Ayak Üşümesi Neden Olur ve Nasıl Önlenir?

Sıcak havalarda bile ayak üşümesi problemi yaşıyorsanız bu durumu çokta hafife almayın çünkü ayak üşümesi ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Ayak üşümesi ile ilgili her şey hastaniye.com’da.

Ayak Üşümesi Neden Olur ve Nasıl Önlenir?

Özellikle de kış aylarında burun ucu, eller ve ayaklar gibi kalpten pompalanan kanın en son ulaştığı noktalar daha çabuk bir şekilde üşümektedir. Dışarıdaki hava sıcaklığı iyice düştüğünde vücut, hayati fonksiyonları devam ettirebileceği organlara öncelik verdiği için, kanın büyük bir kısmı bu bölgelerde daha çok aktifleşir ve vücudun uç kısımlarında kalan organlara kanın ulaşması daha da gecikir.

Bazı insanlarda yaz aylarında bile ayak üşümesi problemi görülebilmektedir. Sıcak havalarda bile ayak üşümesi yaşayan insanların doğal olarak akıllarında soru işaretleri bulunmaktadır. Böyle bir durum içerisinde bulunuyorsanız ayak üşümenizin nedeninin altında başka faktörlerde yatıyor olabilir. Ayaklarınızı denediğiniz tüm yöntemlere rağmen ısıtamıyorsanız, vücudunuzda hormonal aktivite problemleri, kan dolaşım sorunları ya da yeteri kadar kan üretememe gibi rahatsızlıklar yaşıyor olabilirsiniz.

Birazdan sizlerle paylaşacağımız ayak üşümesinin nedenlerini öğrenmeniz ve kendinizde yaşadığınız belirtileri tespit etmeniz bu rahatsızlığın tedavisi için en iyi yöntem olacaktır.

Ayak Üşümesinin Nedenleri Nelerdir?

Kan basıncındaki bozukluk

Kalpten pompalanan kanın miktarı, basıncı ve dolaşım hızı ayak üşümesi sebeplerinde ilk sırayı çekmektedir. Böyle bir durum söz konusu olduğunda ayakların kendilerini ısıtabilecek kadar kana sahip olmadığı anlaşılmaktadır. Vücudunuz ayaklarınıza yeteri kadar kan pompalamadığında ayak üşümesine neden olur.

Sakin yaşam tarzı

Aktivite yapmadan geçirdiğiniz bir yaşam tarzınız varsa, örnek olarak masa başı bir işte çalışıyorsanız, gününüzü hareket etmeden bitiriyorsanız ayak üşümesi problemi meydana gelebilir. Aktif bir hayat biçimi yaşamanız, hareketli olmanız ayak üşümesini önleyecektir.

Triod bezi pasifliği

Troid bezi görevlerini tam olarak yerine getirmediği zamanlarda metabolizmada yavaşlamalar gerçekleşir ve buna bağlı olarak kan basıncında da düşüşler görülür. Yeteri kadar kan pompalanmayan ayaklar bir süre sora üşüme problemi ile karşılaşmaktadır. Pasif troid bezinin diğer belirtileri arasında saçlarda dökülme, ciltte kuruluk, ani kilo artışı ve bitkinlik gibi durumlarda görülmektedir.

Reyno rahatsızlığı

Troid bezi pasifliği nedeniyle görülen ayak üşümesinin tedavisine başladınız ancak hala ayaklarda üşüme görülüyorsa reyno hastalığı bu duruma sebep olabilir. Reyno hastalığında soğuk hava ile karşılaşan kan damarlarında strese bağlı sıkışma ve kasılmalar meydana gelerek kan akışında problemler ortaya çıkmaktadır. Böyle bir durum ayak üşümesine sebep olur.

(B12) Vitamini eksikliğinde görülen kansızlık

Vücudunuzda belli başlı faktörlere bağlı kan üretimi yeteri miktarda gerçekleşmiyorsa bu durum kansızlık olarak adlandırılmaktadır. Yeteri kadar kırmızı kan hücresi üretmeyen vücudun, hücrelere taşınan oksijen miktarında azalmalar görüleceğinden yorgunluk, nefeste darlık, başta dönme, ciltte solukluk ve başta ağrı gibi problemler de ortaya çıkacaktır. Bu duruma bağlı ayaklara yeteri kadar kan taşınamayacağından ayak üşümesinin gerçekleşmesi kaçınılmaz olacaktır.

Ayak Üşümesi Nasıl Önlenir?

Ayak üşümesine önleyen sıcak yağ masajı

Isıtılmış bir miktar yağ (tercihen kantaron yağı) yardımıyla ayaklarınıza yapacağınız masaj ile o bölgedeki kan akışını uyarabilir ve kanın hareketliliğini artırabilirsiniz. Bunun yanı sıra ayağınıza belli aralıklarla uygulayacağınız sıcak yağ masajı ile ayak üşümesine engel olabileceğiniz gibi sinirleri uyararak vücudunuzun genel sağlığını da iyi yönde etkileyebilirsiniz.

Ayak üşümesini önleyici hidroterapi

Bu yöntemde ayaklarınızı alışmışın dışına çıkartarak tepki mekanizmasını uyarmak amacıyla soğuk ve sıcak su uygulaması yapılmaktadır. 1 kap içerisine yaklaşık 15 derece sıcaklığında su koyulur. Diğer kap içerisine 30 derece sıcaklığında su koyulur. Bu iki kap arasında her 2 dakikada bir değişim yapılarak ayakların uyarılması sağlanır. Bu şekilde ayak bölgesinde hareketlilik elde edilecek ve ayak üşümesi önlenecektir. Ayrıca su içerisine bir kaç farklı yağ esansı ve kurutulmuş biberiye ekleyebilirsiniz.

Ayak üşümesini önlemek için egzersiz

Gün içerisinde belirleyeceğiniz aralıklarla yapacağınız ayak egzersizleri ile birlikte ayak üşümelerini engelleyebilirsiniz. Bu nedenle düzenli olarak devam ettireceğiniz ayak egzersizleri kan akışını hareketlendirecek ve ayak üşümesine karşı etkili bir sonuç elde edeceksiniz. Egzersiz örneği olarak; ayaklarınızın üzerine 2 kilogram kadar ağırlık koyarak bilek hareketleriyle ağırlığı kaldırıp indirebilirsiniz.

Ayak üşümesini azaltan epsom tuzu

Epsom tuzu içerisindeki yüksek magnezyum sülfat ile ayaklarınızın üşümesine engel olabilirsiniz. Magnezyum sülfat maddesi sıcak su ile birleşim gösterdiğinde açığa daha yüksek ısı çıkarmaktadır. Epsom tuzu ile banyo yaparsanız özellikle ayak bölgelerinizde zaman içerisinde ısınmalar gerçekleşecektir.

Ayak Üşümesine Karşı Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Ayak üşümesini azaltıcı zencefil çayı

Vücuda bir çok faydası bulunan zencefilin bir diğer faydası kan basıncını düzenlemesidir. Düzenli olarak tüketildiğinde kan basıncını düzenleyen ve damar hastalıklarına iyi gelen zencefil çayı aynı zamanda ayak üşümesini de zaman içerisinde iyileştirmektedir. 1 bardak kaynar su içerisine kurutulmuş zencefil ekleyin. 5 dakika kadar demlemesini bekledikten sonra tüketebilirsiniz. 1 hafta kadar her gün 1 bardak tüketmeniz yeterli olacaktır.

Ayak üşümesini azaltmak için yeşil çay

Yeşil çayın vücuda bulunan sayısız faydalarından bir tanesi de kan damarlarının sağlığını pozitif yönde etkilemesidir. Daha sağlıklı bir şekilde çalışan kan damarları sayesinde kalpten yola çıkan kan vücudun tüm bölgelerine rahatlıkla ulaşabilmektedir. Bu nedenle vücudun herhangi bir bölgesinde kansızlık problemi görülmeyeceğinden ayak bölgesinde de yeteri kadar kan miktarına ulaşılacaktır. Düzenli bir şekilde yeşil çay kullanarak ayak üşümesini önleyebilirsiniz. 1 hafta boyunca sabahları aç karnına içeceğiniz 1 bardak yeşil çay iyileşmek için yeterli olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 23 YORUM
 1. Necmettin dedi ki:

  Ayaklarım üşüyor ve ardından küçük idrar geliyor.
  Tüm vücudumda problem yok sadece ayaklarda. Sıcak yaz mevsiminde bile camı açamıyorum balkonda hafif rüzgar esintisi bile rahatsız ediyor. Genellikle akşamları bu durum oluyor.

 2. şevki dedi ki:

  sag ayagım sıcak havada bıle üşüyo ne yapmalıyım

 3. Gonul dedi ki:

  Merhaba 31 yawindayim ve yaz kiw ayaklayim donuyor gibi.ne kadar giyinsemde fark etmiyor.Ve birde oglum 6 yawinda onun ayaklari terliyor kiwin corablari nem oluyor nedenini yazarsaniz sevinirim.

 4. Ramazam dedi ki:

  Hocam öncelilkle kolay gelsin ayaklarım üşüyor 3 4 gü den beri duş almıştım saç dökülmesini gördüm

 5. Gönül dedi ki:

  Merhabalar ben sürekli ayak üşümesi problemi yaşıyorum özellikle geceleri ne kadar ısıtmaya çalışırsam çalışayım ısınmıyor bu durum uykumu bile etkiliyor üşüdüğüm için uyuyamiyorum nedeni ne olabilir

 6. Vedat polat dedi ki:

  Sadece tek ayağım üşüyor bunun nedenini bir türlü anlamadım

 7. Süreyya sandıkçıoğlu dedi ki:

  Merhaba ben geceleri yatarken kat kat çorap giymeme rağmen ayaklarımı ısıtamıyorum ki uyuyabileyim bana ne önerirsiniz ? Şimdiden teşekkürler

 8. Esranur dedi ki:

  El ve ayaklarım kendimi bildim bileli hep soğuk (buz gibi) 3 kat çorap patik vs giysem bile hiç bir fark olmuyor gerçekten bu durum hep ayni

 9. Erol dedi ki:

  Benim ayaklarım yaz ve kış aylarında bile hiç kızmıyor nedeni nedir sayın doktorum

 10. Mehtap dedi ki:

  Benim sadece bir ayağım üşüyor bunun sebebi nedir lütfen yardımcı olabilir misiniz

 11. Sinan dedi ki:

  Bende de ayak üşümesi var ayaklarım geç ısınıyor neden olabilir ne önerirsiniz

 12. sima celik dedi ki:

  merhaba benim ayaklarım yaz kış üşüyor ancak sıcak suya koyarsam ısınıyor hc bir hastalığım da yok sebebini bir turlu anlamadim ama çok çabuk yoruluyorum sizim

 13. Bilcan dedi ki:

  Annemin ayakları üşüyor rahim ağzı kanseri başlangıcı var acaba onunla bir alakası var mıdır?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Bilcan Hanım, ayak üşümesi daha çok kansızlık gibi durumlarda görülmektedir. Direkt olarak rahim ağzı kanseri sebebiyle oluyor demek doğru olmayacaktır.

   1. sima celik dedi ki:

    merhaba benim ayaklarım yaz kış üşüyor ancak sıcak suya koyarsam ısınıyor hc bir hastalığım da yok sebebini bir turlu anlamadim

 14. Umut dedi ki:

  Geceleri uyurken üşüdüğümde sabah ayaklarım donuyor. Bu konuda lütfen bana yardımcı olun. Demir değerim 50. Fakat olması gereken değer 58 mis. B12 değerim 432.

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Umut Bey, B12 değerleriniz normal görünüyor tabi 500 civarında olması daha iyi olabilir ancak kan basıncındaki bozukluk ya da kansızlık bu durumun temel sebebi konumunda gibi görünüyor. Nedene yönelik tedavi uygulanırsa ayak üşümesi önlenebilir diye düşünüyorum.

 15. Ecem dedi ki:

  Ayağımın küçük parmağını çatlattım ve o ayağım hiç ısınmıyor bu neden kaynaklanır ki ?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Ecem Hanım, darbe sonucunda ayak küçük parmağınızda çatlağın yanı sıra kan akışını azaltacak damarsal problemlerde görülmüş olabilir. Bu durumda ayağınıza giden ve geri dönen kan akışında problem olduğunda ısınma sorunu da ortaya çıkabilir. Vakit kaybetmeden ortopedi uzmanına gitmenizi öneririm.

 16. Kemal dedi ki:

  Ben bu ayak üşümesi derdinden uzun süredir çekiyorum ve korkuyorum da ayak üşümesi acaba hangi hastalıkların belirtisi olabilir?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Kemal Bey, kansızlık, hormonal bozukluk, troid ve reyno hastalıkları, kan basıncı dengesizliği gibi hastalıkların belirtisi ayak üşümesi olabilir.

 17. Buğra dedi ki:

  Yahu ayaklarım sürekli buz gibi bir türlü ısıtamıyorum anlamadım bu ayak üşümesi için hangi doktora gitmeliyim?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Buğra Bey, ayak üşümesi probleminiz için dahiliye bölümüne gidebilirsiniz. Daha sonra nedene yönelik tedavi için sizi diğer bölümlere yönlendirebilirler.

BİR YORUM YAZ