B1 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Vücudumuzdaki pek çok fonksiyonu düzenleyen B1 vitamini, hangi yiyeceklerde bulunur, günlük ne kadar B1 vitamini tüketmeliyiz, eksikliğinde görülen hastalıklar ve faydaları nelerdir hepsi yazımızda.

B1 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

B1 vitamini, vücut sağlığı için gereksinimi yüksek ve önemi büyük vitaminler arasında yer alır. B1 vitaminin vücuttaki en büyük görevi sinir sistemi işleyişini düzenli olarak yerine getirebilmesidir.

B1 vitamini, metabolizma ile buluşan protein ve yağların daha sağlıklı çözünebilmesine yardım etmektedir. Çünkü B1 vitaminin kendisi suda çözünebilen, enerji üretiminde karbonhidrat ve glikoz dönüşümüne yardım eden bir yapıdadır.

Ayrıca B1 vitamini, sıralı sindirim sistemindeki tüm kas dokularını korur, karaciğer başta olmak üzere iç organların sağlıklı çalışmasına yardım eder ve kafa derisi, saç, ağız ve göz sağlığını da iyi bir oranda destekler. B1 vitaminin diğer bir bilindik yönü ise strese karşı etkin rolüdür. Sinir sistemini düzenleyerek strese karşı yüksek mücadele gücü yaratır.

B1 vitamini, günlük ihtiyaç alındıktan sonra vücutta saklanmayan ve boşaltım yoluyla vücuttan atılan bir vitamin çeşididir. Bu nedenle birazdan sizlerle paylaşacağımız B1 vitamini yönünden zengin besinleri tüketerek B1 vitamini vücuda tüm faydalarından yararlanabilirsiniz.

B1 Vitamini Bulunan Yiyecekler

Aşağıda sizlerle paylaştığımız liste B1 vitamini miktarı yüksek besinlerin tam listesi değildir. B1 vitamini için daha geniş bir diyet için doktorunuzla görüşerek sizin için en yararlı besinlerin listesini temin edebilirsiniz.

Derin deniz balıkları: Akşam yemeğinde tüketeceğiniz 200 gram palamut ile günlük B1 vitamini ihtiyacınızın tamamını karşılayabilirsiniz.

Fındık:  Her gün 100 gram fındık tüketerek günlük B1 vitamini ihtiyacının %70’ini alabilirsiniz.

Ayçiçeği tohumu: Günlük sadece 100 gram ayçiçeği tohumu tüketerek günlük ihtiyacınızın 1,5 katını karşılayabilirsiniz.

Buğday ekmeği: Buğday ekmeği B1 vitamini için iyi bir alternatiftir. Sadece 100 gramında 0.48 mg B1 vitamini bulundurur.

Bezelye tohumları: 100 gramında 0.29 mg B1 vitamini bulunduran bezelye, günlük ihtiyacınızın %29’unu karşılamaktadır.

Yeşil kabak: 0.17 mg B1 vitaminin 100 gramında bulunduran yeşil kabak tükettiğinizde günlük %17 oranında B1 vitamini karşılamış olursunuz.

Kavrulan soya fasulyesi: B1 vitamini temini için tüketebileceğiniz alternatif besinlerden olan kavrulmuş soya fasulyesi günlük almanız gereken B1 vitaminin %43’ünü karşılar.

Kuru fasulye: 0.24 mg B1 vitaminini 100 gramında bulunduran kuru fasulye günlük ihtiyacınız için alternatif yiyecekler arasında bulunmaktadır.

B1 Vitamini Faydaları

Enerji üretir

B1 vitamini vücudun en temel enerji üretim mekanizmalarından bir tanesidir. B1 vitamini sayesinde, vücuda giren şekerin bazı sistemler vasıtasıyla enzimlenerek glikoza dönüşmesine ve enerji üretilmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca hidroklorik asit salgılayarak besinlerin tam sindirilmesi konusunda B1 vitamini faydalıdır.

Sinir sistemlerini düzenler

B1 vitamini sayesinde beyin ve sinir sistemleri düzenli şekilde çalışarak sinir ölümü ve beyni kötü komplikasyonlara sokabilecek tüm riskler azalmaktadır. Ayrıca kasa giden sinirlerin iletim güçlerini de üst seviyeye çıkararak daha düzenli kas fonksiyonları sağlamak için B1 vitamini oldukça faydalıdır.

Kalp ve göz hastalıklarından korur

B1 vitamini, kalp kaslarının güçlü olmasını ve düzenli çalışarak kalp fonksiyonlarının eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesine de faydalıdır. Bunun yanı sıra B1 vitamini göz hastalıklarına karşı koruma sağlayarak katarakt olma riskini en aza indirmektedir.

Cilt sağlığına faydalıdır

Düzenli bir şekilde tüketeceğiniz B1 vitamini ile cilt yenilenmesini üst seviyelere çıkarabilir ve yaşlanmayı geciktirebilirsiniz. Ayrıca ciltteki gözeneklerin sıkılaşması ve kırışıklıkların giderilmesi için B1 vitamini çok faydalıdır.

Alzheimer riskini yok eder

B1 vitamini eksikliği yaşamayan insanlar sinir ve beyin sistemlerinde çok büyük hasarlar oluşmayacağından ileri yaşlardaki Alzheimer riskine karşı korunmaktadırlar.

B1 vitaminin genel faydaları

 • B1 vitamini hafızayı güçlendirir ve dikkat eksikliğini giderir
 • B1 vitamini sinir sistemini rahatlatarak stresten korur
 • B1 vitamini alyuvar sağlığını destekler
 • B1 vitamini alkol alan kişilerin eksikliklerini gidermeye yardımcı olur
 • B1 vitamini iştah açıcıdır

B1 Vitamini Eksikliğinde Görülen Hastalıklar

Eğer B1 vitamini yönünden eksik beslenirseniz ve B1 vitamini eksikliğine yakalanırsanız, hafızada gerileme, sinir bozukluğu, uykusuzluk, iştahta eksiklik, zayıflama, sindirim sistemi bozukluğu ve baldırlarda güçsüzleşme gibi bir çok hastalıkla uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.

Ayrıca B1 vitamini eksikliği giderilmez ise, sinir sistemi, beyin ve kalpte kalıcı hasarlara yol açabilen etkenler meydana gelebilir. Bu nedenle B1 vitamini eksikliği yaşamamaya özen göstermelisiniz.

B1 vitamini eksikliğinde ortaya çıkabilecek hastalıklar

 • Kuru ve ıslak beriberi
 • Beyin hastalıkları
 • Göz hastalıkları
 • Kas kayıpları
 • Merkezi sinir sistemi hastalıkları

olarak sıralanabilir.

Günlük Ne Kadar B1 Vitamini Tüketmeliyim?

Şuana kadar sizlerle paylaştığımız bilgilerden anlayacağınız üzere B1 vitamini eksikliği vücutta ciddi fonksiyon bozukluklarına ve hastalıklara yol açmaktadır. Bu nedenle günlük B1 vitamini ihtiyacını karşılamak için dikkatli olmanız gerekmektedir. Günlük B1 vitamini ihtiyacı tablosu;

 • 0-6 ay arası bebeklerde / 0.2 mg
 • 6-12 ay arası bebeklerde  / 0.3 mg
 • 1-3 yaş arası çocuklarda / 0.5 mg
 • 4-8 yaş arası çocuklarda / 0.6 mg
 • 9-13 yaş arası çocuklarda / 0.9 mg
 • 14-18 yaş arası erkeklerde / 1.2 mg
 • 14-18 yaş arası kadınlarda / 1 mg
 • 19 yaş ve üzeri erkekler  /  1.2 mg
 • 19 yaş üzeri kadınlarda / 1.1 mg
 • Gebe kadınlarda / 1.4 mg

olarak yapılabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ