Ayak Kokusu Neden Olur ve Nasıl Giderilir?

Uzun süre ayakkabı içerisinde duran ayak ve yeterince hava almayan ayakkabı birleştiğinde kötü ayak kokularına neden oluyor. Ayak kokusuna kesin çözüm niteliğindeki doğal yöntemleri sizler için hazırladık.

Ayak Kokusu Neden Olur ve Nasıl Giderilir?

Cildimiz üzerinde bir çok bakteri çeşidi bulunmaktadır. Bu bakterilerin bir çoğu zararsız yapıda ve hemen hemen herkeste bulunan bakterilerdir. Eğer vücudunuz normallerin biraz daha üstünde terleme değerlerine sahipse bu bakterilerin sayısı vücudunuzda biraz daha fazla olacaktır. Bu bakterilerin fazlalığı ayak kokusuna sebep vermektedir. Eğer ayak kokusunu önlemek istiyorsak ayaktaki terlemeleri önleyen çözümler üretmemiz gerekecektir.

Ayak Kokusu Nedenleri

Ayak kokusunun ana nedeni ter fazlalığıdır. Her insanın ayağında yaklaşık olarak 250 bin adet ter bezi bulunmaktadır. Bu nedenle bir insanda terleme potansiyeli en yüksek yerlerin başında ayaklar gelmektedir. Fazla ter ve hava almayan bir ayak birleştiğinde bakteriler için uygun ortam hazırlanmış olur ve bakteriler kısa sürede çoğalarak ayak kokusuna neden olur.

Eğer teri içerisine çekmeyen bir çorap, üstünü de içerisine hava almayan bir ayakkabı giyinirseniz, zaten olması gerekenden daha fazla terleyen ayaklar koku için müsait bir duruma gelmiş olur. Bu nedenle özellikle polyester ya da naylon türü çoraplar ayak kokusunun ilk sebepleri arasındadır. Pamuklu çoraplar kullanmak ise ayak kokusunu önleyici niteliktedir. Aynı zamanda pamuklu çoraplar yeteri kadar hava aldığı için cilt sağlığınız için de önemli bir yer tutmaktadır.

Ayak Kokusu Nasıl Giderilir?

Ayak kokusunu gidermek için ilk yapmanız gereken şey iyi bir ayakkabı seçimi olacaktır. Yapı itibarı ile içerisine hava alan, terletmeye müsait olmayan ya da içerisinde ter tutmayan ayakkabıları tercih ederek ayak kokusuna neden olacak etmenleri ortadan kaldırdığınız için ayak kokusunu gidermek adına önemli bir adım atmış olacaksınız.

Eve geldiğiniz zamanlarda ayakkabınızı kapalı alanlarda tutmak yerine mutlaka hava akışı olan noktalara bırakmalısınız. Bunun için balkonlar iyi bir seçenek olabilir. Çünkü iyi bir hava akımı olan yerde bakterilerin üremesi söz konusu olmayacaktır. Hava akımının az olduğu noktalarda bakteriler çok hızlı bir şekilde üreyebilir. Bakterili bir ayakkabı bakterili ayaklara neden olacağından ayak kokusu görülecektir.

Son olarak, ayakkabılarınızı kesinlikle çorapsız giymemeniz gerektiğini belirtmeliyiz. Çünkü ayakkabı içerisinde terleyen ayak direkt olarak ayakkabıya nüfus edeceğinden zaman içerisinde ayak kokularına sebep olacaktır. Pamuklu çoraplar ve hava alan ayakkabılar birlikte kullanıldığında ayak kokusu giderilecektir.

Ayak Kokusunu Önleyen Doğal Yöntemler

Birazdan sizlerle paylaşacağımız ayak kokusunu gidermek için evde uygulayabileceğiniz doğal yöntemler ile ayak kokusuna karşı kesin çözüm elde edebilirsiniz.

Ayak kokusunu gideren karbonat

Ayak PH değerini nötrleştiren ve bakteri üremesini azaltan karbonat, ayak kokusunu önlemek için harika bir yöntemdir. İki ayağınızın gireceği kadar bir kova içerisine 30 derece civarında su ekleyin. İçerisine 1 yemek kaşığı kadar karbonat ekleyin. 25 dakika kadar karbonatlı su içerisinde ayaklarınızı bekletin. Ayak kokusu gideriline kadar bu uygulamayı devam ettirebilirsiniz. Genel olarak 1 hafta boyunca düzenli olarak yapılan bu uygulamanın ayak kokusunu önlediği görülmüştür.

Ayak kokusunu önleyen lavanta yağı

Lavanta yağı içerisindeki etken maddeler ile birlikte ayak kokusuna sebep olan bakterileri temizleyen bir etki yaratmaktadır. Özellikle de ayak mantarlarına karşı mücadele eden lavanta yağı kullanıldığında ayaklara çok güzel bir koku vermektedir. Ayaklarınızın gireceği kadar bir leğen içerisine 30 derece kadar su doldurduktan sonra içerisine 15 damla kadar lavanta yağı ekleyin ve 20 dakika kadar ayaklarınızı bekletin. 1 hafta boyunca uyumadan önce her akşam 1 kere uygulayabilirsiniz.

Ayak kokusunu azaltan siyah çay

Tanik asit yönünden zengin içeriğe sahip olan siyah ayakta kötü kokuya neden olan bakterilere karşı önemli bir koruma sağlamaktadır. Ayrıca siyah çayın cilt gözeneklerini sıkılaştırıcı etkisi olduğundan daha az ayak terlemesi yönünden fayda sağlayacaktır. 1 demlik demlemiş siyah çayı iki ayağınızın sığacağı kadar bir leğenin içerisine ekledikten sonra üzerine bir miktar su ekleyin ve ayaklarınızı yaklaşık 20 dakika kadar bekletin. 1 hafta boyunca her gün uygulayabilirsiniz.

Ayak kokusunu giderici elma sirkesi

Sirke içerisindeki PH değeri ile birlikte ayaktaki bakterilerin yaşam koşullarını tamamen yok etmektedir. İki ayağınızın gireceği kadar bir kova içerisine 30 derece sıcaklıktaki suyu doldurduktan sonra 6 çay bardağı elma sirkesi ekleyin ve ayaklarınızı 15 dakika kadar bekletin. Ayaklarınıza sinen sirke kokusunu gidermek için sıvı sabunla ayaklarınızı yıkayıp iyice durulamalısınız.

Ayak Kokusunu Gidermek İçin Öneriler

 • Az terleyen ayaklara sahip olmak için çorap içerisine biraz pudra dökün
 • Yedek çorap taşımak terleyen ayaklar için iyi bir geçici çözümdür
 • Ayakkabı kokuları için özel deodorantlar kullanabilirsiniz
 • Aynı ayakkabıyı sürekli giymeyin
 • Akşam eve geldiğiniz zaman mutlaka ayaklarınızı yıkayın
 • Ayaklardaki ölü derileri düzenli olarak temizlemek ayak kokusunu giderir
 • Pamuklu çoraplar ve hava alan ayakkabılar tercih edin
 • Yıkadığınız ayakları kurularken parmak aralarının ıslak kalmamasına özen gösterin
 • Ayak yıkamak için özel dezenfekte sıvıları kullanabilirsiniz
 • Gece yatmadan ayakkabıların içerisine 8-9 adet karanfil koyabilirsiniz.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Meltem dedi ki:

  Arkadaşlar merhabalar ayak kokusunu önlemek için bildiğiniz sprey var mı daha önce kullanmış olan?

  1. Nevin dedi ki:

   Meltemcim merhaba ben daha önce 3 çeşit ayak kokusu önleyici sprey kullandım üçünden de memnun kaldım. Scholl koku önleyici, Lapitak ayak kokusu önleyici bir de Phantaso Aleovera ayak kokusu önleyici bu üçüde güzel spreyler.

 2. Sinan dedi ki:

  Arkadaşlar bu ayak kokusu ilacı eczanelerde falan satılmıyor mu bilginiz var mı?

  1. Yahya dedi ki:

   Sinan kardeşim ayak kokusu ilacı ezcane de pedixin diye bir ilaç vardı sanırım ona bir bakabilirsin.

 3. Gaye dedi ki:

  Selamlar bir arkadaşım ayak kokusunu gidermek için karbonatın çok etkili olduğunu söyledi sizce deneyeyim mi?

BİR YORUM YAZ