Ayak Mantarına Ne İyi Gelir ve Nasıl Geçer?

Çok terleyen ve hava almayan ayaklar gibi pek çok etken sonucu oluşan ayak mantarları ciddi bir problemdir. Ayak mantarlarını iyileştirmek için uygulamanız gereken bitkisel çözümleri sizler için araştırdık.

Ayak Mantarına Ne İyi Gelir ve Nasıl Geçer?

Ayak Mantarı Neden Olur?

Daha çok, erkeklerde oluşan ayak mantarı, nem oranı fazla, ışık almayan, ısısı yüksek ve temizliği yapılmayan ayaklarda meydana gelmektedir. Kaşıntılar, pul pul dökülme, kızarma, kötü koku ve yanıklar gibi belirtiler gösteren ayak mantarı erken tedavisi yapılmadığında tırnakları ve ayağın tümünü kaplayabilir.

Ayak mantarları, ayak derisinde deformasyon ve tahriş yarattığı için farklı bakterilerin enfeksiyon yaratma riskini de üst seviyelere çıkarmaktadır. Bu yüzden ayak mantarı belirtilerini fark ettiğiniz de uzman bir cilt doktoruna görünerek tedavi olmanız faydalı olacaktır.

Bunun yanı sıra birazdan sizlerle paylaşacağımız evde uygulayabileceğiniz ayak mantarına karşı bitkisel yöntemler ile kesin çözüm niteliğinde sonuçlar elde edebileceksiniz.

Ayak Mantarına Ne İyi Gelir?

Aynısefa bitkisi: Antiseptik özelliği ile birlikte aynısefa bitkisi kullanımı ayak mantarına karşı etkili çözüm elde edebileceğiniz yöntemler arasında gelmektedir. Ayak mantarına karşı aynısefa bitkisinin faydalarından yararlanmak için aynısefa kremini kullanabilirsiniz.

Sarımsak: İçerisindeki yüksek antioksidan miktarı ile sarımsak ayak mantarını geçirmek için oldukça etkilidir. Paylaşacağımız tarifi düzenli olarak uyguladığınızda ayak mantarına karşı kalıcı çözüm elde edebilirsiniz.

8 diş sarımsağa tuz ekin ve iyice ezin. Cam kavanoz içerisine aldığınız karışıma 1 çay kaşığı kadar saf alkol ekleyin. Elde ettiğiniz yeni karışımı cam kavanoz içerisinde 4 saat kadar bekledikten sonra elinize alın ve 3 dakika kadar çalkalayın. Daha önce yıkamış olduğunuz ve nemli olan ayaklarınıza bu karışımı pamukla beraber sürün ve gazlı bez ile birlikte ayaklarınızı sardıktan sonra 3 saat bekleyin.

İşlem bittikten sonra ayaklarınızı soğuk su ile durulayın.

Ayak mantarı için elma sirkesi: Elma sirkesi, içerisindeki etken maddeler ile birlikte, ayak mantarına sebep olan tüm zararlı maddeleri yok eden bir etki yaratmaktadır. Elma sirkesinin bu özelliğinden faydalanmak için 1 leğen su içerisine ekleyeceğiniz 4 yemek kaşığı elma sirkesini koyduktan sonra 40 dakika boyunca ayaklarınızı bekletmelisiniz.

Aloe vera yağı: Aloe vera yağının vücuda sağladığı faydalardan bir tanesi de cilt hastalıklarına karşı koruyucu kimliğidir. Ayak mantarı problemi giderilene dek günde 2 kez sürerek kullanabilirsiniz.

Ayak Mantarı Nasıl Geçer?

Ayak mantarı probleminden kurtulmak için, bitkisel çözümlerin yanı sıra uygulayacağınız teknikler de oldukça önem taşımaktadır. Sizlerle paylaştığımız önerileri uygulayarak ayak mantarı için etkili çözümler elde edebilirsiniz.

Aynı ayakkabıyı sürekli giymeyin

Ayak mantarındaki en büyük etmenlerden bir tanesi de kötü kullanılan ayakkabılardır. Piyasada bulunan ayakkabıların çoğu içine hava almayan ve terlemeye müsait yapıdadır. Terleyen ve hava almayan ayaklar mantarlar için uygun ortamı oluşturmaktadır. Bu nedenle hava alan ayakkabılar tercih etmelisiniz ya da 2-3 farklı ayakkabıyı değiştirerek giymeniz ayak mantarını önleyecektir.

Ayak parmaklarınızı ıslak tutmayın

Ayak parmak araları en çok ıslak kalan bölgelerden biridir. Islak kalan bu bölge mantar oluşumuna davetiye çıkardığı için dikkat edilmelidir. Ayak parmaklarınızı kuru tutarak mantar oluşumunu engelleyebilirsiniz.

Bağışıklık sisteminizi güçlü tutun

Mantarların ayaktaki oluşumlarının çoğalması ve aktif hale gelmesindeki en önemli problemlerden bir tanesi de zayıf bağışıklık sistemidir. Eğer güçlü bir bağışıklık sistemini sahip olmazsanız zaman içerisinde ayak mantarları daha aktif bir yapıya dönüşerek ciltte hasarlara yol açmaktadır. Her gün düzenli bir şekilde mineral-vitamin desteğini eksik tutmazsanız ayak mantarına karşı etkili bir çözüm elde edebilirsiniz.

Kan dolaşımını artırın

Düşük kan dolaşımı ayak bölgesinde mantarlarla mücadele edecek antikorlarda tembellik yaratabilir. Bu nedenle hareketli bir yaşam tarzına sahip olarak kan dolaşımını artırabilir ve antikorlara mantarlara karşı mücadele etmesi için güç verebilirsiniz.

Tırnak parlatıcıları kullanmayın

Tırnak güzelliği için kullanacağınız kozmetik ürünler zaman içerisinde tırnaktaki keratin miktarını düşürerek incelmelere sebebiyet verebilir. Bu durumda tırnak bölgesine mantarların sıçramasını ve tırnak mantarının zararlı etkiler yaratmasına neden olabilirsiniz.

Cerrahi müdahale

Eğer ileri derecede ayak ve tırnak mantarına sahipseniz cilt doktorunuz size cerrahi operasyonda bulunabilir. Bu müdahale ayakta tedavi kapsamına giren ve lokal anestezi gerektiren bir uygulamadır. Ameliyattan sonra doktorunuz ilgili bölgeye gerekli pansumanları sizlere aktarır. Temiz tırnağın yeniden oluşması 3-4 ayı bulabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Dilara P. dedi ki:

    Ayakta oluşan egzama ile mantar aynı şey midir?

BİR YORUM YAZ