Apandisit nedir, belirtileri ve tedavisi nelerdir?

Apandisit nedir, belirtileri ve tedavisi nelerdir? Apandis ameliyatı sonrası ne kadar hasta kalırım? Gibi aklınıza takılan sorulara cevap veriyoruz.

Apandisit nedir, belirtileri ve tedavisi nelerdir?

Apandisit nedir?

Apandisit kısaca apandis’in iltihaplaşmasıdır. Kalın bağırsağa bağlı bir tür şeklinde ve yaklaşık 10 cm uzunluğunda olan bu doku iltihaplaşmalarında kalın bağırsağın bu bölümünde tıkanmalar meydana gelebilir. Apandis patladığında ise iltihaplı sıvı karın boşluğunuza akar ve kısa sürede gerekli önlemler alınmaz karın zarında iltihaplanmalara neden olabilir. Karın zarının iltihaplaşması ise tedavi edilmezse hayati tehlikelere yol açabilir.

Apandisit belirtileri nelerdir?

Apandisit belirtileri en azından ilk aşamalarda görülen belirtileri gaz ve fazla yemek sonrası ağrılar, böbrek yâda karın bölgesinde bulunan diğer organların ağrılarıyla karıştırılabilirler. Apandisiti aşağıdaki belirtilerinden anlayabilirsiniz.

Ve diğer belirtileri şunlardır:apandisit

 • Ağrılı idrara çıkma
 • Retkum bölgesinde ağrılar
 • Yüksek ateş
 • Gaz çıkartmada zorluk
 • Gazla birlikte görülen kabızlık ve ishal
 • Karın kısmında aşırı şişlik
 • Ağrılar başladıktan sonra kusma
 • Mide bulantısı
 • İştah kaybı

apandisit 1Apandisitin tedavisi nasıl yapılır?

İlk olarak apandisin çıkarılması için yapılan apandisit ameliyatı yöntemi uygulanır. Hatta bazı durumlarda apandisin alınması için apandis şüphesi bile yeterli olabilmektedir. Apandis iltihaplıysa önce iltihap çıkartılır bunun akabinde 1 hafta içerisin de apandisit ameliyatı gerçekleşir. Apandis ameliyatı hastaya genel bir anestezi yapılarak uygulanır. Cilt yüzeyinden yaklaşık 10 cm’lik bir bölge açılarak apandisit çıkartılır. Apandis patlaşmışsa veya iltihap karın bölgesine yayılmışsa operasyon sırasına bu bölge iyice temizlenir. Genel olarak hasta ameliyattan 12 saat sonra ayağa kalkıp hareket edebilir. Normal aktivitelerine dönmesine 2-3 hafta kadar sürebilir. Ameliyat ucuna video kamera tutturulmuş ince bir tüp olan laparaskop ile yapılırsa hem yara izi daha küçük olur hem de ameliyattan sonra toplanma süresi kısa olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. bekir dedi ki:

  Arkadaşlar yukardaki belirtileri görmeniz halinde hiç beklemeden geçikmeden mutlaka doktorunuza başvurun erken teşhis önemlidir.

 2. ŞadiAKAR dedi ki:

  Mertan kardeş yazıda da belirtildiği gibi 2-3 hafta gibi bir sürede normal aktivitelerinizi yapabilecek duruma gelebilirsiniz.

 3. Mertan dedi ki:

  Ben amliyat olucam da ne kadar süre sonra normal aktivitelerime dönebilirim millet? bilginiz varmı ?

 4. Sultan Kara dedi ki:

  alllah kimseye göstermesin ya benim başımdan geçti ağrıdan uyuyamıyordum kıvranıyordum ne zor günlerdi ameliyattan sonra rahatladım:.

 5. PETEK dedi ki:

  GENELDE EN SIK TEDAVİ YÖNTEMİ AMELİYATLA APANDİSİTİN ALINMASI ŞEKLİNDE GERÇEKLEŞMEKTEDİR SİZİ RAHATLATACAKTIR.

 6. Doktor Ercan dedi ki:

  apandisti teşhis etmek çok kolaydır. midenizin sağ alt kısmının kasıkla olan arasına işaret parmağınızla bastırın ve hızlıca çekin eğer bıçak saplanması gibi bir acı hissediyorsanız apandistiniz patlamış olabilir. hemen bir kan tahlili yaptırmanızda fayda vardır. yanlız göbek çevresine yakın yaparsanız gaz ağrısıyla karıştırıyor olabilirsiniz.

 7. Bursalı dedi ki:

  benim apandistim patlamış anlamadık. 2. gün bir ağrıyla hastaneye gittim hop ameliyat 🙁 allah böyle bir karın ağrısı yaşatmasın ağrıdan konuşamadım..

BİR YORUM YAZ