Apandisit Patlaması Nasıl Anlaşılır ve Belirtileri Nelerdir?

Daha çok çocuklarda ve ergenlik çağına girenlerde görülen apandisit iltihaplanması erken teşhis edilmediğinde ölüme neden olabilir. Apandisit patlaması hakkında öğrenmek istediğiniz her şey sayfamızda.

Apandisit Patlaması Nasıl Anlaşılır ve Belirtileri Nelerdir?

İnsan vücudunda genel olarak sağ tarafta, ince ve kalın bağırsağın birleşiminin bulunduğu yerde olan apandisit, iri bir kas yapısı ile çevrili ve uç tarafı kapalı, yaklaşık olarak 10 santim kadar uzunluğa sahip bir organdır. Şekil olarak solucanı andıran apandisit karnın sağ alt tarafında bulunur ve kalın bağırsak uzantısı şeklinde görülmektedir. Apandisit, içerisinde hiç bir gıdanın depolanmadığı ve çocuklarda yetişkinlere göre daha büyük boyutlarda olan bir organdır.

Eski zamanlarda apandisit organının işe yaramayan bir yapıda olmadığı düşünülürdü. Fakat yapılan son araştırmalara göre apandisitin, tıpkı bademciklerimiz gibi bağışıklık sistemini güçlendiren ve kan gözeleri üreten vücuda faydalı bir organ olduğu bulunmuştur.

Diğer araştırmalar göre ise apandisit patlaması yaşayan hastaların %64’ünün çocukluk ve ergenlik çağında bulundukları tespit edilmiştir. Apandisit organı, boşaltım problemleri veya safra kesesinde bulunan taşlar gibi bir takım kötü etkenler sonucunda tıkanlamalar ile iltihap kapmasına apandisit şişmesi (ilerlediğinde patlaması) olarak tabir edilmektedir.

Apandisitin, yapılan yüzlerce araştırmaya rağmen hala tam anlamıyla vücuda nasıl katkı yaptığı bulanamamıştır. Fakat bu araştırmaların sonucunda elde edilen verilere göre; içerisinde zengin lenf dokusu bulunduran apandisitin, herhangi bir iltihaplanma, büyüme ve yırtılma sonucunda apandisit içerisindeki iltihapların karın boşluğuna doğru karışmasına ve kişideki hayati fonksiyonları olumsuz bir şekilde etkilediğine dair bulgular elde edilmiştir. Zamanında tedavi edilmeyen apandisit patlamaları ölüm ile sonuçlanabilmektedir.

Apandisit Patlaması Nasıl Anlaşılır?

Apandisit iltihaplanması iki farklı gruba ayrılmaktadır. İlk grupta akut apandisit patlamasını ele alabiliriz. Akut apandisit patlamasına bağlı belirtiler çok şiddetli bir şekilde görüldüğünden kişiye ameliyat uygulanmaktadır.

Akut apandisit, mukuslu yapı, irinli yapı ve kangrenli yapı olmak üzere üç farklı dala ayrılmaktadır. Toplumumuzda genel olarak rastladığımız durum mukuslu apandisit vakasıdır. Bu durum apandisit patlamasının ilk evresi konumundadır.

Zamanında tedavi edilmeyen mukuslu apandisit, irinli bir apandisit yapısına dönüşmektedir. İrin haline gelen apandisit ise bir zaman sonra apandisitte iltihaplanmalara neden olarak bağırsakların bu durumdan etkilenmesine sebep olmaktadır.

Apandisit belirtileri zamanında algılanmazsa mide zarında iltihap ve ilerleyen süreçte ülser hastalığına dahi neden olabilmektedir. Apandisit ile ilgili son grupta ise kangrenli apandisit yer almaktadır. Apandisite gelen kanda zaman içerisinde pıhtılaşmalar meydana gelerek apandisitin önce kangren olmasına sonra da kuruyup düşmesine neden olmaktadır.

Akut halinde gelişen apandisit patlamasının en bilindik belirtisi şiddetli bir şekilde karın ağrısına sebep olmasıdır. İlk olarak göbek bölgesi ve çevresinde görülen ağrılar daha sonra karın sağ alt kısıma doğru ilerleme kaydeden ve kramplar haline dönüşen bir yapı haline gelmektedir. Bu ağrılar ortalama olarak 5 saat kadar sürebilir. Karın ağrısının yanı sıra kasık, sırt ve genital bölge ağrıları da görülebilir.

Kronik bazlı apandisit rahatsızlığı ise akut bazlı apandisit problemlerine göre şiddeti az belirtiler göstermektedir. Kronik apandisit rahatsızlığında en çok karşılaşılan belirti karın bölgesindeki ağrılardır. Hastaya her hangi bir acil müdahale söz konusu değildir ve ayrıca hastada mide bulantısı ya da kusma gibi durumlar görülmez. Kronik apandisit hastalığında hastada ateş yükselmesi de gözlenmemektedir.

Akut apandisit patlaması belirtilerini;

 • Yükselen ateş
 • Ağız kuruluğu
 • Nabızda yükselme
 • İştahta azalma, mide bulantısı ve kusma
 • İlk olarak göbek bölgesi daha sonra karın sağ alt kısımda ağrılar
 • Karın ağrısının giderek artması ve sürekli hale gelmesi
 • Hastanın şoka girmesi

olarak sıralayabiliriz.

Apandisitin tedavisi nasıl yapılır?

Apandisit rahatsızlığı için kesin çözüm cerrahi müdahaledir. Yaklaşık 30 ile 45 dakika arası süren apandisit ameliyatı açık cerrahi ya da kapalı (laparoskopik) şekilde yapılabilmektedir. Apandisit şikayetlerinin başlangıcından sonra 24 saat içerisinde yapılması gereken apandisit ameliyatı, başarıyla sonuçlandıktan sonra apandisit iltihabının karın içerisine yayılması önlenmiş olur.

Genel olarak kişiler, apandisit ameliyatından sonra 24 saat içerisinde taburcu olabilmektedir. Ancak apandisit müdahalesi için geç kalınmış bir hasta mevcutsa, hasta üzerindeki etkiler ve bulgulara göre hastanede yatış süresi de değişiklik göstermektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Bekir dedi ki:

  Arkadaşlar yukarıdaki belirtileri okudum şuan hissettiklerimle aynı belirtiler gibi geliyor çok korkuyorum apandisit patlaması öldürür mü?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Bekir Bey Merhabalar, eğer yukarıda sizlere belirttiğimiz belirtileri şuan da vücudunuzda hissediyorsanız vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna gitmeniz gerekmektedir.

 2. Özgür dedi ki:

  Benim apandisitim patlamış anlamadık… 2. gün bir ağrıyla hastaneye gittim hemen ameliyata aldılar. Allah böyle bir karın ağrısı yaşatmasın ağrıdan konuşamadım.

 3. Dr. Seray Ömür dedi ki:

  Apandisti teşhis etmek çok kolaydır. Midenizin sağ alt kısmının kasıkla olan arasına işaret parmağınızla bastırın ve hızlıca çekin eğer bıçak saplanması gibi bir acı hissediyorsanız apandisitiniz patlamış olabilir. Hemen bir kan tahlili yaptırmanızda fayda vardır. Yalnız göbek çevresine yakın yaparsanız gaz ağrısıyla karıştırıyor olabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ