Alerji türleri nelerdir?

Alerji problemi hayatımızın bir parçasında hemen hemen her insanın başına sıklıkla gelen problemlerin başında gelmektedir. Sizler için bu denli sık görülen alerji türlerini tek tek bir araya getirdik.

Alerji türleri nelerdir?

Belli bir süre içerisinde vücudumuza erişen alerjenlerin oluşturmuş oldukları tepkime sonucuna alerji adı verilmektedir. Genetik alerji üzerinde önemli bir etmendir ve alerjik bir bünyeye sahip iseniz büyük ihtimalle ailenizin diğer bir üyesinde sizinle aynı ya da farklı bir alerjiye sahiptir. Ayrıca vücudun bağışıklık sistemlerinin zayıf olduğu zamanlarda (hamilelik, hamlama, kırgınlık gibi) çeşitli alerjenlere karşı normalde olmayan alerjik tepkiler bunların akabinde geliştirebilir. Alerji belirtileri bazen yıllarca kendini göstermeye bilir, fakat bazı alerji türleri yıllar sonra bile geri gelebilir. Peki ya alerji neden olur? Alerji belirtileri nelerdir” sorusuna cevap alabilmek için öncelikle vücudunuzun nelere alerjisi olduğunu tam olarak bilmeniz gerekiyor. Aynı zamanda alerji belirtileri insandan insana farklılık gösterebilir ve belirtilerin şiddeti değişebilir. Genel ve sık görülebilen alerji belirtileri şiddetli kaşıntı, hırıltılı nefes alıp verme, nefes almada güçlük ve vücudun çeşitli yerlerinde şişlikler olmakla birlikte bu belirtiler alerjene ve kişiye farklılıklar gösterebilmektedir. Şimdi son onlarda sizlere yazımızın devamından alerji türlerinden bahsedeceğiz.

Çeşitli alerji türleri

Gıda AlerjileriAlerji türleri nelerdir1

Gıda alerjileri ve gıda hassaslığı hemen hemen belirli dönemlerde birçoğumuzun başına gelen en sık alerji türlerinden bir tanesidir. Bazı kişilerde bu alerjileri çok hafif belirtilerle geçiştirdiği için alerjinin farkında bile olmayabilir. Bazı kişilerde ise gıda alerjileri oldukça ağır sorunlara neden olacak etkilere yol açabilir bu gibi durumda en yakın hastanelere başvurulması önerilmektedir.

Alerji türleri nelerdir2Mevsimsel Alerjiler

Ağaçlar ve de bitkilerden havaya yayılan yayılan polenler bahar alerjisinin başlıca nedenidir. Bağışıklık sistemlerimiz bu polenleri “işgalci” olarak algılar ve korunmak için antikor üretimi salgısını arttırır. Mevsimsel alerjisinin en yaygın belirtileri gözlerde kaşıntı, gözlerde sulanma, ciltte kaşıntı, hapşırma, öksürme, gözlerin altında koyulaşma gibi kişi etkileyecek önemli zararları vardır.

Evcil Hayvan AlerjileriAlerji türleri nelerdir4

Süre gelen öksürük, nefes alırken hırıltı, kıp kırmızı gözler ve göz kaşıntısı, kaşıntılı, akıntılı ve dolu burun, hapşırma evcil hayvan alerjisinin en sık görülen belirtileridir. Bu alerji türünde bazı insanlarda ciltte kaşıntı oluşabilir. Alerjinin derecesine göre yüz ve göğüs bölgesinde kurdeşen çıkabilir. Astımı olanlar bu alerji türünü en sık hissedenlerdir.

 Diğer Alerjiler

Kozmetik ürün alerjisi, takı alerjisi, ilaçların neden olduğu alerjiler, toz alerjisi, polen alerjisi, kimyasal alerjisi, penisilin alerjisi ve daha pek çok farklı alerji türü bulunmaktadır. Bu alerjilerin belirtileri ile tıpa tıp benzerlik göstermektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ