Alabaş Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Son yıllarda özellikle kadınlarımızın merak konusu olan alabaş sebzesinin mucizelerini sizlerle buluşturuyoruz. Belki de bir çoğumuzun adını ilk kez duyacağı alabaşın faydaları nelerdir hep birlikte bakalım.

Alabaş Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Alabaş, ülkemizde son yıllarda popülerliğini artıran ve henüz üretimi yeni artan bir sebze türüdür. Avrupa ülkelerinde çok sık bir şekilde tüketilen Alabaş sebzesi, genel olarak şalgam ve turp sebzelerinin özelliklerini barındırır ve içerisinde yüksek miktarda mineral ve vitamin bulundurur. Alabaş sebzesi, düşük kalori miktarı ve vücuda sağladığı faydalar yönünden mutlaka hemen her gün sofralarımızı süsleyen bir besin olmalıdır.

Alabaş Nedir?

Yeşilin açık tonu ve eflatun renklerine sahip olan Alabaş (Kohlrabi) sebzesi, şalgam ve turp ile benzerlik göstermektedir. Yüksek lif miktarına sahip olmasının yanı sıra, A, B1, B2, B6 ve C vitaminiyle fosfor, demir, kalsiyum ve potasyum yönünden de oldukça zengindir. Turpgiller sebze ailesinden olan besinler gibi (lahana, karnabahar ve brokoli) vücudu etkisi altına alan virüs ve kanser türlerine karşı mücadele eder ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Alabaş, ülkemizde en çok Karadeniz ve Marmara bölgesinde yetiştirilir.

Alabaşın Faydaları Nelerdir? 

Kanserle mücadele: İçerisindeki yüksek miktardaki antiseptik maddeler, vitamin ve mineraller ile bağışıklık sistemini güçlendirir ve kansere karşı korur.

Kan basıncını düzenler: Alabaş sebzesi, demir, kalsiyum ve minerallerle birlikte kan damarlarındaki plakları düzenler, kalbin ritmini düzenler ve doğru basınçla kan akışı sağlanan vücudun kan basıncı düzenlenmiş olur.

Sindirimi kolaylaştırır: İçerisinde vücudun gerekli sindirim enzimlerini bulunduran alabaş sebzesi, mide ve bağırsak hücrelerini yeniler, temizler ve sağlığını sağlar. Bu nedenle tüketilen alabaş sebzesi ile diğer besinlerde kolayca sindirilir.

Nefes açar: Alabaş, nefes darlığı ve astım şikayeti olan hastalarda nefes bronşlarının açılmasını, daha sağlıklı ve düzgün solunum gerçekleştirmesini sağlar.

Alabaşın diğer faydaları nelerdir;

  • Güçlü antioksidan özelliğiyle bağışıklık sistemini güçlendirir
  • Tansiyonu dengeler ve yüksek tansiyonu düşürür
  • Sinir sistemi problemlerini giderir
  • Katarakt, böbreklerde taş, ve merkezi sinir sistemi hastalık riskini azaltır
  • Böbrek, safra kesesi ve mesanede görülen taşları düşürmeye yardım eder
  • Zengin demir içerikli olduğundan dolayı kansızlığa iyi gelir
  • Kuru öksürüğü azaltır ve boğazları yumuşatır
  • Anne sütünü artırır ve faydalı hale getirir
  • Düşük kalorisi ile diyet listelerinde kolaylıkla yer alabiliyor.

Alabaş Nasıl Yenir?

Alabaş sebzesi bu faydaları ile birlikte kesinlikle sofralarımızı süslemeyi hak ediyor. Peki alabaş sebzesini nasıl tüketmeliyiz. Aslında pek çok şekilde tüketmesi mümkün olan Alabaşın yumrusundan çorba, yemek ve salata yapabiliriz.

Alabaşın yapraklarından yapılan sarmayı pek çok kişi sevdi bile… Alabaş tüketimiyle ilgili tek dikkat etmeniz gereken nokta ise fazla tüketildiğinde tüm turpgiller gibi iyon emilimini azaltması olacaktır. Bu nedenle Alabaş sebzesini ana yemek olarak en fazla haftada 2 kere tüketmenizi öneririz. Salata öğünlerinize ise belirli bir ölçüde gönül rahatlığıyla ekleyebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ