Anne Sütünü Artıran Yiyecekler ve İçecekler Nelerdir?

Gebelikten sonra anne adaylarının en çok araştırdığı ve merak ettiği konuların başında gelen anne sütü arttırmanın yollarını sizlerle buluşturuyoruz.

Anne Sütünü Artıran Yiyecekler ve İçecekler Nelerdir?

Meme dönemindeki annelerin pek çoğu ortak olarak acaba bebeğim yeteri kadar süt alabiliyor mu düşüncesi içerisindedir. Metabolizmanın ürettiği süt miktarı bebeğe takviye edilen mama ölçüsü gibi kontrol edilemediğinden dolayı annelerin “yeteri kadar süt üretemiyorum” endişesi normal görülmelidir. Fakat şunu belirtmek gerekir ki annenin bebeği için yeteri miktarda süt üretememesi çok nadir karşılaşılan bir durumdur. Meme dönemindeki annelerin bir diğer problemi ise, bebeğinin yaptığı herhangi bir huzursuzluğu süte bağlamasıdır.

Örnek olarak bebeğin, içtiği sütü geri çıkarma ya da sürekli gazı yapma veya günden güne içtiği süt miktarında değişiklikler görüldüğünde anne hemen bu durumları o gün içerisindeki beslenmesine ya da bebeğine verdiği sütün yetersiz oluşuna inanma eğilimindedir. Fakat bilinmelidir ki bebeğin bu davranışlarının ana sebebi anne sütü değildir.

Bu dönem içerisinde uzman doktorunuzun tavsiye ettiği beslenme alışkanlıklarına dikkat ediyorsanız, süt kalitesini düşürecek gıdalardan uzak duruyorsanız ve anne sütünü artıran yiyecekler ile besleniyorsanız bebeğiniz için yeteri kadar süte sahipsiniz demektir. Bebeğinizin bağışıklık sistemini güçlendirmek için anne sütü çok önemlidir. Bu yazımızda anne sütünü artırmanın yollarını sizlerle paylaşacağız.

Anne Sütünü Artıran Yiyecek ve İçecekler Nelerdir?

Su: Eğer süt miktarınızı artırmak istiyorsanız kesinlikle işe günlük daha fazla su içerek başlamalısınız. Çünkü su anne sütünün %87’sini oluşturmaktadır. Örnek vermek gerekirse 65 kilo olan bir annenin günlük içmesi gereken su miktarı 2.5 litreyken emzirme döneminde 3.5 litrelere kadar çıkmalıdır.

Havuç: İçeriğinde fitoöstrojen maddesi bulunduran havuç meme dokusundaki bozulmaları düzenler, meme dokusunun sağlıklı gelişimini sağlar, ve süt oluşumunu artırır. Emzirme döneminin ihtiyacı olan beta karoten ihtiyacınıda yüksek miktarda karşılayan havuç süt kanallarını da iyileştiriyor. Salatalarınıza bir adet havuç eklemeyi ihmal etmeyin.

Yulaf: Amerikan Tıp Enstitüsü’nün son araştırmasına göre annenin demir eksikliği yaşaması durumunda annenin ürettiği süt miktarı da düşüyor. Yulaf çok iyi bir demir kaynağıdır ve bunun yanı sıra anne sütünün meme kanallarında daha iyi yol almasını sağlayan bir özelliğe sahiptir. Sabah kahvaltınızda 1 bardak süt ve bolca yulaf tüketebilirsiniz.

Rezene: Sütün içerisindeki yağ oranını artıran rezene içeriğindeki fitoöstrojen maddesi ile östrojen görevini üstlenir ve anne sütünü artırır. Emzirme döneminde normal çay yerine mutlaka rezene çayı tüketin.

Arpa: Süt salınımı artıran arpa içerisinde bulundurduğu polisakkaritin maddesi ile annedeki prolaktin miktarını artırdığı için anne hem daha fazla süt salgılıyor hem de süt kalitesini artırıyor. Arpa şehriyesini yemeklerinizde ve salatalarınızda daha fazla kullanarak sütünüzü artırabilirsiniz.

Baklagiller: Demir yönünden oldukça zengin olan baklagiller anne sütünün kalitesini ve miktarını oldukça artırıyor. Emziren anne et yemeklerinden uzak duruyorsa kesinlikle baklagilleri tercih etmelidir. Fakat dikkat edilmesi gereken konu ise çok fazla tüketmemek olacaktır. Çünkü fazla tüketildiğinde hem anne de hemde bebekte gaz problemi yaşanabiliyor. Eğer gaz problemi yaşamıyorsanız, haftanın 2-3 gününde mutlaka baklagillerden bir yemek evinizde bulundurun.

Koyu yeşil yapraklı sebzeler: Kara lahana, ıspanak ve pazı gibi koyu yeşil yapraklı sebze ailesinden olan tüm sebzeler içeriklerindeki fitoöstrojen maddeler ile süt miktarını oldukça artırıyor. Bunların yanı sıra bu sebzelerde bebeğin diğer ihtiyaçları demir, kalsiyum, A vitamini ve folat bulunduğu için anne sütünün kalitesini kesinlikle artırmaktadır.

Sarımsak: Anne sütünü artırmanın yöntemlerinden biriside bebeğin anne sütünü aktif bir şekilde tüketiyor olmasıdır. Bebek emdikçe anne sütü artacaktır. Yapılan araştırmalara göre emzirmeden önce tüketilen sarımsak bebeğin daha iştahlı ve daha uzun süre anne sütü emdiği kanıtlanmıştır.

Fındık, ceviz ve badem: Vücudumuzun üretemediği kaliteli yağları içeriğinde bulunduran bu ürünler anne sütünün kalitesini doğrudan etkilemektedir. Her gün bir avuç tüketeceğiniz ceviz, fındık ve badem anne sütünün üretimi için gerekli olan seratoninin miktarını artıracak ve hem süt miktarını hem de süt kalitesini olumlu yönde etkileyecektir.

Susam: İçerisinde çok yüksek miktarda kalsiyum bulunduran susam, östrojen hormonuyla aynı özellikleri göstermektedir. Bu nedenle susam anne sütünü artırmaktadır. Günde 1 tatlı kaşığı susamı salatalarınıza ekleyerek tüketebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Merve dedi ki:

    Merhabalar anne sütünü arttıran bitki çayları arasında kimyon melisa, ıhlamur, papatya, anason, rezene, frenk kimyonu, hayıt, çemen otu, ısırgan bitkileri var. Bunların bir arada olduğu bir ürün duymuştum naturpy milk tea diye bir çay var ben onu kullanıyorum çünkü öteki türlü bitkileri bir araya getirmek daha pahalıya geliyor. Ben 2-3 aydır onu kullanıyorum, herhangi bir problem yok tavsiye ederim sizlere de…

  2. Pelin dedi ki:

    Anne sütünü artıran besinler arasında en etkilisi arkadaşlar keçi boyunuzu emin olabilirsiniz. Ben bizzat denedim ve memnun kaldım sizlerde deneyin.

  3. Esin dedi ki:

    Arkadaşlar anne sütünü artıran yiyecekleri İbrahim Saraçoğlu’ndan okudum. Kendisi yulaf etmezi ve keçi sütü diyorbunların yanında dut pekmezi de çok iyi geliyormuş.

BİR YORUM YAZ