Anemi (Kansızlık) Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Küçük çocuklar, genç kızlar ve gebe kadınların daha çok risk sınıfında bulunduğu kansızlık tedavi edilmediğinde ciddi sağlık problemlerine davetiye çıkarabilir. Kansızlıkla ilgili öğrenmek istediğiniz her şey hastaniye.com’da.

Anemi (Kansızlık) Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Kansızlık adından çıkartılacağı gibi kanın olması gerekenden daha az olması durumuna denmektedir. Kansızlık kanın içerisinde ki bir takım bileşenlerin ve değerlerinin az olması sebebiyle görülür. Kanımız temel olarak alyuvarlar (kırmızı kan hücreleri), akyuvarlar (beyaz kan hücreleri), trombositler (pıhtı hücreleri) ve proteinlerden meydana gelmektedir. Kırmızı kan hücreleri kemik iliğinde üretilir ve her gün milyonlarcası kana karışırlar. Yeni gelen hücreler eskileriyle yer değiştirir ve bu döngü sürekli böylelikle devam eder durur.

Kırmızı kan hücrelerinin içinde kanın yapısı için oldukça önemli olan“hemoglobin” bulunmaktadır. Hemoglobin, solunum yoluyla alınan oksijeni kanla birlikte organlara taşımakla görevlidir. İşte “kansızlık” veya Latince adıyla “anemi” oksijeni dokulara ulaştırmakla görevli hemoglobin sayısının normal değerlerinden az olması durumunda ortaya çıkmaktadır. Hemoglobinin iki ana nedenden dolayı az olabilmektedir. Bunlardan birincisi içinde yeterli miktarda hemoglobin bulunan kırmızı kan hücresi üretilememesi, ikincisi ise üretilen kırmızı kan hücrelerinde olması gerektiği kadar hemoglobin bulundurumamasıdır.

Kansızlığın Belirtileri Nelerdir?

 • Soluk bir cilt görünümü
 • Dudak ve çevresinde çatlamalar, yaralar
 • Sağlıksız saçlar ve saç dökülmesi
 • Erken kırılan tırnak ve tırnak yaraları
 • Ani hareketlerde göz kararması ve başta dönme
 • Psikolojik gerginlik ve stres
 • Toprak ve toprak mahsülleri (kireç, tebeşir) gibi ürünleri yeme isteği
 • Bacaklarda uyuşma, karıncalanma ve kramplar (huzursuz bacak sendromu)
 • Vücutta kırgınlık, yorgunluk ve halsizlik
 • Kalpte ritm bozukluğu

Kansızlık En Çok Kimlerde Görülür?

Yapılan araştırmalar eşiğinde kansızlık küçük çocuklarda, kadınlarda ve gebelerde daha çok görülmektedir.

Kansızlık riski en fazla görülen kısımlar ise; doğum yapabilecek çağa gelenler, hamilelik döneminde demir eksikliği yaşayanlar, emziren kadınlar ve sık adet kanaması yaşayan bayanlardır.

Yeni doğan bebekler ve küçük çocukların büyüme hızı çok fazla olduğundan sağlıklı bir büyüme çağı geçirebilmeleri için demir minerali ihtiyacı fazladır. Yeteri kadar beslenmeme durumu varsa doğal olarak demir eksikliği oluşacak ve kansızlık görülecektir.

Genç kızlar adet dönemlerini yaşamaya başladıklarında düzensiz adetle karşılaşırlar. Kimi zaman bu adetler sık sık olduğu için fazla kan kaybı gerçekleşir ve vücudun demir eksikliği artar. Bu dönemlerde karşılanmayan demir eksikliği kansızlığa neden olur.

Alkol bağımlılığı, sürekli ağrı kesici ilaçların kullanımı ve dengesiz beslenen insanlarda kansızlık görülme riski daha yüksektir.

Maddi durumu kötü, refah seviyesi düşük olanlar, et yemeyenler (vejeteryan) ve mide hastalıkları bulunan insanlarda kansızlık (anemi) görülme durumu daha fazladır.

Kansızlık Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Öncelikle, kansızlığa neyin yol açtığı sebebinin bulunması gerekmektedir. Çünkü kansızlık kanser gibi ölümcül hastalıkların bir belirtisi olarak ortaya çıkmaktadır. Bunun dışında kalan faktörler ise, yanlış ve düzensiz beslenme, yoğun ağrılı geçen adet dönemi veya vitamin eksikliği gibi nedenlere bağlı olarak görülen anemi problemi ciddiye alınması gereken önemli bir durumdur.

Çünkü uzun süren ve önlem alınmayan kansızlık bir süre sonra günlük işlerinizi yapamayacak hale getirecek halsizlik sorunu yaratabilir. Uzun dönemli kansızlığın yarattığı bir diğer tehlike ise kalbi zorlamasıdır ve kalp krizlerini tetiklemektedir. Bu nedenle kansızlık (anemi) tedavi edilmezse kandaki oksijen miktarı azaldığı için kalbimiz organlara giden oksijen miktarını artırabilmek için normalden daha fazla çalışmak zorunda kalır. Bu durum uzun süre devam ederse kalp yetmezliği gibi ciddi sorunlarla karşı karşıya kalınabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 11 YORUM
 1. Sevda dedi ki:

  Bende 2 yıldır kansizlik var 2 3 kere doktora gittim ilaç verdi ama sonra tekrar devam etti kalp çarpıntısı oluyor sürekli yorgun bitkinim ne yapicam bilmiyorum 🙁

 2. Elif dedi ki:

  Merhaba, ben demir eksikliği anemisi hastasıyım. Çok küçük yaştan beri… Vücudum demir ilaçlarına karşı alerji yapıyor. Damar yolu, hap, şurup hepsi alerji yaptı Hgb 10.8 demir 10 ferritinin 3 dü üç ay önce, dışardan beslenmeme dikkat ettiğim halde böyle, acaba ne yapmam gerekiyor. İmmünoloji ye mi yoksa hematoloji ye mi gitmem lazım… Ve kanser olmaya elverişli midir? Çünkü gerçekten günlük yaşamımı etkiliyor.

 3. Hilal dedi ki:

  Merhabalar,başka bir rahatsızlıktan dolayı hastaneye gittim ve kan testi istediler. Kan değerlerim çok düşük çıktı, bundan 2 yıl önce de Demir eksikliği yüzünden tedavi görmüştüm. 2 yıldan fazladır kan değerlerim sürekli düşük, uyku problemi yaşıyorum, uyuduğumda da hiç inanamıyorum. Geç uyansam bile uykulu oluyorum, son 3 yılda 30 üstü kilo verdim, anoreksiya hastalığına yakalandım. Her sene röntgen gibi cihazlara giriyorum,geçen yıl skolyoz çıktı. 1 sene öncesinde yoktu. En son test yaptırdığım da doktorum, dahiliye ile görüşmemi Akdeniz anemisi olabileceğini söyledi, ne yapmalıyım ?

 4. Canan dedi ki:

  Merhaba, birkaç gündür karın ağrısı şikayetiyle hastaneye gittim kan ve idrar tahlili yaptılar kan değerlerim çok düşük çıktı doktor anemi olduğunu söyledi. 6 ay boyunca kullanmam için ilaç verdi. Aneminin ilerlemesi kansere yol açar mı gerçekten? 18 yaşındayım ve 45 kiloyum boyum 1.71 kan ve demir vücudumda yok denilecek kadar az durumda. Ve gerçekten kanser olmaktan korkuyorum bir öneriniz var mı?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Canan Hanım, anemi hastalığına karşı olarak doktorunuzun tedavi yöntemlerini aksatmadan devam ettirmeniz gerekmektedir. Ayrıca demir yönünden zengin kan yapıcı besinler tüketmeniz gerekmektedir.

 5. Ceyhun dedi ki:

  Kan değerlerim çok düşük vücudum kalın bağırsaktaki ülserden dolayı demir emilimi yapmadığı için kan üretmiyor. Sürekli hastaneye gidip kan alıyorum ama bir süre sonra yine aynı şekilde devam ediyor. Şuan da yine çok kötüyüm ekmek almaya bile zor gidip geliyorum örnek vermem gerekirse ne yapmalıyım?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Ceyhun Bey, hastalığınız oldukça ciddiyet arz etmektedir. İleri boyutlara taşınmaması için vaktinde kontrollerinizi yaptırmaya devam etmelisiniz ve tedavi sürecine başlamalısınız.

 6. Büşra dedi ki:

  Hocam merhaba bende kansizlik artı kalp aritmisi var. Sinus taşikardisi sadece anemi yuzunden mi olur?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhaba Büşra hanım, Sinus taşikardisi bir çok sebebe bağlı olarak oluşabilir bunu sadece anemiye yormak doğru olmaz. Örnek vermek gerekirse kalp hastalarında ve aşırı aktif troid bezi (hipertiroidi) olan kişilerde görülebilir. Göz ardı edilebilecek bir hastalık olmadığını belirtmeliyim.

 7. Sibel dedi ki:

  28 yaşındayım çocukluğumdan beri kansızlık problemim var tedavi görmeme rağmen hala kansızım bir turlu kan değerlerim yükselmiyor sebebi ve ilerideki sonuçları neler olabilir?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Sibel Hanım, uzun süreler boyunca tedavi edilmeyen anemi rahatsızlığı zaman içerisinde kalbi zorlayacağından kalp hastalıklarına sebebiyet verebilir. Kansızlığın altında yatan ana nedeninin bulunması çözümü kolaylaştıracaktır.

BİR YORUM YAZ