Adet Düzensizliği Neden Olur ve Nasıl Düzelir?

Daha çok genç kızlarda ve menopoz dönemine yaklaşan kadınlarda görülen adet düzensizliği oldukça sıkıntılı bir durumdur. Adet düzensizliği için uygulayabileceğiniz doğal tedavi yöntemleri hastaniye.com’da.

Adet Düzensizliği Neden Olur ve Nasıl Düzelir?

Kadınların bir çoğu ortalama olarak yılda 12-13 kez (1-2 rakam oynayabilir) adet dönemi geçirmektedirler. Bundan dolayı, adet düzensizliği yaşama durumunuza size ait adet görme rakamına bakıldıktan sonra karar verilmektedir.

Adet dönemi, ilk kez adet gördüğünüz dönemlerde uzun süreler boyunca düzensiz şekilde devam edebilir. Adet döneminin normale dönmesi için, bu döngüye sebep olan hormonal dengenin tamamen oturması gerekmektedir. Adet düzensizliği durumu, menopoz dönemine yaklaşılırken de görülmeye başlamaktadır. Çünkü bu dönemde artık östrojen hormonunun dengesi bozulmaya başlar ve adetlerde düzensizlik görülür.

Adet Düzensizliği Nedenleri Nelerdir?

Birazdan sizlerle paylaşacağımız faktörlerde adet düzensizliğine sebebiyet veren durumlar yer almaktadır. Fakat bu liste içerisinde adet düzensizliğine neden olan bazı hastalıklar bulunmayabilir. Bu yüzden, sıkça adet düzensizliği görüyorsanız, bu duruma neden olan faktörlerin net olarak kesinleştirilmesi adet düzensizliğinin tedavisi için çok önemli bir yer tutmaktadır.

Adet düzensizliği ya da adet düzeninde anormallikler görülmesine neden olan faktörler dışında, adet görmenin tamamen kesildiği “amenore dönemi” de bulunmaktadır. Gebelik durumu olmayan, bebeği emmeyen ve menopoz dönemi görmemiş kadınlarda, 3 aydan daha uzun süren adet görmeme durumları anormal bir sürecin belirtisidir. Göğüs gelişimi görülen kızlar 36 ay içerisinde ya da ortalama olarak 16 yaşa kadar adet görmemişse “amenore” tehlikesi yaşanıyor olabilir.

Adet düzensizliği görmenin genel nedenlerini aşağıdakiler gibi sıralayabiliriz.

Fazla stres

Ani kilo alma veya kilo verme, dengesiz ve sağlıksız beslenme sonucu vücut sağlığının bozulması, aşırı yorgunluk veren sporlar ve uzun seyahatler gibi bir takım faktörler vücudu genel strese sokarak adet düzensizliğine neden olur.

Doğum kontrol için haplar

Doğum kontrol hapları içildiğinde direkt olarak kadındaki östrojen hormonlarına etki etmektedir. Bu hormonların salınımında dengesizlikler meydana geldiğinde doğal olarak adet düzensizliği de görülmektedir. Doğum kontrol hapı kullanan kadınların adet düzensizliğinin giderilmesi yaklaşık olarak 6 ay kadar sürebilir.

Rahim miyomları

Rahim miyomları, rahim iç duvarlarında ortaya çıkan boyutça değişiklik gösteren iyi huylu (kanser barındırmayan) şişkinliklerdir. Miyomun boyutları 0.5 milim ile 15 santim arasında değişiklikler gösterebilir. Miyomlu hücreler iyi huylu kanser yaratmayan hücrelerdir fakat ciddi kanama ve kramplara sebep verebilirler. Bu nedenle miyom oluşumları adet düzensizliğine de neden olur.

Endometriozis rahatsızlığı

Rahim içerisini tutan ve her adet döngüsü ile birlikte vücuttan dışarı bırakılan endometriyal yapı, rahim dışına sarkarak büyüme gösterdiğinde “endometriozis” rahatsızlığı görülür. Bu yapı büyüme gösterdiğinde rahim bölgesindeki bir çok organı kaplayabilir. Organlarda düzensizlik yaratan bu durum adet düzensizliği nedenleri arasındadır.

Pelvik rahatsızlığı

Kadının üreme organlarına etki yapan pelvik hastalığı, iltihap barındıran bakteri kaynaklı bir rahatsızlıktır. Cinsel ilişki sonrasında vajina ile birlikte rahime kadar sızan bakteriler tüm genital sistemde yaygınlık gösterebilir. Bu iltihap sonucunda vajina da koku ve kaşıntı, karında ağrı, yükselen ateş ve adet düzensizliği gibi durumlar görülebilir.

Polikistik over sendromu

Yumurtalıkların içerisinde olması gerekenden çok daha fazla androjen oluştuğunda polikistik yumurtalık durumu meydana gelir. Böyle bir durumda içi sıvı dolu şişlikler görülür. Böyle bir durumda androjen nedeniyle yumurtalarda olgunlaşma görülmez ve gelişemeyen yumurtalar vücuttan atılmaz. Bu nedenle düzenli olarak yumurta boşaltımı görülmediğinden adet düzensizliği meydana gelir.

Yumurtalık yetmezliği

Genel olarak 40 yaş altı kadınlarda yumurtalık fonksiyonlarının tam olarak çalışmaması durumu olan yumurtalık yetmezliğinde, adet kanamalarında düzensizlik ya da adet kanaması görülmemesi gibi durumlar ortaya çıkabilir. Böyle bir durum genellikle kemoterapi tedavisi sonrasında oluşmaktadır.

Adet Düzensizliği İçin Bitkisel Çözüm

Birazdan sizlerle paylaşacağımız adet düzensizliği için doğal çözümler ile adet düzensizliğine karşı iyi sonuçlar elde edeceksiniz. Ancak adet düzensizliği bir çok nedenden dolayı meydana gelebileceğinden, nedene yönelik tedavi uygulanması için mutlaka bir doktor randevusu almanız sizler için çok daha faydalı olacaktır. Bu dönem içerisinde doktorunuzla danışarak sizlere önerdiğimiz bitkisel çözümleri kullanabilirsiniz.

Adet düzensizliği gideren kereviz ve maydonoz kürü

Malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı kereviz
 • 1 tatlı kaşığı maydanoz

Kereviz ve maydanoz karışımı eski zamanlardan günümüze dek kadınlarda adet düzensizliğini gideren etkiler yaratmıştır. Belirttiğimiz malzemeleri 1 bardak kaynar su içerisine ekleyip demledikten sonra haftada 2 kere tüketebilirsiniz.

Adet düzensizliği giderici çoban çantası ve atkuyruğu kürü

Malzemeler:

 • 1 büyük bardak kaynar su
 • 1 tatlı kaşığı ufalanmış çoban çantası
 • 1 tatlı kaşığı atkuyruğu

Belirttiğimiz karışım östrojen hormonu dengesini sağlayarak düzenli kullanım sonucunda adet düzensizliğini gidermekte etkilidir. 1 büyük bardak içerisine ekleyeceğiniz malzemelerle 5 dakika kadar demlemesini bekledikten sonra bekleyin. Haftada 2 kez tüketmeniz yeterli

Adet düzensizliğine iyi gelen zerdeçal çayı

Malzemeler:

 • 1 çay kaşığı toz zerdeçal
 • 1 çay kaşığı bal

Vücuda bir çok faydası bulunan zerdeçalın bir diğer faydası da düzenli olarak tüketildiğinde adet düzenini sağlamasıdır. 1 bardak kaynar su içerisine ekleyeceğiniz 1 çay kaşığı toz zerdeçal ile çayınızı demleyebilirsiniz. Tatlandırmak için 1 çay kaşığı bal yeterli olacaktır. Haftada 2 kere tüketerek adet düzensizliğine karşı güzel sonuçlar elde edeceksiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Sıla dedi ki:

  Hocam selamlar özellikle de kereviz maydanoz kürüne bayıldım adet düzensizliği olanlar bitkisel tedavi için kesinlikle kullanmalı çok teşekkür ettim.

 2. İrem dedi ki:

  Merhabalar yaklaşık 6 aydır adet düzensizliği yaşıyorum ve beni çok rahatsız ediyor bu durum. İlaç falan kullanmadan adet düzensizliği nasıl düzelir bilgi verebilir misiniz?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar İrem Hanım, adet düzensizliği pek çok farklı sebepten oluşabildiği için eğer altında bir hastalık yatıyorsa kendiliğinden düzelmeyecektir. Bunun için bir doktora gitmeniz gerekmektedir.

BİR YORUM YAZ