Ayak üşümesi neden olur?

İzmir’den Ayça hanımın şikâyeti üzerine; hastamız sürekli ayakların da üşüme probleminden dert yandığını bunun neden kaynaklanabileceği sorusunu bizlere yöneltti. Geçmiş olsun dileklerimizi sunuyor sorusunun cevabına geçiyoruz.

Ayak üşümesi neden olur?

Havalar soğuk olduğu zamanlarda ilk el ve ayak gibi, vücutta sürekli dolaşan kanının geç ulaşmış olduğu bölgeler üşüme eylemi göstermektedir. Hava aşırı derece soğuk olduğunda metabolizmanız hayati organlarınızın ısınmasına öncelik gösterdiği için kan genelde bu organlarda toplanır bu yüzden el ve ayakların ısınması da haliyle uzun sürmektedir. Bir diğer hususta havalar sıcak olduğunda bile ayak üşümesi problemiyle karşı karşıya iseniz, sizinde henüz farkında olmadığınız bir rahatsızlığın habercisi olabilir. Ayaklarınızı bir türlü sıcak tutamamanıza, dolaşım bozuklukları, kansızlık ve hormonsal bozukluklar gibi birçok etmen de neden oluşturabilmektedir. Bu sorunlar ayaklarınızın yanı sıra vücudunuzun diğer uzuvlarının da üşümesine neden olunur. Böyle anı ısı düşmelerinde uzman doktorunuza başvurarak neden kaynaklandı noktasında önlem alınması önerilir.

Ayak üşümesinin nedenleri:

Tiroid bezinin normalinden az çalışmasıAyak üşümesi 1

Tiroid bezinin salgılamış olduğu hormonlar, vücudun genel sağlığının korunması ve vücudun genel işlevlerini düzenli bir şekilde yerine getirmesi için oldukça önemlidir. Tiroid bezleriniz yeteri kadar gerekli olan hormonu üretemeyince, bu duruma tıpta hipotiroid adıda verilir ve metabolizma yavaşlayarak çeşitli problemler baş gösterir. Bunların en başında ayak üşümesi yer almaktadır.

Perifik Nöropati problemi

Ayak üşümesi 2Sinir hasarlarını işaret eden ve ellerde, ayaklarda karıncalanmalar ve de uyuşmalar gibi belirtileri olan perifik nöropati şeker hastalığına, zararlı toksinlere, enfeksiyonlara maruz kalma gibi bir çok nedenden görülebilmektedir. Bu tür rahatsızlılarda kişi devamlı el ve ayakları üşüyormuş hissine kapılır.

Kan dolaşımınızdaki bozukluklar

Genellikle kan dolaşımının yetersiz oluşu ayak üşümesinin nedenleri arasında ilk sırada gelmektedir. Bu durum ayaklarınızı ısıtacak kadar yeterli olan kanın ayağınıza gitmediği anlamına gelmektedir. Modern yaşamın getirmiş olduğu hareketsiz yaşam tarzı bunu tetiklemektedir.

Periferik artef sorunu

Kısaltılması Pah olan bu hastalık, bacak bölgelerinde bulunulan damarların ani daralması ve tıkanmasına neden olan bir hastalık oluşumudur. Hastalığın ana nedeni kötü huylu kolesteroldür. Tıkanan damarlardan ayağa yeterli kan ulaşmayacağından dolayı ayak da üşümeler görülmeye başlayacaktır.Ayak üşümesi 3

Diğer nedenleri şunlardır:

Dolaşım problemlerine davetiye çıkaran sigara, alkol, stres gibi ana etmenler, vücudun yeteri kadar suyu alamaması, hormonsal değişmeler, bazı ilaçların yan etkileri ayak üşümesine neden olabilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. kemal kalayci dedi ki:

  hocam benim ayaklarımdan cok şikayetim şöyle anlatayım benim ayaklarımacayıp üşüyor mıhladız demiri ceker gibi ayaklarımda öyle soğu cekiyor üccif corap giymeme ramen ayaklarım donuyor ve ısındıkdan sorada sızlamaya başlıyor ondan bir zaman sorada ağrı başlıyor geceleri yatakda yatırken hic bir şikayetim olmuyor bu bir hastalıkmi hastalıkmidir hasdalıksa tedavisi varmıdır varsa hangi dokdora muayene olabilirim cavaplarsanız sevinirim SAYGILAR SUNARIM

  1. Durmuş dedi ki:

   Aynı sorun bende de var. Ayaklarım sanki ıslakmış gibi oluyor ve çok üşüyor. Bu genellikler kış aylarında oluyor. Ne yapmalıyım tedavisi var mı acaba ?

 2. Buğra C. dedi ki:

  365 gün ayaklarım buz gibi doktor kontrolude yaptırdım her hangi bir damar problemim yok çok şükür.

BİR YORUM YAZ