B Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

B vitamini vücut fonksiyonlarının düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Peki B vitamini hangi besinlerde bulunur sizler için hazırladığımız yazıda bulabilirsiniz.

B Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

B vitamini insan vücudunda bir çok göreve sahip ve yine bir çok fonksiyonun daha düzenli halde çalışmasını sağlayan bir vitamindir. Hücrelerin enerji metabolizmasını düzenler, antikorların güçlenmesini sağlayarak vücut direncini üst seviyeye çıkarır, beyindeki algoritmaların en düzenli şekilde çalışmasını sağlayarak beyine düzenli bir işleyiş getirir.

B vitaminin vücutta sayısız düzenleyici rol oynadığını düşünürsek B vitamini eksikliğinde vücut fonksiyonlarında bozulma görülecek ve çeşitli sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalınacaktır. B vitamini eksikliği çok değilse buna bağlı olarakta hafif şiddette etkiler ortaya çıkacaktır.

B vitamini eksikliği giderilmediğinde zamanla etkisini artıracak yaşam kalitenizi kötü yönde etkileyecektir. B vitamini vücut tarafından üretilmediği için bizler B vitamini ihtiyacını dışarıdan aldığımız çeşitli besinler ve takviyelerle gidermeye çalışırız. Bu nedenle B vitamini hangi besinlerde bulunur ve kaliteli B vitamini için hangi besinleri tüketmeliyiz sizler için araştırdık.

B Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Balıklar: Omega-3 yağ asidi ile vücuda bir çok faydası bulunan balıklar B vitamini bakımından zengindir.

Peynir: Ortalama olarak 100 gramında 20 gr protein bulunduran peynir çeşitleri de B vitamini için iyi bir besin türüdür.

Tavuk eti: Haftanın bir kaç günü ev yemeklerinizde bulundurabileceğiniz tavuk eti ile B vitamini eksikliğinizi giderebilirsiniz.

Yumurta: Ortalama olarak 63-65 gr olan bir yumurta günlük B vitamini ihtiyacınızın %22’sini karşılamaktadır. Güne başlangıç kahvaltınız da tüketeceğiniz iki yumurta ile günlük B vitamini ihtiyacınızın %44’ünü hem karşılarsınız hem de güne zinde başlayabilirsiniz. Fakat kolesterol rahatsızlığınız varsa yumurta tüketirken dikkatli olmalısınız.

Süt ve yoğurt: Süt ürünleri B vitamini bakımından zengindir. Günlük ve taze süt ürünleri hem kalsiyum hem de B vitamini ihtiyacınızı karşılar.

Kuzu eti: Sığır etine göre B vitamini düzeyi biraz düşük olsa da kuzu eti de bol miktarda B vitamini içermektedir.

İnek eti: B vitamini oldukça zengin olan inek eti bunun yanı sıra demir, çinko minarelleri ve protein yönünden vücudun bir çok ihtiyacını karşılayabilen bir et türüdür. Günlük B vitamini ihtiyacınız için 160 gr inek eti tüketebilirsiniz.

Midye: Sokakta, çarşıda ve köşe başlarında sıkça karşılaştığımız içli midye dolması B vitamini yönünden zengin içeriğe sahiptir. Eğer kolesterol hastalığınız yoksa gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

Ciğer: Kuzu ciğeri başta olmak üzere ciğer çeşitleri B vitamini için uğrak kaynaklarımızdandır. Bu noktada kuzu ciğeri için ayrı bir parantez açabiliriz. Sadece 100 gr kuzu eti tüketmeniz günlük B vitamini ihtiyacınızın neredeyse 10 katını karşılayacaktır.

B Vitamini Eksikliği Kimleri Tehdit Etmektedir?

Vejetaryan beslenen kişiler B vitamini eksikliği yönünden ilk sırayı çekmektedirler. B vitamini en çok et ürünlerinde bulunmaktadır. Süt ve süt ürünlerinde bulunan B vitamini günlük ihtiyacı karşılamakta çoğu zaman yeterli olmayacak ve B vitamini eksikliği görülecektir.

B Vitamini Eksikliğinde Görülen Hastalıklar?

B vitamini eksikliği görüldüğünde sinir hasarı, ellerde ve ayaklarda soğukluk, sürekli unutkanlık, dikkat dağınıklığı, depresyon ve yorgunluk gibi ciddi problemler oluşabilir. Bu rahatsızlıklar, yetersiz B vitamini erken teşhis edilip ve gerekli B vitamini takviyeleri yapıldığında ciddi boyutlara ulaşmadan önlenmesi mümkündür. B vitamini eksikliği çocuklarda zeka seviyesinde düşüklük, konuşma ve yürüme konusunda verimsizlik gibi problemler ortaya çıkarmaktadır.

B Vitamini Eksikliği Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavi yöntemleri B vitaminin eksiklik nedenine göre belirlenmektedir. Eğer B vitamini eksikliği bulunan kişi vejeteryan ise dışarıdan takviyelerle eksiklik giderilir. Alanında uzman doktorunuz size B vitamini içeren haplar kullanmanızı tavsiye edebilir ya da önemli derecede eksiklik varsa iğne yoluyla B vitamini enjekte edebilir.

B vitamini eksikliği yaşayan birey düzensiz beslenme sebebiyle bu eksikliği yaşıyorsa uzman diyetisyenler tarafından verilecek programlarla kişinin yeme alışkanlığı değiştirilir ve belirttiğimiz besinlerle B vitamini eksikliği giderilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ