Aşırı Terleme Neden Olur ve Hangi Hastalıkların Belirtisidir?

Gün içerisinde aşırı terleme nedeniyle bir çok kişi toplum içerisine çıkmaktan ve insanlarla temas etmekten kaçınmaktadır. Peki aşırı terleme bazı hastalıkların habercisi olabilir mi? Hepsi hastaniye.com’da.

Aşırı Terleme Neden Olur ve Hangi Hastalıkların Belirtisidir?

Ter, vücudun çeşitli bölgelerindeki ter bezleri vasıtası ile dışarıya atılan tuzlu sıvıya verilen isimdir. Genel olarak yaz mevsiminde insanlar terleme probleminden dolayı daha çok şikayetçi olmaktadırlar ancak terlemenin, vücudumuz için çok önemli bir işlevi bulunmaktadır. Vücudumuzdan atılan ter, doğal bir radyatör görevi görerek vücut ısısının dengelenmesini sağlamaktadır.

Dışarıda vücudumuzdan daha sıcak bir ortam oluştuğunda metabolizma ısısını otomatik olarak ayarlamak için terleme yöntemini kullanmaktadır. Bu durum aynı zamanda, vücuda zararı dokunabilecek toksin türü tüm maddelerin uzaklaştırılmasını da sağlamaktadır. Vücudumuzda en çok ter, ayak, avuç içleri ve koltuk altlarında görülmektedir.

Her insanın terleme miktarı değişiklik göstermektedir. Ortalama olarak insan vücudunda 2 – 4 milyon arası ter bezi bulunmaktadır. Özellikle de yetişkinlik döneminde ter bezlerinin aktifliği tamamıyla açılmış olur. Bu dönem içerisinde terleme şikayetlerine daha çok rastlanılmaktadır. Burada ilgi çekici bir nokta ise; kadınlarda daha çok ter bezi bulunmasına rağmen erkeklerdeki ter bezlerinin daha aktif bir şekilde hareketlilik göstermesidir.

Terleme, bizim bilincimiz dışında olan ve metabolizmanın tamamen otomatik olarak verdiği tepkilere dayanan fiziksel bir olaydır. Terleme olayı metabolizmamızın ısı ayarlama mekanizmasının bir parçası olduğundan dolayı yaz aylarında daha çok terleme yaşarız. Bunun yanı sıra, yüksek eforlu sporlarda, fazla heyecanlandığımızda, korku ya da stres gibi psikolojik etkenlerle karşılaştığımızda vücudumuz terleme göstermektedir. Vücudun aşırı terleme yapmasına sebep olan durumlardan bir tanesi de menopoz olmaktadır.

Fakat sizlere bahsettiğimiz bu durumların hiç biri yokken olduğunuz yerde vücut gereğinden çok daha fazla terliyor ve bu ter nedeniyle insan içerisine çıkmaktan dahi telaş ediyorsanız ve denediğiniz tüm yöntemlere rağmen çözüm bulamıyorsanız bu terleme başka hastalıklarında habercisi olabilir. Bu durumun yanı sıra terleme olayı da 1 ve 2. olmak üzere iki tip hiperhidroz’un çeşidine ayrılmaktadır.

Aşırı Terleme Hangi Hastalıkların Belirtisidir?

Vücuttaki aşırı terlemeye hiperhidroz ismi verilmektedir fakat bu durumunda kendi arasında farklı çeşitleri bulunmaktadır. 1. tip hiperhidroz’da ter bezlerinin olması gerekenden çok daha aktif olduğu bilinmektedir.

2. tip hiperhidroz durumunda ise vücutta görülen aşırı terlemelerin farklı hastalıkların habercisi olabileceğinden şüphelenilmektedir. 2. tip hiperhidroz rahatsızlığında terlemeler en çok koltukaltı ve avuç içini etkilemektedir.

Bu nedenle aşırı terlemenin hangi noktalardan oluştuğunun tespit ve takibi iyi bir şekilde yapılmalı, gerek görüldüğü takdirde acil bir şekilde uzman bir doktora başvurulmalıdır. 2. tip hiperhidroz görülen bir vücuttaki terlemeye neden olan hastalıkları;

 • Akciğer hastalıkları
 • Yükselen ateş ve virüs enfeksiyonları
 • Çocuklardaki aşırı vitamin eksikliği
 • Şeker hastalığı
 • Kan şekerinin sürekli düşük olması
 • Ter bezlerinin aşırı fazla çalışma göstermesi (1. tip hiperhidroz)
 • Troid bezlerinin fazla aktif olması
 • Kalpte rahatsızlık
 • Çeşitli kanser türleri
 • Kronik ağrılar
 • Menopoz dönemi
 • Troid hormonun fazla salgılanması

olarak sıralayabiliriz.

Aşırı Terleme Hastalığında Doktora Ne Zaman Gidilmelidir?

Vücudunuzda olması gerekenden çok daha yüksek miktarda terlemeler görülüyorsa ve bu terlemelerin yanı sıra aşağıdaki;

 • Göğüste ağrı
 • Yükselen ateş
 • Nabızda hızlanma
 • Nefeste darlık
 • Hızlı kilo verme

semptomları gözlüyorsanız acil olarak bir sağlık kuruluşuna gitmelisiniz. Bu semptomlar çeşitli enfeksiyonlar veya troid hastalıklarının belirtisi olabilmektedir. Bu belirtilerin yanı sıra;

 • Aşırı terleme yaşıyorsanız ya da ter salgısı hiç durmadan sürekli devam ediyor ve nedenini anlayamıyorsanız.
 • Terlemenin devam ettiği süre boyunca göğüste sıkışmalar hissediyorsanız
 • Aşırı terlemeler ile birlikte hızlı kilo kaybı yaşıyorsanız

uzman bir doktora acil şekilde başvurmanız size faydalı olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 10 YORUM
 1. Halit dedi ki:

  Boy 1.85 kilo 96-3 gündür oturduğum yerde bile terleme oluyor 1999 sene sinde asd ameliyatı geçirdim ritim bozukluğu var göğsümde ağrı oluyor üç gündür

 2. Turgay dedi ki:

  Kolay gelsin boyum 1.89 kilom 104 vücut olarak fazla terlemiyorum ama durduğum yerde başımdan su dökercesine ter boşalıyor hatta yatarken yattığım yastığı gece sık sık değiştirmek zorunda kalıyorum birde sırtımda ağrı oluyor.

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Turgay Bey, hormonal bozukluklar sonucunda aşırı terleme problemleri oluşabiliyor. İlk olarak endokronoloji bölümüne görünmenizi tavsiye ederim.

 3. Kerem dedi ki:

  Boyum 1.75 kilom 91 çok terliyorum nedeni ne bilmiyorum ve çok su içiyorum terlediğim zaman vücudumun her tarafından ter geliyor kendimi çok rahatsız hissediyorum en ufak sıcaklıkta bile terliyorum ne yapmak gerekiyor vücudumda her hangi bir ağrı da yok.

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Kerem Bey, aşırı terleme probleminiz hormonal bozukluklar sonucunda olabilir bu nedenle endokronoloji bölümüne görünmenizi tavsiye ederim.

 4. Kıvanç dedi ki:

  Aşırı kiloluyum ve çok aşırı terliyorum hatta oturduğum yerde bazen su sucuk oluyorum hangi doktora gitmeliyim?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Kıvanç Bey, aşırı terleme probleminiz bazı kilodan kaynaklandığı gibi bazı hastalıklardan da kaynaklanabilir. Bu nedenle terleme için ilk olarak dahiliye bölümüne gitmenizi tavsiye ederim.

 5. Mehmet dedi ki:

  Arkadaşlar merhaba ben geceleri aşırı şekilde terliyorum bazende göğüste ağrı oluyor bazende nefes darlığı yaşıyorum çok korkuyorum ne yapmalıyım?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Mehmet Bey, anlattıklarınız trioid bezi bozukluğu sonucu gerçekleşiyor olabilir. Bu nedenle bir endekroloji uzmanına görünmenizi tavsiye ederim.

 6. Fuat dedi ki:

  Arkadaşlar koltuk altında aşırı terleme probleminiz varsa poşet çay koyun gerçekten 10 dk nemli poşet çayı koyunca teri ve kokuyu alıyor ardından duş alın.

BİR YORUM YAZ