Bademcik İltihabına Ne İyi Gelir ve Nasıl Geçer?

Solunum yoluyla gelişebilecek enfeksiyonlarını engelleyen bademciklerimizin bazen de kendisi enfeksiyona yenik düşmektedir. Peki bademcik iltihabına ne iyi gelir ve nasıl geçer hepsini sizler için hazırladık.

Bademcik İltihabına Ne İyi Gelir ve Nasıl Geçer?

Bademcik iltihabı bir çok insanda görülen can sıkıcı bir durumdur. Enfeksiyonlara karşı mücadele içerisinde bulunan bağışıklık sisteminin mekanizmalarından birisi de ağzın iç kesiminde bulunan bademciklerdir. Solunum yoluyla vücuda girebilecek enfeksiyon, virüs ve bakterileri bademciklerimiz süzerek vücuda girmesini önler. Fakat bu süzme işlemi sırasında bademciklerimizin iltihap kapma riski oldukça artar. Bir şeyler yerken ya da yutkunurken zorlanmaya başladığımızda bademciklerimiz iltihaplanmaya başlamış olabilir.

Tonsilit olarakta tabir edilen bademcik iltihaplanması daha çok küçük çocuklarda görülmektedir. Fakat bunun yanı sıra her yaştan insan da görülme ihtimali de vardır. Bademciklerimiz şiştiğinde ağrılı yutkunma, yemek yerken zorluk, konuşmada güçlük, boyunda ağrı, ateş basması ve baş ağrısı gibi ciddi problemlerde yaşayabiliriz.

Bu problemlerin etkisini azaltmak ve bademcik iltihabına karşı etkin bir koruma sağlamak için evde tedavi yöntemlerini sizde rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Bademcik İltihabına Ne İyi Gelir?

Süt: Uykudan hemen 1-2 saat önce 1 tatlı kaşığı zerdeçal tozu ile 1 bardak ılık süte, yarım çay kaşığı karabiber atarak iyice karıştırın. Yavaş yavaş içerek karışımınızın bademciklerinize yapışmasını hissedin. Bademcik iltihabınızın etkisini hafifletecektir.

Zerdeçal: İçerisindeki antioksidan maddelerle iltihap kurutucu özelliğe sahip olan zerdeçalı bademcik iltihabınız için 2 farklı yöntemle kullanabilirsiniz. 1. yöntemde 1 bardak sıcak su ile yarım tatlı kaşığı zerdeçalı karıştırın ve iyice gargara yapın. 2. yöntemde ise 1 bardak büyük kupa kaynar su içerisine yarım tatlı kaşığı toz zerdeçal atın ve demlemesini bekleyin. Yavaş yavaş içerek tüketirseniz bademcik iltihabını önler.

Tuzlu su: Gün içerisinde ihtiyaç duydukça tuzlu su ile yapacağınız gargara bademcik iltihabını kurutup şişliğini azaltmak için çok iyi bir yöntemdir. 1 bardağın yarısını ılık su ile doldurup yarım çay kaşığı tuz ekleyerek gargara yapın. Tuzun fazla olmamasına dikkat edin yoksa boğazını yakarak farklı tahrişlere neden olabilir.

Çemen otu: Çemen otu evlerimizde pek sık bulunan bir besin değildir. Fakat özellikle de kış aylarında enfeksiyon riski arttığından dolayı mutlaka evinizde bulundurmanızı önermekteyiz. Yarım litre kaynar suya 5 çay kaşığı çemen otu ekleyin ve 20 dakika kadar kaynamasını bekleyin. 20 dakika sonunda ocaktan aldığınız karışımın ılımasını bekleyin ve ılıdıktan sonra iyice süzün. Artık karışımınız hazır ve gün içerisinde ihtiyaç duydukça gargara yapmaya devam edebilirsiniz. Çemen otu ile gargara bademcik şişmesine çok iyi gelir.

Sıcak su ve limon: Yüksek C vitamini miktarı ve hastalıklara karşı savaşan maddeler bulunduran limonun aynı zamanda iltihap kurutucu etkisi vardır. 1 adet taze limonu 1 bardak ılık suyun içerisine sıkın ve iyice karıştırın. Tatlandırmak için 1 çay kaşığı bal kullanabilirsiniz. Bu karışımı yavaş yavaş ve zaman geçirerek içmelisiniz. Limon bademciklerinizi sarıp hem şişliğini azaltacak hem de enfeksiyonlarla savaşacaktır.

Tarçın çayı: Tarçının ilk özelliklerinden birisi bakteri yayılmasını önlemesidir. Bu aynı zamanda bademcik iltihabının yayılmasını ve daha çok şişmesini önlemek demektir. 1 adet kupa içerisine tarçın çayı hazırlamak için 2 küçük çubuk tarçın ve 1 çay kaşığı toz tarçını ekleyin ve üzerine kaynar su dökün. Yaklaşık olarak 8-10 dakika kadar demlemesini bekleyin. Biraz ılıdıktan sonra zamana yayarak tüketmeniz bademcik iltihabını engeller.

Sarımsak: En etkili antioksidan kaynaklarından biri olan sarımsak tabiki bademcik iltihabına karşı etkilidir. Bademcik iltihabınız için sarımsak ile uygulayabileceğiniz en etkili yöntem; 1 adet sarımsağı ikiye ayırın ve ağzınıza atın. Yavaş yavaş emerek suyunu çıkartın ve yutkunmaya başlayın. Sarımsağın içerisindeki antioksidanlar bademcik şişmesini önleyecektir.

Adaçayı: Adaçayının saymakla bitmeyen faydalarından bir tanesine bademcik şişmesine iyi gelmesidir. Adaçayı bademciklerdeki ağrının azalmasını ve şişliğin sinmesini sağlar. Gün içerisinde adaçayını sıklıkla tüketerek bademcik iltihabına karşı önlem almış olursunuz. Dikkat edilmesi gereken nokta ise gebelik ve meme döneminde bulunan kadınlar adaçayını kullanmaması gerektiğidir.

Bademcik İltihabı Nasıl Geçer?

 • Yutkunmakta zorlanacağınız gıdalardan uzak durun
 • Vücudun ihtiyacı olan vitamin ve minarelleri taze sıkılmış meyve sularından temin edin
 • Asitli ve kafein içeren içeceklerden kesinlikle uzak durun
 • Baharat oranı yüksek yiyecekler daha fazla tahriş yapacağından baharat kullanmayın
 • Boğaz kurumalarına karşı nemsiz ortamlarda bulunmayın
 • Fazla hareketli yaşam tarzından, sakin ve dinlenen bir profile geçiş yapın
 • 1 hafta boyunca şişliğiniz geçmediyse mutlaka uzman bir doktora başvurun.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Ekrem dedi ki:

  Selamlar yukarıda bahsettiğiniz yöntemlerin dışarısında bademcik iltihabı için bitkisel çözüm önerileriniz bulunuyor mu?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Ekrem Bey, size bademcik iltihabı için bitkisel çözüm yöntemi önereceğim. 1 bardak kaynar su içerisine 1 tatlı kaşığı papatya çayı attıktan sonra 5 dakika kadar demlemesini bekleyin. İçerisinde 1 çay kaşığı limon suyu ve 1 çay kaşığı bal ilave ettikten sonra karıştırın ve için. Papatya çayı bademcik iltihabına çok iyi gelmektedir.

BİR YORUM YAZ