tabikide zarar

BİR YORUM YAZ