A Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Güçlü antikorların temel taşı ve organların koruyucu kalkanı olan A vitamini hangi besinlerde bulunur ve ne kadar A vitamini tüketmeliyiz hepsi hastaniye.com’da.

A Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

A vitamini, sadece tek bir vitamin olarak görülse de asıl olarak A vitamini, bir çok vitamin çeşidinin tek bir çatı altında toplanmasıyla oluşmaktadır. A vitaminini oluşturan bu vitaminlerin hepsinin ayrı ayrı sağlığımız için mükemmel faydaları bulunmaktadır.

A vitamini bitkisel ve hayvansal olarak ikiye ayrılmaktadır. Örneğin inek etinde bulunan “retinoidler” (retinol, retinal, retinoik asit, retinil esterleri) ya da çeşitli sebzelerde bulunan “karotenoidler” (alfa-karoten, beta-karoten, gama-karaten, kantaksantin, delta-karoten, zeta-karoten, lutein, beta-cryptoxanthin, epsilon karoten, neoxanthin, violaxanthin, zeaksantin) A vitaminini oluşturan temel besin değerleridir.

Retinoidler ve karotenoidler hem kimyasal olarak hem de vücuda sağladığı yararlar yönünden birbirlerinden farklıdır. A vitamini bitkisel ve hayvansal olarak ayrıldığından dolayı bu iki A vitaminin hangi yararları olduğunu bilmek ve beslenme alışkanlığını bunlara göre düzenlemek daha düzenli ve daha sağlıklı bir hayat için yararlı olacaktır.

Retinoidler: A vitamini hayvansal gıdalardan temin ediliyorsa vücut “retinoid” eksikliğini gideriyor demektir. Çok güçlü bir bağışıklık sistemi ve güçlü antikorlar için mutlaka retinoid yönünden zengin beslenilmelidir. Retinoid argümanlar hamilelik, doğum, çocuk gelişimi, gece görüşü kalitesi, alyuvar üretimi ve bulaşıcı hastalıklara karşı önlem alır. Retinoid argümanlar bu eksiklikleri yaşamamak için yeteri kadar vücuda alınmalıdır.

Karotenoidler: Bitkisel besinlerden karşıladığımız A vitamini “karotenoid” ismini alır ve en az retinoidler gibi vücuda bir çok faydası bulunmaktadır. Karotenoid argümanlar ise antikorların gücünü artırır ve iltihaplara karşı savaşılmasına yardım eder.

A vitaminin bilindiği üzere göz sağlığına çok büyük faydaları vardır. Göz retinamızda “ksantofil lutein” ve “zeaksantin” karotenoidleri bulunmaktadır. Retina sağlığı açısından bu iki karotenoidi zengin olan sebzeleri tüketmeniz (pazı, ıspanak ve lahana) göz sağlığınızı koruyacaktır.

A Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Tatlı patates: A vitaminini çok yüksek bir miktarda içinde bulundurması ve sıklıkla sofralarımızı ziyaret etmesiyle iyi bir yiyecek olan tatlı patatesi gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

Havuç: Kış aylarında salataları süsleyen havuç yaz aylarında da bolca tüketilmelidir. Her gün salatanıza göz kararı ekleyeceğiniz havuç A vitamini takviyesi için iyi bir besindir.

Ispanak: Özellikle de göz sağlığınızı düşünüyorsanız içinde retina koruyucu A vitamini bulunduran ıspanağı yemeklerinizde bulundurmayı ihmal etmeyin.

Pırasa: Çok fazla tercih edilmese de kış aylarında hafta da 1-2 kez yapacağınız pırasa yemeği ile A vitamini takviyesi yapabilirsiniz.

Taze yeşil fasulye: Sofralarımızın sultanı taze fasulye yemeği ile alacağınız A vitamini sindirim sistemi organlara faydalı olacaktır.

Keçi sütü: A vitamini yönünden oldukça zengin olan keçi sütü bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı korur. 2-3 günde bir sabahları 1 bardak keçi sütü iyi gelecektir.

Somon balığı: Çocuk gelişimi için çok yararlı omega-3 yağı ve A vitamini bulunduran somon balığını buğlama yaparak tüketebilirsiniz.

Köy yoğurdu: Kendiniz mayalayarak yapacağınız ev yoğurdunun içinde fabrikasyon ürünlere göre daha fazla A vitamini bulunacaktır. Her akşam uyku öncesi 1 kase yoğurt A vitamini takviyenizi tamamlayacaktır.

Sığır eti: Kırmızı et tüketerek alacağınız A vitamini vücudunuzda güçlü antikor ve alyuvar sistemi kurulmasına yardımcı olacaktır.

A Vitamini Eksikliği Kimleri Tehdit Etmektedir?

Kişi vejeteryan, et ya da süt ürünlerini tüketmiyorsa, günlük A vitamini ihtiyacını karşılayabilmesi için en az 5-6 porsiyon koyu yeşil yapraklı sebze veya A vitamini içeren meyveler tüketmelidir.
Metabolizmanın yağ emilimine engel olan bir hastalığı bulunanlar, ilerleyen süreçlerde A vitamini eksikliği yaşayabilir. Çölyak, Chrons rahatsızlığı ve pankreasın işlev görmemesi gibi problemleri olanlar, besinlerden alınan yağın işlenmesini engelleyen rahatsızlıklar arasında gösterilmektedir.

A Vitamini Eksikliğinde Görülen Hastalıklar?

A vitamini vücuttaki bir çok fonksiyonun düzenli çalışmasını sağlar ve organları koruyucu bir kalkan görevi görür. A vitamini eksikliğinde ciltte kuruluk, solunum yolu enfeksiyonları, idrar yolu enfeksiyonu, korneada bozulmalar, gözde iltihaplanma, gözde kuruluk, gece görüş kalitesinin düşmesi ve gece körlüğü yaşam kalitesini kötü yönde etkileyecek bir çok hastalık oluşabilir.

Günlük A Vitamini Tüketimi Ne Kadar Olmalı?

Yaş gruplarına göre günlük önerilen A vitamini tüketim miktarı FNB‘dan (Food and Nutrition Board) temin edilmiştir.

  • Bebeklerde (0-6 ay arası) günlük 400 mcg,
  • Bebeklerde (7-12 ay arası) günlük 500 mcg,
  • Çocuklarda (1-3 yaş arası) günlük 300 mcg,
  • Çocuklarda (4-8 yaş arası) günlük 400 mcg,
  • Çocuklarda (9-13 yaş arası) günlük 600 mcg,
  • Ergenlikte (14-18 yaş arası) günlük 900 mcg
  • Yetişkinlikte (19 yaş ve üstü) günlük 900 mcg, A vitamini tüketimi önerilir.

Hamilelik döneminde günlük A vitamini tüketimi 770 mcg, meme döneminde ise 1300 mcg olarak belirtilmiştir. Bu tüketim oranları Amerikan Tıp Enstitüsü tarafından bildirilen miktarlardır ve kronik ya da herhangi bir rahatsızlığı olmayan bireylere önerilen A vitamini tüketim miktarıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ