Alabaşın faydaları nelerdir?

Son yıllarda kadınlarımızca merak konusu olan alabaşın mucizeleri hakkında sizlere ip uçları veriyoruz. Belki de bir çoğumuzun adını ilk kez duyacağı alabaşın faydaları nelerdir Sizlerle.

Alabaşın faydaları nelerdir?

Belki de bundan birkaç yıl öncesinde adını dahi duymadığımız alabaş ülkemizde daha yeni yeni üretilmeye başladı ve özellikle şu son yıllarda çok fazla rehavet görmeye başlamıştır. Özellikle Avrupa da yaygın olarak kullanılan alabaş benzerlik olarak şalgam ve turba benzerdir. Vitamin ve mineral bakımından bir hayli zengindir, bunun yanında kalorisi düşüktür. Henüz denemediyseniz artık bir çok marketin raflarında yer alan bu mucizevi sebzeyi bir an önce denemenizi tavsiye ediyoruz. Alabaş açık ve eflatun renk olmak üzere iki rengi bulunmaktadır, hem yumrusu hem de yaprakları tüketilmektedir. Mineral ve vitamin bakımından bir hayli zengin olan alabaş oldukça lifli bir yapıya sahiptir. Alabaş yüksek miktarda A, B1, B2, B3, 1B6, C vitamini ile kalsiyum, demir, potasyum ve fosfor içermektedir. Aynı zamanda kuvvetli bir antioksidandır; bir çok kanser türüne karşı oldukça etkilidir. Ülkemizde özellikle Marmara ve Karadeniz bölgesinde yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Alabaşın faydaları neler? 

 Kansere karşı birebir: Antioksidan bakımından bir hayli zengin olan alabaş kansere karşı vücudumuzu korur. Kanser türlerinden özellikle akciğer ve kalın bağırsak gibi bazı kanser türlerine yakalanma riskini aza indiriyor.

Tansiyon dostu: Sürekli gün içerisin de tansiyonu düşen veya artan sürekli dalgalanan hastaların idmanına koşan alabaş tansiyonu dengelemektedir.

img_5919Sindirimi kolaylaştırır: Mide ve bağırsaklarımızın düzenli bir şekilde çalışmasını sağlayarak sindirim sisteminde meydana gelebilecek her türlü probleminde önüne geçmektedir.

Nefes açıcı: Nefes darlığı ve astım şikayeti olan hastalarda nefes bronşlarının açılmasına ve daha sağlıklı ve düzgün solunum gerçekleştirmeye yardımcı.

Kalp sağlığını korur: Kalp ve damar hastalığı problemi olan hastalarda kan dolaşımını düzenler ve kalp krizi riskini en aza indirir.

Alabaş hangi hastalıklara iyi gelir

  • Böbrek taşı dökme
  • Gözde katarakt problemine
  • Felç ve inme riskini azaltıyoralabas_sebzesinin_faydalari-1
  • Yüksek oranda demir içerdiği için kansızlığa iyi geliyor.
  • Suyu öksürüğe ve bronşite birebir.
  • Bebek emziren kadınların sütünü artırıyor.
  • Kalorisi son derece düşük olduğu için zayıflamaya yardımcı oluyor.

Alabaş nasıl yenir?

Yumru şeklinde gövdesi olan ve bu gövdenin üzerinden uzanan bolca yaprakları bulunan alabaşı birçok şekilde tüketmek aslına bakarsanız mümkündür. Yumrusundan çorba, yemek, salata, yapraklarını ise sararak sarma yapabilirsiniz. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta bütün turpgiller gibi alabaş da vücutta iyot emilimini azaltmaktadır. Bu nedenle haftada bir yada iki kez tüketmenizi öneriyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ