Ağız Kuruluğu Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Pek çok insanın hayatının belli bir döneminde karşılaştığı can sıkıcı bir durum olan ağız kuruluğu neden olur ve nasıl geçer? Ağız kuruluğu ile ilgili bilmek isteyeceğiniz her şey hastaniye.com’da.

Ağız Kuruluğu Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Vücudumuzun sağlığı ve dengesi yüzünden genellikle ağız kuruluğu yaşarız. Günlük yaşantımızda tükürük kuruluğu ve ağız kuruluğu yaşamamızın birçok sebebi vardır. Özellikle şeker hastalığının ilk belirtilerinden biri  ağız kuruluğudur. Yine bir diğer hastalık ise bağ dokusu hastalığıdır.

Bu hastalıkta, hasta olan kişinin tükürük miktarı azalır ve göz yaşı bezleri kurur. Kullandığınız bazı ilaçlar da ağız kuruluğuna sebebiyet verebilir. Uzmanlar tarafından açıklanan bir diğer durum ise 400 farklı ilacın ağız kuruluğuna neden olduğudur. Ek olarak, aşırı yağlı besin tüketmek ve alkollü içecek tüketmek ağız kuruluğunu tetikler.

Ağız Kuruluğunun Nedenleri

Ağız kuruluğu yaşadığımız zamanlarda tükürük bezleri görevlerini tam olarak yerine getiremiyor demektir. Hayatının belli bir döneminde ağız kuruluğundan şikayetlenen insanlar olsa da ağız kuruluğu hastalığını genetik ve kalıtsal bir takım problemler sebebiyle yaşayan kişiler de bulunmaktadır. Yeterli tükürük sıvısına sahip olmadığımız zamanlarda ağızda bulunan bakteri ve mikroplar artış gösterir ve kötü ağız kokusuna sebebiyet verebilir.

Susuz kalmak: Her gün ihtiyacımız kadar su içmediğimiz de bir bütün olarak vücudumuz susuzluktan etkilenecektir. Kimi zaman bu semptom ağız kuruluğu olarak karşımıza çıkabilmektedir. Bu nedenle her gün en az 2.5 litre su içilmelidir.

Ağızdan nefes alıp vermek: Burun eti, burun tıkanıklığı, alerjik reaksiyonlar ve sinüzit gibi problemler görüldüğünde burundan nefes almak bir hayli zorlaşır. Bu kişiler ağızdan nefes alıp vermelerinden dolayı ağızdaki nem miktarı düşer ve ağız kuruluğu görülür.

Sigara: İçerisindeki 4000’e yakın zehir ve kimyasal madde ile sigara tükürük bezlerinin görevlerini tam olarak yerine getirmesini engellediği için ağızda kuruluk yapar.

Stres: Tükürük bezleri sıvı üretimini sinir sistemine göre yapar. Bu nedenle stresli, kaygılı, heyecanlı, panik halinde ya da depresyon içerisinde bulunulduğunda tükürük bezinin salgısı azalır ve ağız kuruluğu yaşanır.

Sinir hasarı: Merkezi sinir sistemi hastalıklarında görülen kısmi felçler ya da bir takım sinirsel hastalıklardan tükürük bezleri etkilenir ve ağız kuruluğuna yol açar.

Ağız Kuruluğuna Neden Olan Hastalıklar: Şeker hastalığı, Sjögren, Alzheimer, kansızlık gibi hastalıklar ağız kuruluğuna sebep olabilir. Bunun yanı sıra ağız kuruluğu yapan bir başka bağışıklık sistemi hastalığı ise göz kuruluğudur.

Ağız Kuruluğu Nasıl Geçer?

 • Ağız kuruluğu yaşıyorsanız gün içerisinde bol bol sıvı tüketmelisiniz
 • Yüksek kafeinli ve alkollü içeceklerden mutlaka uzak durmalısınız
 • Bu içecekler sık idrara çıkmanıza ve sıvı kaybı yaşamanıza neden olmaktadır
 • Greyfurt, limon gibi turunçgiller ailesinde bulunan meyveler tükürük salgısını artırır.
 • Şekerli ürünler tüketmemelisiniz. Yüksek şeker ağız kuruluğu yapar.
 • Mutlaka uzman bir diş doktoruna gitmelisiniz. Doktorunuz size tükürük salgısını artırmaya yardımcı ilaçlar önerebilir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Sabri dedi ki:

  Ağız kuruluğu bende 1 yıldan beri var. Halen devam ediyor dilim bembeyaz oluyor ben seker hastalığı vardır deyip kan tahlili yaptırdım şeker 78 çıktı, sonuç olarak B 12 vitamin eksikliği dediler. Bana ne önerirsiniz?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Sabri Bey, yaşam alışkanlıklarını değiştirmek ağız kuruluğunun en iyi doğal tedavisi konumundadır. Sizlere tavsiye ettiklerimizi uygulayarak ağız kuruluğunun geçtiğini görebilirsiniz. Sağlıklı günler…

BİR YORUM YAZ