Alerji Nedir ve Türleri Nelerdir?

Alerjiler ve alerjik reaksiyonlar hem rahatsız edicidir hem de ciddi sağlık problemlerine davetiye çıkarmaktadır. İnsanlar neden alerji olurlar ve bu alerjinin türleri nelerdir? Hepsi hastaniye.com’da.

Alerji Nedir ve Türleri Nelerdir?

Alerji, bir çok kişinin hayatına önemli bir yer turan, kişilerin hayat standartlarını olumsuz yöne sürükleyen bir etki-tepki mekanizmasıdır. Alerjiler, kişinin normal yaşam standartlarını etkilemesinin yanı sıra farklı hastalıklara da sebebiyet verebilmektedir.

İnsanlarda alerjinin etki-tepki mekanizmasına bağlı başlama nedenleri ve ya cisimleri bulunmaktadır. Bu maddelere, ot, çalı, ağaç, çimen, çiçek, böcek gibi bir çok canlı veya cansız örnekler verilebilir. Bir kişide alerji olup olmadığını anlamak oldukça kolaydır. Eğer toz ve koku gibi durumlar sonucunda alerji görülüyorsa en büyük etkileri nefes tıkanıklığı ya da sıkça hapşırma olabilir.

Eğer alerjiye sebep olan maddeler temas sonucu etkileşime geçiyorsa alerji yaşayan kişide kızarma veya şişlikler de görülebilir. Bir diğer alerji türü ise besin alerjisidir diyebiliriz. Bu alerji türüne en çok çocuklarda rastlanılmaktadır ve tamamen bünyesel tepkimeler sonucu oluşan bu alerjiler her çocukta farklı besinlerden kaynaklanabilir.

Alerji Türleri Nelerdir?

Besin alerjileri

Besin alerjileri ve gıda hassaslığı hemen hemen belirli dönemlerde bir çoğumuzun başına gelen en çok görülen alerji türlerinden bir tanesidir. Bazı kişiler bu alerjileri çok hafif belirtilerle geçiştirdiği için alerjinin farkında bile olmayabilir. Bazı kişilerde ise gıda alerjileri oldukça ağır sorunlara neden olacak etkilere yol açabilir bu gibi durumda en yakın hastanelere başvurulması önerilmektedir.

Hava alerjisi

İnsanların en çok karşılaştığı alerji türlerinin başında hava alerjisi gelmektedir. Bu alerji türü hava yoluyla taşınan alerjik maddelerin solunmasıyla meydana gelmektedir. Bu tür alerjik reaksiyonlar da ciddi hastalıkların oluşma riski oldukça yüksektir. Örnek olarak astım rahatsızlığı bu alerjinin sebep olduğu en büyük hastalıklardan bir tanesidir.

Reaksiyona sebep olan alerjik maddeler havada bir noktadan başka bir noktaya hareket halindedir. Bu reaksiyon yaratan maddeler oldukça küçüklerdir. Bu maddelerin en başında da polenler gelir. Polenlerin haricinde, küfler, ev içi tozu, hayvan tüyleri ya da dökülen derisi, parfümler, dumanlı sahalar, boya kokusu ve halı dokusu gibi bir çok madde hava alerjisine neden olur.

Lateks alerjisi

Çok sık görülmese de bir diğer alerji türü lateks dir. Lateks, kökeni Brezilya’ya dayanan bir ağacın kauçuk kısmından elde edilen bir maddedir. Bu madde ile, biberonlar, balonlar, emzikler, eldivenler, oyuncaklar ve maskeler gibi bir çok ürün üretilmektedir. Ancak lateks maddesinin en sık kullanıldığı alan tıp dalıdır. Bu yüzden sağlık sektöründe çalışan insanlarda ve küçük çocuklarda lateks alerjisine daha çok rastlanılmaktadır.

Lateks alerji türünde, cilt üzerinde kızarmalar ve tatlı kaşıntılar oluşmaktadır. Bu alerji türünün ortaya çıkması lateks maddenin cilde değmesinden yaklaşık olarak 12 saat içerisinde olmaktadır. Tepkime hızı yüksek insanlarda lateks madde alerjisi dakikalar içerisinde de gerçekleşebilir. Ayrıca bu alerji türünde burunda akıntı, gözde sulanma veya sık hapşırma gibi durumlarda görülebilir.

Evcil hayvan alerjileri

Süre gelen öksürük, nefes alırken hırıltı, kızaran gözler, göz kaşıntısı, akıntılı ve dolu burun ile hapşırma evcil hayvan alerjisinin en sık görülen belirtileridir. Bu alerji türünde bazı insanlarda ciltte kaşıntı oluşabilir. Alerjinin derecesine göre yüz ve göğüs bölgesinde kurdeşen çıkabilir. Astımı olanlar bu alerji türünü en sık hissedenlerdir.

Diğer alerji türleri

Alerji yaratan diğer durumlar ise, zehirli böcek ısırması, metal maddeler ve kozmetik bakım ürünleridir. Bu alerji türünde, kişinin ciltte kızarma ve tatlı kaşıntılar en sık belirtiler arasındadır. Alerjinin ana nedeni henüz tam olarak bilinmese de kişinin neyden etkilendiğini iyi analiz etmesi gerekmektedir. Bu şekilde alerji yaşayacak kişi, alerjik reaksiyon yaratacak maddelere uzaklaşarak alerjinin gerçekleşmesini önleyecektir. Kişinin tam olarak neye alerjisi bulunduğu yapılacak testler ile ortaya çıkarken, kişi kendi yaşantısını gözlemleyerek nelerin alerjik reaksiyonlara neden olduğunu çözebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Ali dedi ki:

    Bu alerjilerin geçmesi için metabolizmayı güçlü tutmak işe yarıyor mu yani alerjide bağışıklık sisteminin rolü nedir tam olarak?

    1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

      Merhabalar Ali Bey, bağışıklık sistemi alerjen madde vücuda girdiğinde aşırı hızlı bir şekilde antikor üretimi yaptığından hapşırma, göz yaşarması ve burun kaşıntısı gibi durumlar meydana gelmektedir. Alerjide bağışıklık sistemimizin tam olarak rolü budur.

BİR YORUM YAZ