Astigmat neden olur, belirtileri nelerdir?

Türkiye’de %3 gibi yinede azımsanmayacak oranda görülen astigmat hakkında merak ettiğiniz her şeyi bu yazımızda bulabileceksiniz.

Astigmat neden olur, belirtileri nelerdir?

Astigmat, sizlerinde anlayacağı tabiriyle gözünüzün en ön tabakası olan korneanın şekil olarak bozulmaya uğrayarak ışığı düzgün biçimde kıramamasıyla, görüntünün retinada bulanık olarak oluşmasına yol açan görme bozukluğudur. Kornea tabakası normal olarak düzgün ve yuvarlak bir yapıya sahiptir, astigmatla birlikte kornea tabakası hafif elips bir şekil olarak bombeleşerek tek odak noktası oluşturmaktadır. Özetleyecek olursak dikey ve yatay ağırlıklı olarak bir bulanıklık var ise astigmat var demektedir. Özellikle çocuk yaşlarda anlaşılması zor olduğundan göz doktoruna muayene olmak gerekmektedir. Erken teşhisle tedavi edilmeyen astigmatlı çocuklarda göz tembelliği de olabilir. Astigmatın belirtileri çocuklarda ve yetişkinlerde olmak üzere ikiye ayrılır bunlar;

Çocuklardaki belirtileri;3.jpg

 • Gözleri kısarak bakmak,
 • Yazı yazarken düzgün yazamama,
 • Koşarken hiç neden yokken denge bozulmaları,
 • Okuma yaparken çok yakından okuma eğilimi gösterme,
 • Çocuğun karşıya bakarken başın yan pozisyonda olması,

 Yetişkinlerdeki belirtileri;

 • 4.jpg Gözlerde erken yorulmalar,
 • Okumada dikkat toplayamama,
 • Aşırı derece de bulanık görme,
 • Baş dönmesi ve göz etrafında ağrılar,
 • Dikey ve de yatay çizgilerde bozulmalar,

 Bu belirtilerden biri veya birkaçı varsa veya emin değilseniz, fikir sahibi olmak için şuradaki astigmat testini yapmanızı ve yılda en az 1 kere göz doktoruna muayene olmanızı tavsiye ediyoruz.

Astigmat tedavisi nasıl yapılır?

Astigmat tedavisi günümüzde tedavisi mümkün olan bir görme bozukluklarıdır. Astigmat tedavisinde ilk olarak klasik tedavi sonucunda doktorunuzun uygun göreceği gözlüklerle tedavi yöntemidir. Eğer doktor kullanmayı sevmiyorsanız uzman bir göz doktorunun vereceği lenslerde tercih edilmektedir. Son olarak astigmatın giderilmesinde lazer tedavilerinde başarı oranı oldukça büyüktür. Şayet her astigmat rahatsızlığına bu yöntem uygulanmaktadır. Ancak hastaların %50 si lazer tedavisi için uygun oldukları bilinmektedir. Başarı oranının iyi olduğu grup sadece miyop olanlardır. Hangi astigmatlı gözlere lazer 2.jpguygulanabileceğine detaylı bir göz muayenesinin ardından kornea kalınlığı, astigmatın tipi, uygulanacak kişinin yaşı, eşlik eden bir hastalığın olup olmadığından sonra karar verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Ozan dedi ki:

  Şunu unutmayın her seviye lazer tedavisine uygun değildir buna doktorunuz bizzat karar verecektir

 2. KENAN dedi ki:

  Suna hanımın her dedine katılıyorum bizzat kendim olduğum için hastalar korkmasınlar gerçekten göz sağlığınıza kavuşacaksınız.

 3. Suna ACAR dedi ki:

  Aynı sorun bende vardır lazer le ameliyat yöntemine başvurdum adeta yeni doğmuş gibiyim çok iyi görüyorum

 4. Onur dedi ki:

  Arkadaşlar göz sağlığı çok önemlidir sağlam olsanız bile mutlaka 2 yılda bir bir göz mauynesine girmekte yarar vardır.

 5. Caner dedi ki:

  bu hastalığın giderilmesinde bir çok hastalıkta olduğu gibi bunda da erken gerçekten büyük önem teşkil etmektedir.

BİR YORUM YAZ