Anemi (Kansızlık) Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Küçük çocuklar, genç kızlar ve gebe kadınların daha çok risk sınıfında bulunduğu kansızlık tedavi edilmediğinde ciddi sağlık problemlerine davetiye çıkarabilir. Kansızlıkla ilgili öğrenmek istediğiniz her şey hastaniye.com’da.

Anemi (Kansızlık) Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Kansızlık adından çıkartılacağı gibi kanın olması gerekenden daha az olması durumuna denmektedir. Kansızlık kanın içerisinde ki bir takım bileşenlerin ve değerlerinin az olması sebebiyle görülür. Kanımız temel olarak alyuvarlar (kırmızı kan hücreleri), akyuvarlar (beyaz kan hücreleri), trombositler (pıhtı hücreleri) ve proteinlerden meydana gelmektedir. Kırmızı kan hücreleri kemik iliğinde üretilir ve her gün milyonlarcası kana karışırlar. Yeni gelen hücreler eskileriyle yer değiştirir ve bu döngü sürekli böylelikle devam eder durur.

Kırmızı kan hücrelerinin içinde kanın yapısı için oldukça önemli olan“hemoglobin” bulunmaktadır. Hemoglobin, solunum yoluyla alınan oksijeni kanla birlikte organlara taşımakla görevlidir. İşte “kansızlık” veya Latince adıyla “anemi” oksijeni dokulara ulaştırmakla görevli hemoglobin sayısının normal değerlerinden az olması durumunda ortaya çıkmaktadır. Hemoglobinin iki ana nedenden dolayı az olabilmektedir. Bunlardan birincisi içinde yeterli miktarda hemoglobin bulunan kırmızı kan hücresi üretilememesi, ikincisi ise üretilen kırmızı kan hücrelerinde olması gerektiği kadar hemoglobin bulundurumamasıdır.

Kansızlığın belirtileri nelerdir?

 • Soluk bir cilt görünümü
 • Dudak ve çevresinde çatlamalar, yaralar
 • Sağlıksız saçlar ve saç dökülmesi
 • Erken kırılan tırnak ve tırnak yaraları
 • Ani hareketlerde göz kararması ve başta dönme
 • Psikolojik gerginlik ve stres
 • Toprak ve toprak mahsülleri (kireç, tebeşir) gibi ürünleri yeme isteği
 • Bacaklarda uyuşma, karıncalanma ve kramplar (huzursuz bacak sendromu)
 • Vücutta kırgınlık, yorgunluk ve halsizlik
 • Kalpte ritm bozukluğu

Kansızlık en çok kimlerde görülür?

Yapılan araştırmalar eşiğinde kansızlık küçük çocuklarda, kadınlarda ve gebelerde daha çok görülmektedir.

Kansızlık riski en fazla görülen kısımlar ise; doğum yapabilecek çağa gelenler, hamilelik döneminde demir eksikliği yaşayanlar, emziren kadınlar ve sık adet kanaması yaşayan bayanlardır.

Yeni doğan bebekler ve küçük çocukların büyüme hızı çok fazla olduğundan sağlıklı bir büyüme çağı geçirebilmeleri için demir minerali ihtiyacı fazladır. Yeteri kadar beslenmeme durumu varsa doğal olarak demir eksikliği oluşacak ve kansızlık görülecektir.

Genç kızlar adet dönemlerini yaşamaya başladıklarında düzensiz adetle karşılaşırlar. Kimi zaman bu adetler sık sık olduğu için fazla kan kaybı gerçekleşir ve vücudun demir eksikliği artar. Bu dönemlerde karşılanmayan demir eksikliği kansızlığa neden olur.

Alkol bağımlılığı, sürekli ağrı kesici ilaçların kullanımı ve dengesiz beslenen insanlarda kansızlık görülme riski daha yüksektir.

Maddi durumu kötü, refah seviyesi düşük olanlar, et yemeyenler (vejeteryan) ve mide hastalıkları bulunan insanlarda kansızlık (anemi) görülme durumu daha fazladır.

Kansızlık tedavi edilmezse ne olur?

Öncelikle, kansızlığa neyin yol açtığı sebebinin bulunması gerekmektedir. Çünkü kansızlık kanser gibi ölümcül hastalıkların bir belirtisi olarak ortaya çıkmaktadır. Bunun dışında kalan faktörler ise, yanlış ve düzensiz beslenme, yoğun ağrılı geçen adet dönemi veya vitamin eksikliği gibi nedenlere bağlı olarak görülen anemi problemi ciddiye alınması gereken önemli bir durumdur.

Çünkü uzun süren ve önlem alınmayan kansızlık bir süre sonra günlük işlerinizi yapamayacak hale getirecek halsizlik sorunu yaratabilir. Uzun dönemli kansızlığın yarattığı bir diğer tehlike ise kalbi zorlamasıdır ve kalp krizlerini tetiklemektedir. Bu nedenle kansızlık (anemi) tedavi edilmezse kandaki oksijen miktarı azaldığı için kalbimiz organlara giden oksijen miktarını artırabilmek için normalden daha fazla çalışmak zorunda kalır. Bu durum uzun süre devam ederse kalp yetmezliği gibi ciddi sorunlarla karşı karşıya kalınabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. Ceyhun dedi ki:

  Kan değerlerim çok düşük vücudum kalın bağırsaktaki ülserden dolayı demir emilimi yapmadığı için kan üretmiyor. Sürekli hastaneye gidip kan alıyorum ama bir süre sonra yine aynı şekilde devm ediyor. Şuan da yine çok kötüyüm ekmek almaya bile zor gidip geliyorum örnek vermem gerekirse ne yapmalıyım doktorlar hep aynı şeyi yapıp gönderiyolar.

 2. Canan dedi ki:

  Merhaba, birkaç gündür karın ağrısı şikayetiyle hastaneye gittim kan ve idrar tahlili yaptılar kan değerlerim çok düşük çıktı doktor anemi olduğunu söyledi. 6 ay boyunca kullanmam için ilaç verdi. Aneminin ilerlemesi kansere yol açar mı gerçekten? 18 yaşındayım ve 45 kiloyum boyum 1.71 kan ve demir vücudumda yok denilecek kadar az durumda. Ve gerçekten kanser olmaktan korkuyorum bir öneriniz var mı?

 3. Sibel dedi ki:

  28 yasindayim cocuklugumdan beri kansizlik problemim var tedavi gormeme ragmen hala kansizim bir turlu kan degerlerim yukselmiyor sebebi ve ilerdeki sonuclari neler olabilir

 4. Selvr dedi ki:

  Merhaba bende asiri demir eksikliği tespit edildi 5 senedir demir anemisiyim. Bu aralar daha da arttığını düşünüyorum en Son 5 gbi bi değeri vardı vücudunda demiré ait tek bi tüpün dolu degl dediler nedenini araştırdilar bulamadılar ilaçları da kullandım etki etmedi ne yapmalıyım

 5. Büşra dedi ki:

  Hocam merhaba bende kansizlik artı kalp aritmisi var. Sinus taşikardisi sadece anemi yuzunden mi olur ?

  1. Uzman Dr. Alp Güneş dedi ki:

   Merhaba Büşra hanım, Sinus taşikardisi bir çok sebebe bağlı olarak oluşabilir bunu sadece anemiye yormak doğru olmaz. Örnek vermek gerekirse kalp hastalarında ve aşırı aktif troid bezi (hipertiroidi) olan kişilerde görülebilir. Göz ardı edilebilecek bir hastalık olmadığını belirtmeliyim. Sağlıklı günler dilerim

 6. kûbra dedi ki:

  Bn 15 yaşındayım ve kansızlık var doktora gittim öyle söyledi. Sonraki kontrolde demir eksikliği nedeniyle ilaç verdi nedenki ?

  1. Canan dedi ki:

   Kansızlık bir nevi demir eksikliğinden oluşan bir hastalıktır kübracım. Ondan dolayı sana demir içeren bir ilaç vermiş.

BİR YORUM YAZ