Ayak Terlemesi Neden Olur ve Nasıl Giderilir?

Ayak terlemesi kişiye hem fiziki hem de sosyolojik bağlamda kötü sonuçlar doğurmaktadır. Fazla terleyen ve kötü koku yapan ayaklar için kalıcı çözüm niteliğindeki doğal tedavi yöntemleri hastaniye.com’da.

Ayak Terlemesi Neden Olur ve Nasıl Giderilir?

Ayak terlemesi, bulunduğu kişiyi pek çok farklı şekilde rahatsız eden bir sağlık problemidir. Aşırı terleme yaşayan ayaklar özellikle de çalışma şartları nedeniyle sürekli ayakkabı içinde kalıyorsa bir süre sonra mantar görülme riski de artış göstermektedir.

Ayaklarda fazla terleme yaşayan insanlar fiziki sağlık problemlerinin yanı sıra toplum içerisinde ayak kokusundan dolayı psikolojik problemlerde yaşayabilmektedir.

Ayakta Terleme Neden Olur?

Ayak bölgesinde oluşan fazla ter, her hangi bir hastalıktan bağımsız olarak vücudun geneline dağılım gösteren ter bezleri ve işlevlerinin bozulması sonucunda gerçekleşmektedir. Ayrıca ayak bölgesi kişinin yaşamış olduğu dönemsel hormon faaliyetleri sırasında da fazla terleme gibi problemlerle karşılaşabilir.

Örnek olarak menopoz dönemi yaşayan kadınlar ya da tiroid bezi rahatsızlığı bulunan insanlarda ayakta terleme problemi çok daha fazla görülebilmektedir. Ayrıca sevinç, öfke, mutluluk ya da üzüntü gibi duyguları fazla yaşayan insanlarda da ayakta terleme daha fazla oluşmaktadır.

Ayak Terlemesine Bitkisel Çözüm

Birazdan sizlerle paylaşacağımız evde uygulayabileceğiniz ayak terlemesine karşı kesin çözüm niteliğindeki doğal tedavi yöntemleri ile sağlığınıza kavuşabilirsiniz. Ancak bu tedavi yöntemlerinin yanı sıra uzman bir doktor yardımı da almak sizler için çok daha iyi olacaktır. Süreç sonucunda hayatınıza fiziksel ve psikolojik olarak çok daha sağlıklı bir şekilde devam edebilirsiniz.

Meşe Kabuğu

İçerisindeki etken maddeler ile birlikte ayak bölgesindeki ter bezlerinin aktifliğini azaltarak ayak bölgesindeki terlemeyi en aza indiren meşe kabuğu oldukça etkili bir yöntemdir. 750 ml su içerisine yaklaşık 1 avuç kadar toz meşe kabuğu eklendikten sonra 20 dakika kadar kaynatılır. Hazırlanan su içerisinde ayaklar 20 dakika kadar bekletilir.

Beyaz İspirto

İspirto ve tentürdiyot birleşimi ayak kokusunun uzun süreli yok edilmesi için oldukça etkili bir yöntemdir. Yarım su bardağı beyaz ispirto içerisine 6 damla tentürdiyot eklenir ve iyice karıştırılır. Hazırlamış olduğunuz karışım ile ayaklar ovulur ve 15 dakika kadar bekletilir.

Adaçayı

Adaçayı içerisindeki yüksek antioksidan miktarı ile ayak bölgesinde terlemeye sebep olabilecek mikropları öldürmektedir. 1 kap su kaynattıktan sonra içerisine bir miktar adaçayı ekleyin ve 5 dakika kadar kaynatmaya devam edin. Daha sonra hazırladığınız bu karışım ile ayak banyosu yapabilirsiniz.

Limon

Doğadaki en yüksek antioksidan miktarına sahip besinlerden biri konumunda olan limon ayak mikroplarına karşı da oldukça etkilidir. Ayaklara limon banyosu yapılarak koku ve terleme yapmasını önleyebilirsiniz.

Pudra ve Kekik Yağı

Ayak terlemesine karşı farklı bir çözüm yöntemi olarak pudra ve kekik karışımını kullanabilirsiniz. 1 yemek kaşığı pudra içerisine 7-8 damla kekik yağı damlattıktan sonra iyice karıştırın. Karışımı ayaklarınızı ovalayarak kullanabilirsiniz.

Yeşil Ceviz Kabuğu

Ayakta terleme problemini aza indirmek ve ter bezlerinin aktifliğini sınırlandırmak için kurutulmuş söğüt yaprağı ve yeşil ceviz kabuğunu iyice kaynatarak karışım hazırlayabilirsiniz. Hazırlamış olduğunuz karışımda ayaklarınızı 20 dakika kadar bekleterek çözüme ulaşabilirsiniz.

Ayak Terlemesi Nasıl Giderilir?

Ayak terlemesine karşı kullanılan jel, krem ya da sabun gibi ürünler cildin hava kanallarını tıkayarak daha fazla ayak terlemesine neden olabilir. Bu nedenle öncelikle yanlış tedavi yöntemleri uyguluyorsanız bu durumu düzelterek ilk adımı atabilirsiniz.

Doktor tedavisi sonucunda sizlere verilebilecek losyon, krem, iyontoferez gibi geçici tedavilerin yanı sıra sempatik blokaj ve lomber sempatektomi olmak üzere iki tane kalıcı tedavi türü de mevcuttur.

İyontoferez tedavisi uygulanacağı zamanlarda ayak bölgesine çeşitli makinelerle birlikte elektrik verilerek ter bezlerinin aktifliğinin azaltılması sağlanmaktadır.

Bir diğer tedavi yöntemi de evde yapabileceğiniz tuzlu ayak banyolarıdır. Geçici bir tedavi yöntemi olsa da ayak kokularını giderdiği için sıklıkla kullanılan tedavi yöntemlerinden bir tanesidir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Tunahan dedi ki:

    Yaklaşık son 1 senedir ayak terlemesi problemini üst düzey bir şekilde yaşıyorum. Misafirliğe gittiğimde çok utanıyorum artık acaba bu ayak terlemesi hangi hastalığın belirtisidir?

    1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

      Merhabalar Tunahan Bey, aşırı ayak terlemesi hangi hastalığın belirtisi olabilir diye düşünüyorsanız hastanenin endokronoloji bölümününe muayene olmanızı tavsiye ederim. Hormonal bozukluklar olabilir.

BİR YORUM YAZ